Cip köyünde sondaj kuyusu açıldı

MTA, Elazığ’ın Merkeze bağlı Cip köyünde Pelte 2’ bölgesinde bir adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak aramaya başladı.

Cip köyünde sondaj kuyusu açıldı
HABER: SEVDA DEMİR
Türkiye’de 31 Bin 500 MW jeotermal potansiyeli bulunuyor. Yüzde 5’inin Doğu Anadolu’da bulunduğu bu potansiyelin büyük kısmını Elazığ karşılıyor.
Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Elazığ’da 3 bölgede jeotermal arama yapıyor. Karakoçan ilçesi Kızılca köyünde daha önce başlayan jeotermal kaynak araması devam ediyor. Sivrice Abu Tahir mevkiinde başlayan jeotermal kaynak aramasında ise sona yaklaşıldı. MTA son olarak Cip Köyü’nde arama çalışmalarına başladı.
2 BİN 200 METREYE İNİLECEK
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından Elazığ Cip Köyün Pelte 2 mevkiinde gerçekleştirilen ‘Elazığ-Merkez-Cipköy-1’ Sondajı ile jeotermal kaynak araması yaklaşık 2 aylık bir çalışmanın ardından başladı. Bir şahıs arazisinde bulunan sondaj çalışmasında 2 Bin 200 metre derinliğe kadar yapılacak.
MTA Genel Müdürlüğü tarafından açılması planlanan her bir jeotermal kaynak arama sondaj çalışmalarında 3 vardiyada toplam 23 personel çalıştırılması planlanıyor. Cip Köy Pelte mevkiinde başlayan proje kapsamında yapılacak sondaj çalışmaları 4-5 ay içerisinde tamamlanacağı belirtildi.
SONUÇ ALINIRSA ELAZIĞ KAZANACAK
Türkiye’de jeotermal kaynakların yüzde 90’ının orta ve düşük sıcaklıkta olduğunu belirten yetkililer Elazığ Cipköy Pelte mevkiinde çalışmaları başlayan termal kaynaktan eğer başarılı sonuç alınırsa 40-45 derecelik bir sıcak su temin edilebileceğini belirtiler.
Elazığ merkeze 16 km uzaklıkta olan Cipköy-1 jeotermal kaynak arama sondaj alanında çalışmalar tek kuyu üzerinde devam ediyor. Yetkililer çalışmaların kış şartlarını da düşünerek, ortalama 5 ay sürebileceğini belirttiler.  
 
Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER