Bugün 19 Şubat 2018 - Pazartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Karakoçan’a MYO kurulacak
Karakoçan’a MYO kurulacak
Bingöl Üniversitesi, YÖK’e başvurarak Genç, Solhan, Karlıova ve Karakoçan’a Meslek Yüksek Okulu kurulması yönünde talepte bulundu.
03 Mart 2010 10:13
Bingöl Üniversitesi, YÖK’e başvurarak Genç, Solhan, Karlıova ve Karakoçan’a Meslek Yüksek Okulu kurulması yönünde talepte bulundu. YÖK iki ilçeyi red ederken, Genç ve Karakoçan ilçelerinde Meslek Yüksek Okulu kurulmasına karar verdi.

Kurulduğu 2007 yılından bugüne kadar çok kısa bir süre geçmesine rağmen hızla büyüyen ve gelişen Bingöl Üniversitesi bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasının da lokomotifi olmaya devam ediyor.

Bünyesinde 3 fakülte, 2 enstitü, 1 yüksek okul ve 2 meslek yüksek okulu bulunduran Bingöl Üniversitesi, eğitim-öğretim alanında gerçekleştirdiği hizmetlerin yanında gerçekleştirdiği büyük yatırımlarla da yöre halkının ekonomik kalkınmasına katkıda bulunuyor.
Bu öğretim yılında; Fen-Edebiyat, Ziraat ile İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinin çeşitli bölümlerinde lisans ve lisansüstü eğitim programı yürüten Bingöl Üniversitesi ayrıca ön lisans programlarına kayıtlı öğrencilere de hizmet veriyor.

Yıldızı parlayan bir üniversite
1983 yılında Fırat Üniversitesi'ne bağlı Meslek Yüksek Okulu olarak açılan, bir süre Elazığ’da mühendislik fakültesi kampusunda eğitim veren, 1987 yılından itibaren de Bingöl’de prefabrik binalarda eğitim öğretimini sürdürmeye başlayan okul şimdilerde bölgede yıldızı parlayan bir üniversite konumuna yükseliyor.

Üniversitenin Rektörü Prof. Gıyasettin Baydaş, Bingöl Üniversitesi’nin bölgenin her alanda kalkınma ve gelişmesine lokomotif olacağı görüşünü her fırsatta dile getiriyor. Kendisinin de yöre halkından oluşunu Bingöl lehine avantaja dönüştüren Rektör Prof. Baydaş, ilçelerin de bu kalkınmışlık yarışına katılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

Bölgenin kalkınma lokomotifi
Yöre insanının hem istihdam problemini çözecek hem de Bingöl’ün ekonomisini harekete geçirecek yatırımları bir bir hayata geçirmeyi planlayan Rektör Baydaş, bu amaçla YÖK’e müracaat ederek Genç, Solhan, Karlıova ile bölgeyle çok sıkı bir ekonomik ve kültürel kaynaşma içinde olan Karakoçan ilçelerinde bir Meslek Yüksek okulu açılmasını talep etti.

YÖK de bu talebi inceleyip başta nüfus, ekonomi, fiziki mekân ve barınma ihtiyaçları gibi kriterler üzerinde yapılan bir değerlendirme ile Genç ve Karakoçan ilçelerinde Meslek Yüksek Okulu kurulmasına karar verdi.

YÖK’ün bu kararı Bingöl’de büyük bir sevinç yaratırken, yeni açınla bu okullarla birlikte Bingöl Üniversitesi önümüzdeki yıllarda kendini bölgede daha çok hissettirecek konuma gelecek.

Söz konusu meslek yüksek okulları bünyesinde açılacak bölümler ilçe halkının da talepleri alındıktan sonra üniversite senatosu tarafından belirlenecek.

Kampus şantiye gibi
Bingöl Üniversitesi yerleşkesi tam bir şantiye görünümünde. Fen Edebiyat Fakültesi’nin inşaat alanı 22.000 metrekare. Yeni derslikler, hizmet binaları, lojman inşaatları, sosyal mekânlar, misafirhane, spor sahaları, peyzaj çalışmaları ve daha birçok bina yapımı…
bögenin çehresini değiştirecek Kongre Merkezi inşaatı ise ihale hazırlık şamasında. Doğuda bir üniversite olmanın tüm dezavantajlarına rağmen kurduğu ikili ve samimi ilişkiler sayesinde alanlarında uzman ve söz sahibi birçok değerli bilim adamını bünyesine katan Rektör Baydaş, birkaç yıl sonra yeni kurulan bir üniversite görüntüsünden köklü ve etkin bir üniversite kavuşacaklarını söylüyor.
 
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10214 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31338 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58048 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69902 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018