Bugün 20 Mart 2018 - Salı
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
HAYALLER SUYA DÜŞTÜ!
HAYALLER SUYA DÜŞTÜ!
Ağın halkının 40 yıldır özlemini duyduğu Ağın köprüsü bir türlü tamamlanamıyor.
28 Mart 2010 22:30
Vedat YETİK
Ağınlılar Dernek Başkanı Av. Tan Yıldırım, 2001 yılında temeli atılan ancak ödenek yokluğu nedeniyle yarım kalan Ağın köprüsünün biran önce tamamlanması istedi.

Yıldırım, yaptığı açıklamada, Ağın ilçesi ile Elazığ arasında ulaşımı sağlayacak olan Keban Baraj Gölü üzerindeki Ağın Köprüsü`nün 9 yıldır tamamlanmayı beklediğini bildirdi.

Ağın halkının 40 yıldır köprü özlemi olduğunu belirten Yıldırım, “1975 yılında tamamlanan Keban Barajı ülke ekonomisi için büyük kazanç getiren bir yatırım olduğu kadar su tutulan havzanın civarında yaşayan yöre halkı için de bir takım olumsuzluklar doğurmuştur. Keban barajının yapılmasıyla ve barajda su tutulmasıyla birlikte yöre halkı adeta sudan çıkmış balık gibi oldu. Baraj yapılmadan önce Fırat Nehri üzerinde ulaşımı sağlayan tarihi Karakaya köprüsü ve yine eski Pağnik asma köprüsü Ağın ilçesi ile Elazığ Malatya arasındaki bağlantıyı sağlıyordu. Baraj yapılınca iki köprü de sular altında kaldı. Avrupa’da barajlar yapılırken yöre halkının mağdur olmaması için Devlet elinden geleni yapar. Yolu su altında kalmış ise yol yapar, köprüsü su altında kalmış ise köprü yapar. Bizde böyle bir anlayış maalesef yok.” diye konuştu.

SİYASİYERE ELEŞTİRİ
Dönemin hükümeti tarafından temeli atılan ve her iki yandaki ayakları bitirildikten sonra yarım bırakılan Ağın köprüsüne, o günden buyana bir çivi çakılmadığını belirten Yıldırım, şöyle konuştu: “9 Yıldır tamamlanmayı bekleyen köprümüz maalesef sahipsizliğin kurbanıdır. Biz köprümüze sahip çıkmadık. Ağın köprüsünün, ne siyasetçilerimiz ne de bürokratlarımız tarafından dile getirilmemesi, gündemde tutulmaması düşündürücü ve manidardır. Ağın, Elazığ’ın ilçesi değil midir? Buradan sayın milletvekillerimize soruyorum; iki yasama dönemi içerisinde TBMM’de kaç defa Ağın köprüsünü gündeme getirdiniz. Yöre halkının 40 yıllık özlemini Sayın Başbakana ilettiniz mi? Sayın milletvekillerimiz, Ağın ve Ağınlılar’ın sizler için bir önemi var mıdır? Var ise bunu köprümüzü tamamlayarak gösteriniz diyoruz.”

KÖPRÜNÜN ÖNEMİ
Yıldırım, köprü için yapılacak harcamanın buna değmeyeceği yönünde kamuoyunda yanlış bir algılamanın sözkonusu olduğunu ifade etti.

Bu algının, yanlış bilgilendirmeden ve olumsuz propagandadan başka bir şey olmadığını belirten Yıldırım, “Bu köprü, özelde Elazığ-Malatya, genelde ise tüm Doğu-Güneydoğu illerinin Ağın-Kemaliye ilçeleri üzerinden Erzincan ve Karadeniz’e bağlantısını sağlayacaktır. Bu güzergahtaki yolların da ıslahı ile belirttiğimiz güzergah Karadeniz’e ulaşımı 7-8 saat kadar kısaltacaktır. Kaldı ki bir yere hizmet götürürken verimliliğe veya vatandaşın kafa sayısına bakılmaz. Sırf Ağın ve yöresi için dahi olsa bu köprünün biran önce bitirilmesini istiyoruz. Ayrıca önümüzdeki günlerde AİHM’ye gidecek bir yargı sürecini başlatmayı düşünüyoruz.

Bildiğim kadarıyla en son, tekrarlanan Mahalli Seçimlerde Ağın’a gelen Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, Ağın ilçesini ziyaret etti ve burada açıklama yapan Bakan Özak, Ağın Köprüsü’nü 2010 yılı sonunda bitirmeye çalışacaklarını söylemişti. Sayın Bakanın sözünde durmasını Ağınlılar olarak temenni ediyoruz.” dedi.
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10779 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
32061 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58830 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70687 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018