Bugün 24 Şubat 2018 - Cumartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Atik Birici İstifa Etti
Atik Birici İstifa Etti
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Sorumlusu Atik Birici ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi...
19 Haziran 2012 13:55
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Sorumlusu Atik Birici ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Hayrettin Akkağıt başta olmak üzere, federasyon da çeşitli görevlerde bulunan 7 kişi, son zamanlarda halk oyunları federasyonunun bölge takımlarına yaptığı haksızlıkları ileri sürerek toplu olarak görevlerinden istifa ettiler.
Konuyla ilgili Atik Birici başkanlığında toplanan federasyon görevlileri son zamanlarda Elazığ ve bölge takımlarına yapılan çeşitli haksızlıkları masaya yatırarak, bundan sonraki süreçte neler yapabileceklerini görüştükten sonra toplantı sonrası toplu istifa edilmesi kararına vardılar.

Konuyla ilgili düşüncelerini belirten Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Hayrettin Akkağıt alınan toplu istifa kararının şahsi olmadığını ve bölge takımlarına yapılan son dönemdeki haksızlıklar karşında bu kararı aldıklarını belirterek, Elazığ’ın geçen yıl Türkiye 3.olan halk oyunları ekibinin bu yıl daha çok çalışması ve üzerine birçok şey eklemesine karşın Türkiye 7.olduğunu ifade ederek bundan sonraki süreçte bu görevde bulunamayacağını kaydederek Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa ettiğini belirtti.

Merkez Hakem Kurulu üyesi Semih Demir ise son dönemde yapılan birçok önemli yarışmaya Elazığ ve çevre illerden hakem gönderemediklerini ve bunun çok yanlış bir çalışma olduğunu söyleyerek mevcut Türkiye Halk Oyunları Federasyonu yönetimine tepki olarak görevinden istifa ettiğini kaydetti.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Sorumlusu olarak görev yapan ve bu görevinden bugün istifa eden Atik Birici de konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Bilindiği gibi ilimizin halkoyunları ekibinin de katılımlarıyla; Türkiye Halk Oyunları Federasyonu ve Avanos Belediyesi tarafından düzenlenen Türkiye Minikler Halkoyunları 2012 Türkiye Şampiyonası geçtiğimiz hafta Nevşehir ili Avanos ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Bizler Elazığ ekibi olarak bu yarışmaya büyük bir özenle hazırlanmış, yarışmayı en iyi bir dereceyle bitirecek şekilde oyunumuzu sergilemiş ve yarışmayı tamamlamıştık. Ancak jürinin sonuçları açıklamasının ardından büyük bir hayal kırıklığı yaşadık. Doğu ve güneydoğu bölgesini temsilen katıldığımız ve halk oyunlarının en güzel numunelerini sunduğumuz bu yarışmada yedinci sıraya layık görülmek hem bizleri hem büyük bir emek ve gayret gösteren halkoyuncu öğrencilerimizi hem de kültürün başkenti olan Elazığ’ı ve halkını üzmüştür. Geçtiğimiz yıl Konya ili Akşehir ilçesinde yapılan yarışmada Türkiye üçüncüsü olan aynı ekibimizin bu yıl aynı yine oyunla daha güzel bir performans sergilemesine rağmen Jürinin haksız ve yanlı değerlendirmesi yanında genelde ekibimize art niyetle yaklaşıp mağdur etme amaçlı değerlendirme ve puanlar verildiğini görmek bizleri de derinden üzmüştür. Bizler, Elazığ olarak bu haksızlığa karşı sesimizi duyurmak ve Halk Oyunları Federasyonu’nun yanlışlıklarını kamuoyuna duyurmak amacıyla bu basın toplantısını yapmak zorunda kaldık. İlimizin ve ekibimizin maruz bırakıldığı bu yanlışlığa karşı ilk tepkiyi şahsım koyuyor ve Atik Birici olarak uzun süreden beri yürütmekte olduğum Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Doğu ve Güneydoğu illeri Bölge Koordinatörü görevimden istifa ediyorum. Kültürümüzün ve bizi biz yapan en önemli yaşayan değerlerinden olan halk oyunlarımızın korunması, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması, geniş kitlelere tanıtılıp, yayılması gibi önemli bir misyonu ifa etmek amacıyla kurulan Halk Oyunları Federasyonu’nun bu amaçlara yeterince hizmet etmediğini, spor disiplini ve hakkaniyet içerisine görev yapmadığını yakından görmüş ve müşahede etmiş olmamızdan ve kurumun kaybolan imaj ve güvenirliliğini yeniden kazandırmak için yetkilileri göreve davet ediyor hepinize saygılar sunuyorum” dedi.
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Sorumlusu Atik Birici, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Hayrettin Akkağıt, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Merkez Hakem Kurulu üyesi Semih Demir’in, Halk Oyunları Federasyonu İl Temsilcisi Murat Bostancı, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Teknik Sanat Komitesi Üyesi Çetin Çelik, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Bütçe spor komitesi üyesi Fethi Ahmet Deniz, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Çamlıbel’de görevlerinden istifa ederek, istifa dilekçelerini Türkiye Halk Oyunları Federasyonuna gönderdiler.
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10327 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31477 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58196 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70045 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018