Bugün 21 Kasım 2017 - Salı
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Arıcak’a dönüş başladı
Arıcak’a dönüş başladı
Arıcak Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Ünal, terör olayları nedeniyle yıllar önce ilçeden göç eden yöre halkının...
31 Ağustos 2012 18:00

Arıcak Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Ünal, terör olayları nedeniyle yıllar önce ilçeden göç eden yöre halkının terör olaylarının sona ermesiyle tekrar ilçeye dönüş yaptığını söyledi. İlçe nüfusunun son nüfus sayımına göre artarak 16 bin 39’a ulaştığını vurgulayan Ünal, nüfus artışıyla birlikte ilçede çeşitli sorunların da başgösterdiğini kaydetti.

 

Ünal düzenlediği basın toplantısında ilçenin sorunlarını şöyle sıraladı:

Hamzabeş Barajına karşı olmadığımızı belirmek istiyorum. Ancak Hamza Bey Barajına dökülen Bağın, Tarhana, Çavuş dere suyu ve Ak Dağ sularının Arıcak’tan akımının alınıp Hamzabey Barajına dökülmesi sağlandığı takdirde ilçemizin tek geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığın bitmesi demektir. Bu suların baraja yönlendirilmesi taktirde bölgemizde kaynak sularından istifade eden insanlarımız büyük sıkıntılar yaşayacaktır. Zar zor geçimlerini sıkıntılı şartlar altında idame ettirmeye çalışan bölge halkı tarımını ve hayvanlarını sulayacak su bulamayacaktır.

Arıcak Adliyesi bilindiği üzere Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından kapatılmıştır. Adliyenin kapatılması ile birlikte ilçemizde davalar şuanda Palu’ya bağlanmıştır. Halkımız Palu ilçesine gitmektense Alacakaya veya Elazığ’a gitmeyi tercih etmektedir. Ulaşım açısından Alacakaya veya Palu ilçesine göre daha rahat ve kolay olmaktadır.

Arıcak ilçesi Bükardı beldesinde bir toplum sağlığı merkezinin açılması zorunlu olmaktadır. Zaman kaybedilmeden bu beldemizde yaşayan insanların sağlık hizmetlerinden faydalanması için toplum sağlık merkezi geciktirilmemelidir.

Arıcak ilçemiz kışın sert şartlarında mağduriyet yaşayan bir ilçemiz olması nedeniyle ilçe halkının sağlık alanında yaşayacağı sorunlarına acil müdahale edecek bir sağlık merkezi bulunmamaktadır. İlçemizde vatandaşların yaşayacağı sağlık sorunlarına ilk müdahalenin yapılacağı 10 yataklı hastane yapılması ilçe halkı tarafından beklenilmektedir.

Arıcak Yoğunbilek köyü girişinde sık sık heyelan olayları yaşanmaktadır. Buradaki su kanalının yapılarak heyelana sebep olan nedenler ortadan kaldırılmalıdır.

Erimli beldesine bağlı Kasan ve Yazlık mezralarının elektrik akımlarında azalmalar yaşanmaktadır. Burada bulunan 50’lik trafonun kaldırılarak daha büyük bir trafo merkezinin kurulması gerekmektedir.

Erimli beldesine bağlı Kasan mezrasında 400 metre yol yapılmamıştır. Bu mezranın yolunun biran evvel il özel idaresi tarafından yapılmasını istemekteyiz.

Erimli beldesine yatılı bir lisenin yapılması gerekmektedir. Terör belgesi nedeniyle taşımalı eğitimde yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması ve sağlıklı bir eğitimin sağlanması için yatılı bir lisenin yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Arıcak halkının yıllardır ekip biçtiği araziler ne yazık ki orman alanı olarak değerlendirilmiş ve halkın bu arazileri ekip biçmesi engellenmiştir. Arıcak halkının orman arazisi olarak adlandırılan bu yerlerden yeterli tarımsal alanda faydalanılması için arazilerin hak sahiplerine Tapularının verilmesini ve kullanılmasın sağlanmasının imkanı verilmelidir.

Elazığ Arıcak yolu yeni haliyle gelişim gösteren bir ulaşım seviyesine getirilmesine rağmen Gülüşkür köprüsünden ilçeye kadar olan mesafede bulunan viraj ve rampalarda düzenleme eksiklikleri söz konudur. Bu düzenlemeyi Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü tarafından programa alınarak sorunların çözüme kavuşturulması beklentilerimiz arasındadır.

Arıcak Genç ve Arıcak Dicle bağlantılarının biran önce bağlantılarının yapılmasını istemekteyiz.

 

Dernek Başkanı Abdulkadir Ünal, 11 maddede sıraladığı ilçe sorunlarının çözülmesi halinde bölgede yaşayan vatandaşların daha ferah ve sağlıklı bir yaşam standardına kavuşacağını belirtti.

 

Sorunların çözümünün zor olmadığını dile getiren Ünal, “Yeterki yetkililer sorunların çözümü için gayret göstersinler.” Dedi.

 

 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Spor Gündemi...
20 Kasım 2017 20:1996 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
8281 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
28606 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
55271 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
67024 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
12
7
1
25
2
MKE ANKARAGÜCÜ
12
7
2
24
3
GİRESUNSPOR
12
6
1
23
4
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
12
6
3
21
5
ELAZIĞSPOR
12
5
4
18
6
ADANASPOR
12
5
4
18
7
İSTANBULSPOR A.Ş
12
5
5
17
8
ALTINORDU
12
4
4
16
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
12
3
3
15
10
BALIKESİRSPOR BALTOK
12
5
4
15
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2013