Bugün 20 Ocak 2018 - Cumartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
6. Uluslararası Ortadoğu Semineri
6. Uluslararası Ortadoğu Semineri
Fırat Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Selçuklu Osmanlı İdaresinde Orta Doğu’nun Siyasî ve İdarî Vaziyeti” konulu 6. Orta Doğu Semineri, açılış töreni ile başladı.
11 Ekim 2012 16:20

Fırat Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Selçuklu Osmanlı İdaresinde Orta Doğu’nun Siyasî ve İdarî Vaziyeti” konulu 6. Orta Doğu Semineri, açılış töreni ile başladı.

Fırat Üniversitesi Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde düzenlenen Seminere, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Orta Doğu Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Fırat Üniversitesi Yöneticileri, Suudi Arabistan ve Yemen’de bulunan Üniversitelerden bilim insanları, Türkiye’nin çeşitli Üniversitelerinden öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı. 

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Fırat Üniversitesi Orta Doğu Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Öztürk, merkezlerinin çok önemli ve ciddi bilimsel konulara ev sahipliği yaptığını belirtti.

Fırat Üniversitesi Orta Doğu Araştırmaları Merkezi’nin amacının, bu coğrafya da birlikte kurulan ortak medeniyetin yeni nesillere aktarılması, bilimsel araştırmalarda bulunmak ve ülkeler arasındaki akademik ilişkilerin geliştirilmesini sağlamak olduğunu belirten Prof. Dr. Öztürk, bugüne kadar merkez olarak çeşitli konularda 25’e yakın yayın yaptıklarını belirtti.

Seminerde yerli katılımcılar adına bir konuşma yapan Bilkent Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Özer Ergenç ise, yaşadığımız bölgeye Ortadoğu adının bizim tarafımızdan verilmediğini ifade ederek, bu adın Emperyalizm çağının bir adı olduğunu ve batılılar tarafından bu adın Ortadoğu’ya verildiğini söyledi.

Yabancı katılımcılar adına konuşan Kral Suud Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Mutavva da, Fırat Üniversitesi’nin Selçuklu ve Osmanlı İdaresinde Orta Doğu’nun Siyasi ve İdari Vaziyeti adıyla bu semineri düzenlemekle güzel bir faaliyete imza attığını belirterek, seminerin şimdiki vaziyette geleceğe doğru ve güvenli adımlarla yol almak için çok önemli olduğunu söyledi.

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ,Fırat Üniversitesi’nin, ülkemizin ihtiyacı olan çevre ülkeler hakkında bilimsel bilgi birikimini sağlamak  ve ülkemizin bölge ile ilgili siyasetinin bilimsel temellerini oluşturmak için Orta Doğu Araştırmaları Merkezi bünyesinde uzun yıllardan beri çalışmalar yaptığını söyledi.

Fırat Üniversitesi’nin birçok alanda olduğu gibi Orta Doğu çalışmalarında da en ön safta olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Demirdağ, merkezin bugüne kadarki çalışmalarından emeği geçen, destek veren herkese teşekkür etti.

3 gün sürecek olan seminerde alanlarında uzman bilim insanları tarafından  “Selçuklu Osmanlı İdaresinde Orta Doğu’nun Siyasî ve İdarî Vaziyeti” konusunda çeşitli bildiriler sunulacak.

 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
9485 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
30367 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
57050 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
68842 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
MKE ANKARAGÜCÜ
16
10
2
34
2
ÜMRANİYESPOR
16
8
3
29
3
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
16
10
2
34
4
GİRESUNSPOR
16
7
3
27
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
16
7
4
23
6
BOLUSPOR
16
7
7
23
7
İSTANBULSPOR A.Ş
16
6
5
23
8
ADANASPOR
16
6
5
23
9
ERZURUM BŞ. BLD.
16
5
5
21
10
GAZİŞEHİR G.ANTEP
16
4
4
20
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2013