Bugün 23 Şubat 2018 - Cuma
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Geleceğin çılgın bilimadamı
Geleceğin çılgın bilimadamı
Elazığ’da 18 yaşındaki Nurettin Çek, gerçekleştirdiği bilimsel projeler ve bilimsel etkinliklerle geleceğin bilim adamı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
18 Ekim 2012 19:08
Elazığ’da 18 yaşındaki Nurettin Çek, gerçekleştirdiği bilimsel projeler ve bilimsel etkinliklerle geleceğin bilim adamı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
 
 
Elazığ Balakgazi Lisesi’nden geçen yıl mezun olan Nurettin Çek, kendi elektriğini kendisi üreten, sarsıntıda ışık veren, enerji geri kazanımı özelliğine sahip ışıldak tasarımı, istenilen değerde elektrik üreten ve sınırsız süreli kullanılabilen elektrik üreteci, dört farklı şekilde elektrik kullanarak hareket eden araba  ve ampullerin ışıklarından faydalanılarak elektrik üretiminin sağlanması ve kullanılması projelerini hayata geçirdi.
Projeleri çeşitli üniversitelerce onaylanan Nurettin Çek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve çeşitli üniversitelerden başarı ve takdirname belgesi aldı.
 
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Zekalı Öğrencileri Araştırma Komisyonunda da ilimizi temsil eden Nurettin Çek, geliştirdiği projelerin gelecek yıllarda ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını kaydetti.
 
 
Küçük yaşlardan beri bilimadamı olmak istediğini belirten Çek, “4-5 yaşlarında camilerde gördüğüm kubbeleri örnek alarak kendi köyümde yapay konutlar yaptım ve bu konutların ışıklandırmasını kendi imkanlarımla sağladım. Bu benim bilime attığım ilk adımdı. Daha sonra bilime merak saldım ve araştırmalar yaptım ve kendimi geliştirdim. İlk etapta deprem habercisi adını verdiğim sarsıntıda ışık yanan bir cihaz geliştirdim. Daha sonra sınırsız süreli kullanılabilen elektrik üretecini geliştirdim. Bu projelerimi sadece ismen verebilirim. Projelerin içeriğini anlatamam. Daha sondaki süreçte istenilen değerde elektrik üreten ve sınırsız süreli kullanılabilen elektrik üreteci, dört farklı şekilde elektrik kullanarak hareket eden araba  ve ampullerin ışıklarından faydalanılarak elektrik üretiminin sağlanması ve kullanılması projelerini geliştirdim. Projelerimi üniversitelere sundum. Üniversiteler projelerimi şaşkınlıkla karşıladılar. Deneylerimi bu kez profesörlerin yayında gerçekleştirdim ve kendimi kabul ettirdim. Bunun üzerine üniversite hocaları bana deneylerimi yapacağım ortamı sağlayıp bilimsel destek verdiler. Bunun sonucunda Dicle Üniversitesi Mühendislik fakültesi ve Fırat Üniversitesi Mühendislik fakültesinden başarı belgeleri aldım. Projelerim daha sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğüne sunuldu. Genel Müdürlük de projelerimi beğenerek takdir belgesi ile ödüllendirdi.” diye konuştu.
Projelerini geliştirerek bunun yanında farklı projeler yapma hedefi olduğunu anlatan Çek, “Hedefim bilim adamı olmak. Bu nedenle büyüklerimden destek bekliyorum.” dedi.
 
 
ÖZGEÇMİŞ
Kısaca kendisini tanıtan Çek, şöyle konuştu: “15 Mart 1994 yılında Elazığ’ın Maden ilçesinde doğdum. İlköğretimi Maden’de Hazar İlköğretim Okulu’nda tamamladım. Lise eğitimimi Elazığ Balakgazi Lisesi’nde tamamladım (2012).
İlköğretim 6. Sınıfın sonunda, Babam öldü (30 Temmuz 2006). Ben, annem, ablam ve abim kalmıştık. Biz maddi ve manevi zor günler geçirdik.
İlköğretim yıllarımda derslerimde çok yüksek performans sergiledim. İlköğretim diploma notum 100 üzerinden 98,5 idi. Maden Kaymakamlığı’nın düzenlediği sınavlarda onuncu, dokuzuncu ve üçüncü oldum. Bu nedenle 7. ve 8. Sınıflarda Final Dershanesi’ne, Kaymakamlık tarafından ücretsiz gönderildim. Bu yıllarda Bilimsel çalışmalarım da vardı. Örneğin; evimizin önünde beton kullanarak Cami, bina, yol vb. yapılarla yapay şehir yapmıştım ve bu şehri 3 Volt akkor ve LED lambalarla aydınlatıyordum. Ayrıca bir başka çalışmamda da sarsıntı olduğu zaman alette bulunan LED lamba ışık veriyordu. Bu çalışmalarımı gören Maden Kaymakamı Şükrü ÖZCAN beni tebrik etti ve bana özel ilgi gösterdi (2006-2007). İlköğretim yıllarımda DC motorları ve dişli çarklardan basit makine düzenekleri yapmıştım. Tahtadan oyuncak arabalar yapmıştım ve bu arabaları DC motorlar, pil ve dişli çark kullanarak hareket ettiriyordum. Arabalar konusunda ilk çalışmalarım okula başlamadan önce kağıttan yaptığım belediye otobüsleri olmuştu. İlköğretim ve lisede öğretmenlerimiz bana gelecekte hangi meslekte bulunmak istiyorsun diye sorduklarında ben ‘’Bilim adamı’’ olmak istiyorum cevabını verirdim.”
 
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10317 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31459 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58179 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70024 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018