Bugün 19 Şubat 2018 - Pazartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Enerji üretim tesisi kurulacak
Enerji üretim tesisi kurulacak
Müsiad Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim Gök, Baskil ilçesinde Güneş Enerjisinden Elektrik üretecek bir tesisin kuracaklarını söyledi.
03 Haziran 2013 22:19

Müsiad Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim Gök, Baskil ilçesinde Güneş Enerjisinden Elektrik üretecek bir tesisin kuracaklarını söyledi.

Müsiad Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim Gök ve Yönetim Kurulu üyeleri, ‘Müsiad İlçelerle buluşuyor’ projesi kapsamında Baskil ilçesini ziyaret etti.
Kaymakam Ünver Böke ve belediye başkanı İhsan Akmurat’la görüşen heyet, ilçenin yeraltı ve yerüstü potansiyelini masaya yatırdı.
Baskil Kaymakamı Ünver Böke, ziyarette yaptığı konuşmada, Baskil’in en önemli gelir kaynağının kayısı olduğunu, İslimlenen kayısı çekirdeğinin elle çıkarıldığını söyledi. Bunun çok ciddi zaman ve işgücü kaybına neden olduğunu belirten Böke, “Bunun için Fırat Teknokent de kayısı çekirdeğini çıkarabilen bir makine üzerinde çalışılmalar yapılmış ancak patent sorunu aşılamamıştır. Bu konuda Elazığlı İş Adamlarının bu işe sahip çıkması gerekmektedir.” dedi.
 
GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİ
Yapılan araştırmalar neticesinde Elazığ’ın çok ciddi güneş enerjisi potansiyeline sahip olduğunu belirten Böke, “İlimizde gerek hava, gerekse arazi şartları açısından en uygun ilçe Baskil olup yatırımcılarımızı İlçemize çekmemiz gerekmektedir. Bu kapsamda 6 haziran da Romanya Ticaret Odası Başkanı Taner ATALAY Beyi ilçemizde misafir edeceğiz” dedi.
Belediye Başkanı Av. İhsan Akmurat ise Baskil’in Elazığ’ın en çok üreten ilçelerinden biri olmasına rağmen ne Elazığ hem de ilçenin bu nimetlerden yararlanamadığını ifade etti.
Dünya kayısı üretiminin %70 inin Türkiye, Türkiye kayısı üretiminin %30 unun da Baskilde yapıldığını ifade eden Akmurat, “Bu da dünya kayısı üretimin %21 i anlamına gelmektedir” dedi.
 
Kayısı Ticareti
Malatya’da bulunan 4 kayısı firması Türkiye’nin en iyi 1000 şirketi arasına girmesine rağmen Elâzığ’da kayısı işleyen firma bulunmadığına dikkat çeken Akmurat, “Dünya kayısı üretiminin %21 i gibi büyük üretim kapasitesine sahip olan ilçemizde işleme tesisi olmadığı için İlçemize çok düşük katma değer sağlamaktadır. En azından 1 kayısı işleme fabrikasının acilen ilçemize kurulması gerekmektedir. Bu konuda İlçemize yatırım yapacak firmalar için arazi tahsisi ve güvenlik dahil her konuda üzerimize düşeni yapacağımızı taahhüt ediyoruz” dedi.
Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ da, “Kayısı Baskil’de yetiştiriliyorsa, mutlaka bu ilçede gerekli kayısı işleme tesisinin kurulması gerekir” dedi.
 
ENERJİ ÜRETİM TESİSİ
MUSİAD Elazığ Şube Başkanı Av. İbrahim Gök, “Baskil varlık içinde yokluk çeken ilçelerimizden biridir. Baskil nüfusuna kayıtlı binlerce vatandaşımız Malatya’da ikamet etmektedir, bunun en önemli sebeplerinden biri ilçemizdeki işsizliktir.İlçemizde yetişen kayısının aroması çok yüksek olup bu ürünün markalaşması için gerekli çalışmaların bir ana önce yapılması gerekmektedir. Borsa binamızda yöresel ürünlerin satılacağı dükkânlar açılacak, biz burada mutlaka Baskil kayısının satılabileceği bir dükkân açacağız. Elazığ Müsiad olarak Güneş Enerjisinden Elektrik üretecek bir tesisin kurulabileceği 1000 dönümden az olmamak kaydıyla arazi tahsisi talebinde bulunuyoruz. Böyle bir tesisi İlçemize kazandırma gayreti içinde olacağız. İlimize bir meyve suyu fabrikası kurulması gerekmektedir. Meyve konsantresini uzun süre doğal yollarla muhafaza edebilecek bir tesisi ilimize kazandırmamız gerekmektedir. Baskil Meslek Yüksek Okuluna yeni bir binanın yapılması için il dışında bulunan zengin işadamlarımızdan destek almamız gerekiyor, bizde Üniversite Rektörümüzle bu konuyu görüşüyoruz.”
Konuşmaların ardından MUSİAD Şube Başkanı Av. İbrahim GÖK, Baskil İlçe Kaymakamı Mustafa Ünver BÖKE ile BASKİL İlçe Belediye Başkanı Av. İhsan AKMURAT’a plaket taktim etti.
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10214 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31338 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58048 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69902 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018