Bugün 24 Şubat 2018 - Cumartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Palu’da turizm atılımı
Palu’da turizm atılımı
Elazığ’ın Palu ilçesindeki tarihi yapılar ilçe kaymakamlığı tarafından restore edilecek. Palu Kaymakamı Mehmet Fatih Çiçekli tarafından hazırlanan proje kapsamında Urartular döneminden kalma tarihi mekanlar onarılarak turizme açılacak.
04 Haziran 2014 20:33
Vedat YETİK

Elazığ’ın Palu ilçesindeki tarihi yapılar ilçe kaymakamlığı tarafından restore edilecek. Palu Kaymakamı Mehmet Fatih Çiçekli tarafından hazırlanan proje kapsamında Urartular döneminden kalma tarihi mekanlar onarılarak turizme açılacak.

Palu Kaymakamı Mehmet Fatih Çiçekli, yaptığı açıklamada, Palu ilçesinin bölgenin ağırlık merkezlerinden bir tanesi olduğunu, ilçedeki tarihi yapılardan da bunun anlaşıldığını kaydetti.

Kaymakamlık olarak Palu bölgesini tarihteki zenginliği ile tekrar buluşturmak ve yeniden eski günlerine kavuşturmayı arzuladıklarını belirten Çiçekli, “Palu Köprüsü Murat nehri üzerinde tarihte yapılan belki ilk köprüdür. Bunun sağladığı bir zenginlik, bunun sağladığı bir medeniyet merkezi olma özelliği var Palumuzun. Tabi bunlar geçmişte yaşanan, geçmişte kalmış gibi görülen güzellikler, medeniyetler. Palu Kaymakamlığı, Palu belediyemiz ve diğer kurum ve kuruluşlarla güzel çalışmalar içerisindeyiz. Arzumuz bu bölgeyi  tarihteki zenginliği ile tekrar buluşturmak ve yeniden eski günlerine kavuşturmak. Bu anlamda yapılacak çok şey var.” dedi.

3 BİN YILLIK KİTABE

Palu ilçesinde 3 bin yıl geriye dayanan, Urartular’dan kalma kitabe olduğunu vurgulayan Çiçekli, “Bu kitabenin nitelik ve nicelik bakımından eşsiz bir konumu var. Urartu bir medeniyetti ve bu Urartu medeniyetinin başkenti Tuşba yani Van’dı. Van’da dahi Urartu medeniyetinden kalan böyle bir kitabeyi görme şansınız yok. İlimizde şuanki verilere göre en geçmişten gelen eserdir bu. Oradan başlayarak aşağı doğru geldiğimizde Sulçuklular, Osmanlılar, beylikler gibi bir dolu şey yaşanmış. Cami ve kilise 150 metre yan yana. Hamamımız var, hanımız var. Mescitlerimiz var. Külliyelerimiz var. Orada yıkıntı halinde bir çok esirimiz var. Hakeza suyun kenarına indiğimizde dokuz açıklıkla harikulade çok büyük bir ipek yolu köprüsü var. Şimdi bunlar belli bir noktaya kadar belki korunmuş ve kollanmış ama son 50 yıldır çok fazla korunabildiğini söyleyemiyoruz. Bunları daha çok yıpranmayla başbaşa görmüşüz. Buna bir dur dememiz lazım. Bunu bir yeni hale çevirmemiz lazım.” diye konuştu.

YENİ BİR SOLUK YENİ BİR KAZANÇ KAPISI

İlçedeki tarihi yapıların restore edilmesi için Fırat Kalkınma Ajansına 2.6 Milyon liralık proje sunduklarını belirten Çiçekli, şöyle konuştu: “Bu anlamda sayın valimizin himayesinde, yerel kurum ve kuruluşlarla bir atılım gerçekleştireceğiz. Köprünün restorasyonu yapıldı. Vakıflar genel müdürlüğü Cemşitbey külliyesi ve Ulu Cami olmak üzere 2 tarihi camiinin restorasyonuna başlayacak. Bu konuda geçen yıl yaptığımız girişimlerden netice aldık. Bu anlamda da vakıflar Genel müdürü Adnan beye ben Palu Kaymakamı olarak teşekkür ediyorum. Ama bununla kalmaması lazım. bunun devam etmesi lazım. Restore edilmesi gereken eserler konusunda Fırat Kalkınma Ajansımıza geçtiğimiz ay içerisinde bir proje sunduk. Bu projede bizimle beraber yer alan kurumların yöneticilerine teşekkür ediyorum. Sunduğumuz proje 2.6 milyon liralık bir proje. İçerisinde 2 tane eserin restorasyonunu ihtiva eden, su kenarına da bir Palu konağını ihya edecek birtakım muhtevayı barındıran bir proje. Bu proje geçerse bu olumlu gidişata güzel bir kilometre taşı eklemiş olacağız. Devamında Palu’nun merkezinden geçen tarihi yolu inşallah tarihi formata uygun bir şekilde düzenlemeyi düşünüyoruz. Böylelikle yeni bir soluk, yeni bir bakış ve yeni bir kazanç kapısını bölgeye kazandırmış oluruz. Bu bakımdan sizlerin vasıtasıyla bütün hemşerilerimizden desteklerini, öneri ve eleştirilerini bekliyorum.”

 

 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10327 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31477 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58196 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70044 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018