Bugün 24 Şubat 2018 - Cumartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Esnafın Sesi...
Esnafın Sesi...
Gazetemizin yeni çalışmasında esnafların sorunları dinlenecek ve çözüm önerileri aranacak....
10 Eylül 2014 23:03

Günışığı Gazetesi yeni bir projeyi daha hayata geçiriyor... 

Haftada iki gün “Söz Milletin” sayfası hazırlayan Günışığı Gazetesi,  bugünden itibaren “Esnafın Sesi” sayfasını okuyucularının hizmetine sunacak.  
Gazetemizin yeni çalışmasında esnafların sorunları dinlenecek ve çözüm önerileri aranacak....
 
 
KUAFÖR MURAT
Ben, Murat Perilioğlu. 1979 yılında mesleğe başladım. 1985 yılında kuaför salonumuzu açtık. Yaklaşık 29 yıl olmak üzere. Kendim bu meslekte çok ilklere attım. Çok güzel çalışmaları başardığımızı düşünüyorum. Acizane memleketimize modern, mesleğimizle ilgili modaları getirme noktasında ilkleri yaptığımızı düşünüyoruz. Bunun yanında yetiştirdiğimiz bir çok arkadaşımız var. Memlekete hizmet eden, mesleğe sanatkarlar yetiştirdiğimizi düşünüyoruz. 
Kendim de bu mesleği zevkle yapıyorum. Kendimi bu meslekte bir beklentiden öte Elazığ’a daha da farklı hizmet anlamında projeler düşünüyoruz. Sürekli kendimizi yeniliyoruz. 
MESLEKİ SORUNLAR
Sektörümüzün sorunları konusunda şunları söyleyebilirim; Elazığ’da bu mesleği kayıt dışı yapanlar var. Şehrin nüfusuna göre salon sayısının çok fazla olduğunu düşünüyorum. Mesleğimizi tam detaylı öğrenmeyip bu sektöre girenler var. Bunun yanında bu işi maddi anlamda ucuza yapanlar var. 
Ben mesleğimizi tam anlamıyla yaptığımıza inanıyorum. Bir meslek grubu olarak Elazığ’ın tanıtımı anlamında projeler yapmak istiyoruz ve bunu yapacağımıza inanıyoruz. Bizim amacımız Elazığ’ı tanıtmak. Elazığ içinde yeterince tanınıyoruz. Yapacağımız projelerle Elazığ’ı Türkiye genelinde tanıtmak istiyoruz”
 
HARPUT KONAĞI
Ben, Alpay Akgül.  Elazığlıyım. 1996 yılından beri ticaretle uğraşıyoruz. Farklı sektörlerde iştigal ettik. Yaklaşık bir senedir burayı açtık. Ticarete devam ediyoruz. 
Burası Elazığ için bir ihtiyaçtı. Özellikle şehir merkezinde bir ihtiyaçtı. Şehir dışında birçok yer var ama şehir içerisinde insanların oturabileceği böyle bir mekan yoktu. Şuanda böyle bir alternatif de yok. İşletmemizde soğuk ve sıcak içeceklerin yanısıra nargile servisi yapılıyor. Gıda ve yemek çeşitleri konusunda da çalışmalarımız var. Önümüzdeki süreçte farklı aktiviteler yapmayı planlıyoruz. 
Buraya hakikaten girişebilmek çok zor bir işti. Yaptık. Şuanda burada 25 tane personel çalışıyor. Elazığ halkına aileleriyle, dışarıdan gelen misafirleriyle vakit geçirebilecekleri, muhabbet edebilecekleri ferah bir mekan sunduk. Yeşil görüntüsü ve su sesiyle Elazığ’ı ve Harput’u yansıtan konağımız ve terasımızla halkımız için güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. 
MESLEKİ SORUNLAR
Sektörümüzün sorunları konusunda şunları söyleyebilirim; yetişmiş eleman bulmak çok büyük problem. Bunu hallettikten sonra çok fazla bir sıkıntı kalmıyor.
 
GRAFİKKENT DİJİTAL BASKI MERKEZİ
Ben, Kemal Saraçoğlu. Dijital Baskı üzerine çalışıyoruz.  Yaklaşık 5 yıldır Elazığ’da bu sektörde hizmet veriyoruz. İşlerimiz iyi. 
Elazığ’da dijital başka anlamında bir boşluk vardı. Biz onu doldurmaya çalışıyoruz. 
Sektörümüzün sorunları konusunda şunları söyleyebilirim; genel anlamda işlerin az olmasının haricinde, piyasadaki ekonomik durgunluğun haricinde bir sıkıntımız yok. 
Sektördeki ihtiyacı karşılıyoruz. Dijital baskı olmasının avantajı, işlerin çok çabuk yapılıp teslim edilmesidir. Matbaa tekniklerinden farklı bildiğimiz yazıcı mantığı olduğu için bizde işler çok hızlı yapılıyor. 
MESLEKİ SORUNLAR
Dijital baskı, bildiğiniz matbaada yapılan işleri biz adetli olmadan daha ekonomik olarak daha hızlı yapıyor. Dijital baskı yaygınlaştı. Matbaacılık da bir anlamda oraya doğru gidiyor: ister istemez insanlar buna uyum sağlamak zorunda kalacak. 
 
KUVARS TRAVEL TURİZM SEYAHAT ACENTASI
Ben Mustafa Ötem. Firmamız 2007 yılının sonunda kuruldu. Bu zamana kadar faaliyet gösteriyoruz. Tüm uçak biletlerinin satışı yapıyoruz. 
MESLEKİ SORUNLAR
Sektörümüzün en büyük sorunu kaçak turlar ve kaçak acente faaliyetlerinin yapılmasıdır. Normalde acentaların Türkiye Seyahat Acentaları birliğine bağlı olması lazım. 
Kayıt dışı acentalar bu birliğe bağlı olamadan bir yerden kullanıcı kodu ve şifresi alıyor, işlerine devam ediyor. Tabi bunda vatandaş da mağdur oluyor. Kendisi de mağdur oluyor, sektör de zarar görüyor. Bunun yanısıra internetten bilet alımlarının fazla olması da sektörü geriye vuruyor. İnternetten yapılan alışveriş yüzde 40-50 geriye vuruyor. İnternetten bilet alıyor ama aldığı zaman yine gelip acentaya bunu teyit etmek istiyor. Teyit ettiği zaman da acentayı boş yere meşgul ediyor. Acentalar yolcunun uçağa binene kadar acenta sorumludur. Ama internette vatandaş tarihlerini kendisi giriyor. Yanlış girmiş olsa da bunun geri dönüşü yok. Ama acentadan alsa bunun geri dönüşü illaki olur. 
Kaçak tur faaliyetlerinde ise yine bu işe yetkisi olmayan insanların üniversitede yahut da başka bir kurumda kendi aralarında yapıyor. Kayseri’de yaşanan olay da bunun göstergesidir. Hiçbir belgesi olamadan onlarca vatandaşımız vefat etti. Ama bir acenta vasıtasıyla gitmiş olsa acenta bunun bütün prosedürlerini yerine getirmiş olacak. Bunun gibi sıkıntılar var. İl Turizm müdürlüğü kaçak acenta faaliyeti gösteren, yahut da kaçak tur faaliyeti gösterenler hakkında hiçbir işlem yapmamakta bu da sektörü olumsuz etkilemektedir.  
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10325 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31471 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58190 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70035 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018