Bugün 19 Şubat 2018 - Pazartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Esnafın Sesi...
Esnafın Sesi...
Elazığlı esnafın sorunlarını dinlemeye devam ediyoruz...
22 Eylül 2014 19:40
SABAHATTİN İÇEL
Bir torba un 65 Lira. Ama Elazığ’da 50 kuruşa, 75 kuruşa ekmek satan yerler var. Bu fiyata ekmek nasıl veriyorlar ben anlam veremiyorum. Bu rekabet önlenirse bizim için çok iyi olacak. Belediyenin, valiliğin üzerine ne düşüyorsa yapsınlar. Bizim sıkıntımız bundan ibaret. Belediye gramajı tartsın, bununla ilgilensin. İşçisinin sigortasını mı yatırmıyor, SGK ilgilensin. Ben burada 18 tane personel çalıştırıyorum. Beni denetliyorsa gitsin ucuz ekmek veren yerleri de denetlesin. Bizim ricamız budur.
 
MUSTAFA YILDIRIM
Ben cep telefonu, iletişim sektörüyle uğraşıyorum. 15 yıldır bu sektörün içerisindeyiz. Sektördeki tek sıkıntımız kredi kartına taksit olayının kaldırılmasıdır. 7 aydır millet mağdur. Millet taksitle telefon alamadığından dolayı bazı alışveriş merkezlerinden cep telefonu alıyor. Onlar da açık hesap verdiği için bin liralık telefonu 2 bin liraya veriyor. Bu yüzden vatandaş mağdur. Telefon satışında taksit uygulamasının tekrar yapılması gerekiyor. Daha önce vatandaşa 7-8 aylık taksit uyguluyorduk. Şuan vatandaş tek seferde telefon alamıyor. Bu nedenle işlerimizde yüzde 60 düşüş var. İkinci bir sıkıntımız ise GSM operatörleri faturalı hat üzerinden vatandaşa telefon veriyor. Vatandaşı 24 ay kendisine bağlıyorlar. Bu defa vatandaş bin liralık telefonu 1.500 liraya alıyor. 24 ay da orada kalma süreci oluyor. Sorunlarımız bunlardır.
 
MAHMUT YILMAZ
17 yıllık esnafım. Bilgisayar sektöründe çalışıyorum. Su faturaları konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Su sayaçlarını okumaya gelmiyorlar. Bir ay sonra geliyorlar ve gecikme bedeli yazıyorlar. 1-2 TL de sayaç okuma bedeli ekliyorlar. Elazığ’da 300 bin su abonesi olsa, 1 liradan aylık 300 bin lira yapar.  Böyle bir sıkıntı var. 1 Tl kişi başına önemli değil ama biraz ayıp oluyor bunu almaları. Bir de kapımızın önünde yolu daralttılar. Kaldırımları genişletmek istiyoruz diyorlar ama ortaya bir tane direk koydular. Bu direk hem kaldırımı daralttı hem de tabelamızı kapattı.  Çocuk arabasıyla geçilmiyor buradaki kaldırımda. Muammer Çorbacıoğlu sokaktaki bu sorunun giderilmesini istiyoruz. Bu cadde Elazığ’ın en işlek caddelerinden birisi. Yetkililer dikkate alırsa seviniriz.
 
CEVDET KILIÇ
Şuanda en büyük sorunumuz, küçük esnafa teşvik olmaması. Zaten büyük esnafın kazancı çok fazla. Küçük esnafın da kazancı yok. Küçük esnaf sigortalı eleman çalıştıramadığı için eleman kaçıyor, başka işlere gidiyor. Sigorta konusunda küçük esnafa da teşvik verilmesini istiyoruz. Küçük esnafın sigorta piriminin yarısını karşılasalar herkes memnun kalır.  Bizim en büyük sıkıntımız budur. Tek isteğimiz teşvikin küçük esnafa da verilmesi. Şehirle ilgili şunu söyleyebilirim. Şehirden memnunuz. Yeni belediye başkanımız güzel şeyler yapıyor.
 
SEDAT DEMİRDAĞ
Çiğköfte sektöründe çalışıyorum. Sektörde herhangi bir sıkıntımız yok. Ancak belediyeden biraz muzdaribiz. Mesela su konusunda sıkıntı var. Dükkanımda herhangi bir atık su olmamasına rağmen su faturasında atık su parası veriyorum. Bunun dışında 2 ton su harcıyorsak bu faturaya 6 ton şeklinde yansıyor. Bu konuda çok şaşkınım. Faturayı ödemeye giderken her defasında bunu söylüyorum ama ilgilenen yok. Bu olmaması gereken bir şey. Elazığ İstanbul’u bile sollamış. En pahalı suyu biz kullanıyoruz. Elazığ’da suyun tonu 6-7 lira. Var mı böyle bir şey. Sadece su sorunu değil, birçok sorun var.
 
EROL BAŞTEMUR
Mimar Faruk caddesinde büfe işletiyorum. Sektörde pek fazla sıkıntımız yok. Sezona göre iş yoğunluğu değişiyor. Şehirle ilgili de pek sıkıntımız yok ama sokak olarak çok sıkıntılıyız. Kavgalar, dövüşler oluyor. Sabahlara kadar vurdu kırdılar oluyor. Her sabah geldiğimizde bir esnafın camını kırık görüyoruz. Emniyet işini yapmıyor. Köşede ekip var, burada kavga oluyor ama ekiplerin hiçbir müdahalesi yok. Bu nedenle aileler bu sokağa giremiyor. Aileler sokağa girmeyince işlerimiz olumsuz etkileniyor. Bu sokakta son bir aydır tamamen kavga, gürültü. Ben büfeci olmama rağmen saat 20:00’de dükkanımı kapatıyorum. Korkumdan dolayı dükkanımı erken kapatıyorum. Emniyetin, valiliğin buna duyarlı olması bize yeterli olacaktır.  
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10191 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31317 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58027 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69874 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018