Bugün 19 Mart 2018 - Pazartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Engeliler Uygulama Okulu’ndan Proje
Engeliler Uygulama Okulu’ndan Proje
Elazığ Özel Eğitim Uygulama Okulu Avrupa Birliği Grundtvig Projesi çalışmalarını başarı ile tamamladı.
23 Eylül 2014 17:27

Elazığ Özel Eğitim Uygulama Okulu Avrupa Birliği Grundtvig Projesi çalışmalarını başarı ile tamamladı.

Elazığ Özel Eğitim Uygulama Merkezinin 2012 yılından beri ortağı olduğu Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Grundtvig projesi (projenin kısa adı ALTERA) çalışmalarını başarı ile tamamlandı.

Elazığ Özel Eğitim Uygulama Okulu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Projemizin ana konusu görme, işitme, dokunma, hayal etme gibi alternatif araçlarla zihinsel engelli öğrencilere yönelik yeni beceriler, bilgiler ve yeterlilikler kazandırmaktır. Bu kapsamda Almanya ve Fransa’daki proje ortaklarına çalışma ziyaretlerinde bulunulmuş, ayrıca kendilerinin ziyaretlerinde ev sahipliği yapılmıştır. Projemizin Almanya ortağı “Blauschimmel Atelier“ projeye resim ve müzik alanındaki çalışma ve deneyimlerini bizlerle paylaşmış; Fransa ortağı olan  „Association Laïque Pour l'Education des Adolescents et des Adultes (ALPEA)” sanat alanında ve engelli bireylere iş sağlayarak topluma uyum sağlamaları konusunda deneyimlerini bizlerle paylaşmışlardır. Biz Elazığ Özel Eğitim Uygulama Merkezi ise  folklör ve alternatif dans figürleri  konusunda bilgi, beceri ve deneyimlerimizi paylaştık. Proje süresince 4 öğrenci ve 8 eğitici olmak üzere Almanya ve Fransaya’ya 12 hareketlilik gerçekleştirildi. Proje 2 yıl sürdü.

Projede Ortaklığımızın ana amaçları ve hedeflerini  kısaca özetleyecek olursak:

-Avrupa birliği ülkeleri arasında özel gereksinimli bireylere verilen eğitimi görmek ülkeler arasındaki benzer ve farklı olan eğitim tekniklerini incelemek.

-Ülkelerin edindikleri deneyimi kendi ülkelerine taşımak ve farklı eğitim yöntem ve tekniklerinin kendi eğitim ortamlarında kullanmak.

-Öğrenicilerin gezerek görerek yaşayarak sosyalleşmelerini sağlamak.

-Öğrenicilerin kendi kendilerine yetecek yüzeye gelmelerine bireysel olarak bir şeyleri başarabilecekleri duygularını yaşamalarına ve bu tecrübeyi kullanmalarına olanak sağlayıp yardımcı olmak.

-Proje sonlandıktan sonrada ileriki aşamalarda proje ortaklarıyla iletişimi devam ettirip gerekli tecrübeleri paylaşmak.

-Kurum olarak daha iyi eğitim ortamı oluşturmak farklı tecrübeler edinmek ve aktif ve farklı kültürlerle ve eğitim yöntemleriyle dinamik bir kurum kültürü oluşturmak.

-Kurumun proje hazırlama ve uygulama yeteneğini arttırmak için tecrübe edinmek.

-Engelli olan ve sosyo-ekonomik düzeyleri düşük olan ve kendi imkanlarıyla yaşadıkları şehrin dışına çıkma imkanları olamayan özel gereksinimli öğrencilere hem yeni alternatif  eğitim yöntemlerini kavratmaya çalışmak hemde bu arada hayatlarında ilk kez bir uçağa binmelerini yaşadıkları şehrin ve ülkenin dışına yolculuk yapmalarını sağlayarak hayatlarının beklide en önemli tecrübelerini yaşatmak ve sosyelleşmelerine katkı sağlamak.”

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10767 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
32043 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58807 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70664 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018