Bugün 18 Şubat 2018 - Pazar
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Dershaneler Temel Lise oluyor
Dershaneler Temel Lise oluyor
TÖDER Başkanı İbrahim Taşel, Dershanelerin dönüşümü konusunda gelinen son durumla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.
24 Şubat 2015 00:04
Vedat YETİK
1 Eylül 2015 tarihinde kapanacak olan dershaneler yollarına okul olarak devam edecek. Temel Lise adı altında eğitim ve öğretim verecek olan okullar hem milli eğitim müfredatını uygulayacak hem de öğrencileri üniversite sınavına hazırlayacak. Haftada en az 35 saat ders verecek olan okullarda sosyal, kültürel ve sportif eğitimler de verilecek. Temel liselerin ücretleri özel okul fiyatından daha düşük, dershane fiyatından da yüksek olacak. Dershane hocalarıyla hizmetlerine devam edecek olan Temel liselerde, eğitim kalitesi eğitim kadrosunun becerisine bağlı olacak.
 
TÖDER Başkanı ve Final Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel, Kanal 23’te yayınlanan Detay Haber adlı programda dershanelerin dönüşümüyle ilgili bilgiler verdi.
 
TÖDER Başkanı ve Final Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel’in açıklamaları şöyle;
 
DERSANELER DÖNÜŞÜM SÜRECİ İÇERİSİNE GİRDİ
Dershanelerle ilgili karar geçen yıl bu dönemlerde verildi ve dershanelere bir süre tanındı. 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle dershaneler temel bir liseye, orta okula, ilkokula yada ana okuluna dönüşecek. Yada kapanacak. Tabi Türkiye genelinde bu çalımların başından beri bulunuyoruz. TÖDER Başkanı olarak ben özellikle bu tartışmalar başladığından beri 3 yıl boyunca gecemi gündüzüme katarak Türkiye’de dershanelerin gerekli kurumlar olduğunu ve Türkiye için vatandaşın önemli bir ihtiyacını gördüğünü anlatmaya çalıştık ama süreci biliyorsunuz. Biz artık bunları konuşmayacağız. Konuşmanın da bir anlamı yok. Çok güzel bir söz var ‘sürekli dikiz aynasına bakarak araba süremezsiniz’. Bundan sonraki süreçte, bu ülke bizim, bu ülkenin çocuklarına nasıl hizmet edebiliriz. Nasıl faydalı olabiliriz. Sınavlar devam ederken, ortadan kalkan dershanelerin yerine ne gelmeli ki bu çocukları bu sınavlara hazırlayabilsin. Bunun üzerinde çalışma yaptık. Bakanlığımızla da bu anlamda çok sıkı görüşmeler yaptık. Artık Bakanlığımızla gelmiş olduğumuz son noktada dershaneler bir dönüşüm sürecine girdi. Yani bugün Türkiye’de büyük dershanelerin, zincir dershanelerin neredeyse tamamı bir dönüşüm süreci içerisine girdi. Bu dönüşüm inşallah Türkiye’nin hiç değilse okula devam eden öğrenciler bazında sınava hazırlanma ihtiyaçlarını da görecek, aynı zamanda dershanelere bir okul hüviyeti kazandıracak bir çalışma olacak.
 
TEMEL LİSE OLARAK GÖREV YAPACAĞIZ
Temel lise şu tarzda faaliyet gösterecek. Mevcut dershane binaları küçük bir değişiklikle okul haline gelecek. Küçük değişiklik dediğim şey de şu; dershaneye bir tane laboratuvar eklenecek, bir tane görsel sanatlar ve resim dersliği, bunun dışında dershaneler öğrencilerin sportif ihtiyaçlarını karşılamak için kendilerine 5 km mesafede bir spor salonu ile anlaşma yapacaklar ve böylece spor derslerini de yapabilecekleri bir salon olacak. Yada eğer dershanenin binası müsaitse kendi bünyesinde de bir spor salonu yapabilecek. Yani dershanelere 3 tane yeni birim ilave edilecek. Bu mevcut halleriyle herhangi bir başka ihtiyaca gerek olmadan sınıflar yeniden kontenjan verilerek okullara dönüşecek. Bununla ilgili de Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde başvurular çok büyük bir hızla devam ediyor. Biz de kurumlarımızı geçen hafta itibariyle Türkiye’de 200’ün üzerinde kurumumuz var tamamını temel lise yapmak üzere başvurduk. Bu dönemden sonra da biz de temel lise olarak görev yapacağız. Temel liselerin işlevi de hem okul derslerini verecek hem de çocukların okul dersleriyle ilgili çalışmalarını yeniden gözden geçirerek sınav hazırlıklarını da birlikte yürütecek. Yani aslı okul olacak ama okulda sınav hazırlıkları da beraber yürüyecek. Temel liseler cumartesi günleri de kurs yapabilecek. Haftanın 5 günü dersin dışında cumartesi günü kurs da yapabilecekler. Genel de 6 günlük eğitim öğretim hayatı olacak. Bu kurumlar aynı zamanda yapacakları etütlerle, projelerle, ödevlerle, ek derslerle çocukları hem yaşama hazırlayacak hem de sınava hazırlayacak. Yani sadece Final Eğitim kurumları değil TÖDER üyesi dershanelerin neredeyse tamamı büyük ölçüde liseye dönüşmek üzere başvurdu. Orta okula dönüşmek isteyenler de var.
 
ANADOLU LİSELERİ İLE EŞDEĞER OLACAK
Temel liseler 35 saat ders gören ve bütün özellikleri ile Anadolu liseleri ile eşdeğer olan liseler olacak. Yani Anadolu lisesi mezunları hangi haklara sahip oluyorsa temel liseden mezun olan öğrenciler de aynı haklara sahip olacak. Yani askeri okullar, polis okulları gibi şeylerde karşısına herhangi bir engel de çıkmayacak temel liseden mezun olanların.  Temel liseler tamamen Anadolu lisesi statüsünde. Adına temel lise denmesinin nedeni bunların dershaneden dönüşen okullar olması ve diğer okullarla karışmaması içindir. Yoksa program olarak hiçbir farklılığı yok. Temel liselerde de okul dersleri verilecek, sınavlar aynı şekilde yapılacak. Öğrenciler notlarını ve diplomasını da temel liseden almış olacaklar. Normal okul statüsünden  olacak. Müfredat Milli Eğitim’e bağlı olarak yürüyecek. Zaman olarak da isterseniz temel liseyi sabahtan akşama kadar devam ettirebileceksiniz, isterseniz yarım gün yapabileceksiniz. Liseler de kendi programlarını ona göre düzenleyecekler. Ama genelde benim gördüğüm kadarıyla ki biz de öyle yapacağız; haftada 40 saat ders verme esasına dayalı bir çalışma yapacağız. Ama bunun 35 saati mecburi, hatta 25 saati yüz yüze 10 saati uzaktan olmak üzere de ders verebiliyor temel liseler, böyle bir avantajları da var. Uzaktan eğitim internet sitesi, ödevlendirme yoluyla da isteyen ders verebilecek. Ama benim gördüğüm yüzyüze ders tercih edecekler. Biz de öyle yapacağız. Temel liseler,  okulların 9, 10, 11 ve 12. Sınıflarından öğrenci alabilecek. Mesela herhangi bir okula devam eden öğrenci 12. Sınıfta okul değiştirerek, nakil olarak bu okullara geçebilecek.
Mesela gelecek sene sınava hazırlanacak öğrencilerin yoğun olarak tercih edeceği bir program olacak bu muhtemelen. Türkiye genelinde en fazla bu liselerin 12. Sınıflarının olacağını tahmin ediyorum. Ama alt sınıflardan da öğrenci gelebilecek.
 
TEMEL LİSELERDE EĞİTİM KALİTESİ
Bu işin temeli kadrodur. Zaten biz dershaneden okula dönüşürken kadromuzu değiştirmiyoruz. Aynı öğretmenlerle programlarına devam ediyoruz. Dolayısıyla öğretmen kalitesi geçmişte başarıyı yakalamışsa yine aynı başarıyı yakalayacak ve bundan sonraki süreçte de o şekilde devam edecek. Öğrencilerin gelecekleriyle ilgili kimsenin kafasında soru işareti oluşmuyor. Bir haftadır biz bunu kamuoyuna anlatmaya başladık ve büyük ilgi olduğu görüyoruz. Burada bir tek şey var; sınıflarda bina kontenjanına göre sınırlamalar var. O nedenle biraz daha çabuk dolabileceğini ve bazı öğrencilerin bunun dışında kalabileceğini düşünüyorum.
 
ORTA OKUL OLACAK MI?
Orta okul açtığımız yerler de var. Dersanelerin orta okula dönüşenleri de var ama ortaokulun alt sınıfları için bu binaların bazı konularda yetersiz kalacağını düşünüyorum. O nedenle orta okul kısmı biraz daha öyle uygun olan binalarda yapılacak. Ama diğer temel lise için çok büyük avantaj var. Avantajı şudur. Bu kurumlar merkezi yerlerde olduğu için servis gerekmeyecek. Toplu taşıma ile ulaşım yapılabiliyor şuanda dershanelere. Oraya da toplu taşıma ile ulaşılabilecek. Program çok yoğun olmadığı için çocuğa kendine ayıracağı bir zaman da kalmış olacak. Bir diğeri de devlet okulundaki diğer ek masrafları da aynı okul kapsamında çıkmış olacak. Dolayısıyla daha ekonomik ve başarısı da yüksek okullar olacak diye düşünüyorum.
 
TEMEL LİSELERDEN UMUTLUYUM
Temel liselerden ben umutluyum. Yozlaştırılmaması kaydıyla herkesin gereken dikkati göstermesi kaydıyla, bizim meslektaşlarımız için söylüyorum, denetim milli eğitimde olacak ama işini doğru yapmayan insanlar kurumlara yada sistemlere leke getiriyorlar. Dolayısıyla düzenli kurumlar, güçlü kurumlar başarılı sonuçlar alacaklardır. Biz Türk gençliğini birtakım değerlerle de yetiştirmek istiyoruz. Belirli bir öğrenme disiplini de olmalı. Yani başıboş yada gününü gün eden, bedavadan diploma dağıtan kurumlar hailine gelmemesi lazım bu kurumların. Ama biz TÖDER’le de diğer dersane dernekleriyle de ilişkiler içindeyiz. İşi çok sıkı tutacağız ve temel liselerin Türkiye’nin önemli bir ihtiyacını karşılayabilecek bir eğitim vermesini sağlayacağız. BU konuda Bakanlığımız da zaten hassas davranıyor.
 
TEMEL FELSEFEMİZ…
Bizim temel felsefemiz şudur; Herkes zirveye çıkmak ister. Ama herkesin zirvesi yanı değildir. Her insanın içinde zirve özlemi vardır. Bizim için de amaç şu olmalı; eğer mastar dağına çıkabilecek gücü varsa onu dağın eteğinde bırakmamalıyız. Onu tepeye kadar çıkarmalıyız. Eğer daha yükseğine çıkmak isteyen varsa onu da istediği noktaya çıkarmalıyız. Bütün öğrencilerin aynı başarıyı göstermesi mümkün değil. Birisi Türkiye birinciliği için çaba sarf eder öbürü herhangi bir üniversiteye girip hayatını idame ettirebileceği bir okulu kazanmak için çaba gösterir. Onun için bizim amacımız öğrencinin çıkabileceği en yüksek zirveye çıkması olacaktır. Temel liselerde de amacımız böyledir. Temel liselerde aldığımız öğrenciyi hem akademik yeterliliğe ulaştırmak, hem diploma sahibi yapmak hem de gireceği sınavlarda başarılı olmasını sağlayacak bir altyapı oluşturmaktır. Bu heyecanı öğretmenlerimizin gözünde görüyorum. Demek ki daha başarılı sonuçlarla çıkacağız. 
 

DERSANENİN YERİNİ TÜMÜYLE TEMEL LİSELER DOLDURABİLECEK Mİ?
Elbette dolduramaz. Niye dolduramaz söyleyeyim; Şimdi sınava giren 2 milyon 200 bin adayın 1 milyon 200 bin tanesi mezun öğrenci.  Bunlar devam edemeyecek. Temel liseler kendi kayıtlı öğrencisi dışındaki öğrenciye kurs veremeyecek. Öyle bir imkan yok. Onlar için başka çözümler düşünmek ve üretmek gerekir. Ama şuanda temel liseler sadece kendi öğrencilerine kurs verebilecek. O neden mezun öğrencilerin burada bir sıkıntısı olabilecek. İkinci hususu küçük ilçeler var. Buralarda dersane vardı. Ama buralar bir temel liseyi kaldırabilir mi bilmiyorum. Bu konuda tereddütlerimiz var. Ama biz elimizden geldiği kadar ilçelerimizde de bu çalışmayı yapmaya gayret göstereceğiz.Yani birtakım mağduriyetler ortaya çıkmış olacak. Ama ben kalkıp şimdi bir dersane derneği başkanı olarak şunu söylersem çok yanlış olur; yani temel liseler Türkiye’deki dersanelere olana bütün ihtiyacı ortadan kaldıracaktır, bu doğru olmaz. Ama en azından çocuklarımızın iyi yetişmesi adına atılmış doğru bir adımdır diye düşünüyorum temel lise açmak.

TEMEL LİSE KARARI DOĞRU MUDUR?
Bana göre temel liseler doğru bir karardır. Eğer dershaneler olmayacaksa en azından temel lise hem dershanelerde istihdam edilen kaliteli öğretmene yeni bir istihdam sağlamıştır hem de öğrencilerin derslerindeki kaliteyi arttırmak üzere iyi bir kurum olarak devam edecektir. Aynı zamanda devlet okullarımıza da faydası olacak. Kalabalık sınıfları bir bölümünün temel liselere geçmesi sağlanacak ve devlet okullarımız da daha kaliteli hale gelecektir.
 
ÖNEMLİ OLAN TÜRKİYE’NİN EĞİTİM SİSTEMİ
Bizim için önemli olan Türkiye’nin eğitim sistemidir. Bunu başından beri söylüyorum. Dershanelerimiz, okullarımız… Herkesin hedefi Türkiye’nin eğitim çıtasını bir basamak da olsa yükseltmek olmalıdır. Ben temel liselerin bu anlamdaki eksikliği bile nebzede olsa giderebileceğini ve dershanelerden doğan boşluğu büyük ölçüde karşılayabileceğini düşünüyorum.
 
TEMEL LİSELERDE ÜCRET NE KADAR OLACAK?
Biz Türkiye genelinde TÖDER’e üye olan kuruluşlarla bu konuyu konuştuk. Temel liselerde hangi ücret uygulanmalı. Tabiki temel lise dershane gibi ücret alamaz. Çünkü neredeyse üç katına yakın ders verilecek bu okullarda. Dolayısıyla ücretlerde normal dershanelere göre biraz daha yüksek olacak. Ama burada öncelikle şunu söylemek istiyorum devlet özellikle öğrencilerin önemli bir bölümüne, geçen sene 200 bin öğrenciye teşvik uygulaması yaptı. Özel okullardaki bu teşvik uygulaması temel liselerde de geçerli. Yani temel liselerde geçen sene öğrenci başına 3 Bin lira teşvik verildi. Bu sene de sanıyorum öğrenci başına 3 bin 300 Lira civarında teşvik verilecek. Enflasyon oranında artacak bu teşvikler. Ve bakanlık yetkilileri ile yaptığım görüşmelerde 250 bin kişilik bir kaynak isteyeceklerini ifade etmişlerdi. Geçen senekiler de devam edecek. Geçen seneki verilmiş olanların dışında 250 bin kişi olacak. Böylece her sene artan bir trend içerisinde bir çok öğrenciye bu teşvik verilmiş olacak. Dolayısıyla temel lise öğrencilerinin de belki de dörtte biri de olsa bu teşviki alacak. Ama teşvik alamayanlar da olacak. Acaba  fiyatlar ne ölçüde olur? Ben Türkiye’deki kiralara, masraflara göre bu ücretlerin değişeceğini düşünüyorum. Bu ücretlerin Türkiye geneli dikkate alındığında 6-7 Bin TL ile 12-13 Bin TL arasında değişen çizgilerde olacağını düşünüyorum. Yani bir özel okul ücretine göre düşük ama dershane ücretine göre biraz daha yüksek olacak. Diyelim ki Elazığ gibi bir şehirde 6-7 Bin civarında bir üzretle yıllık bu okula öğrenciler devam edebilecek. 
 
EN ÖNEMELİ YATIRIM EĞİTİME YAPILAN YATIRIMDIR
Ben şunu da söylemek istiyorum. Türkiye’de ailelerin eğitime ayırdıkları pay dünya ülkeleri içerisinde çok yüksek değil. Yani ben, ailelerin çocuklarına yapacakları yatırımın en önemli yatırım olduğunu düşünüyorum. Bir bahçe almak, bir tarla almak, bir ev almak elbette güzel çocuğu geleceği için ama eğer o çocuğu okutamazsak, ona iyi bir tahsil imkanı verememişsek yaptığımız tasarrufların da çok ciddi bir anlamı olmuyor. Onun için çocuğumuza iyi bir eğitim aldırmak adına aile olarak bu tür fedakarlıkları yapabildiğimiz kadar yapmalıyız. Ama salavat kuvvete bağlıdır derler. Buna hiç gücü olmayan aileler de olabilecektir. Bunun varlığını da çok net olarak söylemek istiyorum ama dediğim gibi bu okulların ücretleri dersane ücretine göre biraz yüksek ama özel okul ücretine göre biraz daha düşük olacak.

 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10172 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31293 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
57999 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69845 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018