Bugün 23 Mart 2018 - Cuma
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Irak'tan geldi Elazığ'da sağlığına kavuştu
Irak'tan geldi Elazığ'da sağlığına kavuştu
Irak'taki doktorlar tarafından ameliyatı riskli bulunan Iraklı Havva Jaafar Jibraeel, Elazığ’da akciğer damar kapağının kalbinden çıkarılan arızalı kapak yerine kullanılmasıyla sağlığına kavuştu.
14 Eylül 2015 19:31

Irak'taki doktorlar tarafından ameliyatı riskli bulunan Iraklı Havva Jaafar Jibraeel, Elazığ’da akciğer damar kapağının kalbinden çıkarılan arızalı kapak yerine kullanılmasıyla sağlığına kavuştu. 

Irak’ın Duhok kentinde yaşayan Havva Jaafar Jibraeel (19), vücutta çıkan ana atar damarının doğuştan dar olması nedeniyle bayılma şikayetleri üzerine Irak'ta doktora gitti. Irakta bir çok hastaneye giden Havva, doktorların ameliyat riskinin fazla olduğunu söylemesi ve ilaç ile geçici tedavi önermesi üzerine Medical Park Elazığ Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. F. Sarper Türker’e ulaştı. Hastaneye getirilen Iraklı Havva, Op. Dr. Türker tarafından Ross prosedürü yöntemiyle ameliyat edildi. Akciğer atar damarının kapağı alındıktan sonra aort kapak denilen kalpten çıkan arızalı kapak yerine kullanıldı. Akciğerindeki damarın boşalan kapağına ise hayvan dokularından hazırlanmış kapak kullanmasıyla sağlığına kavuştu. Ameliyat olduktan sonra bu kadar kısa sürede toparlanabileceğini düşünmediğini belirten Havva, kendisiyle ilgilenen doktor ve sağlık görevlilerine teşekkür etti.

"AKCİĞER VE KALBE GİDEN DAMARLARDAKİ KAPAKÇIKLAR DEĞİŞTİ"
19 yaşındaki hastanın ilk teşhisinin Irak'ta konulduğunu belirten Op. Dr. F. Sarper Türker, hastası Havva'nın Kuzey Irak'tan Elazığ'a geldiğini söyledi. Türker, "19 yaşındaki genç bir kızımızın Bicuspiol aort ve aort da dediğimiz kalpten çıkan ana damarda doğuştan gelen bir darlık vardı. Bu zamanla ilerlemişti ve artık hastamızın bayılma şikayetleri vardı. Bayılma şikayetleri olunca bu hastalıkta ameliyat endikasyonu koyduk. Yalnız kendisi 19 yaşında olduğu için biz buna nadir uygulanan farklı bir prosedür uygulamaya karar verdik. O da çok önceden yayınlanmış bilinen bir prosedür. Ross prosedürü. Akciğer atar damarının kapağını aldık, aort kapak dediğimiz kalpten çıkan arızalı kapak yerine kullandık. Çıkarttığımız kapağın yerine de hayvan dokularından hazırlanmış bir kapak kullandık. Bunu yapmamızdaki amaç, Havva’nın ileride evlendiğinde çocuk sahibi olabilmesi içindi. Yaptığımız gözlemlerde de artık herhangi bir sıkıntısı da kalmadı. İnşallah birkaç güne de taburcu edeceğiz. Bu ameliyatta da konusunda oldukça başarılı bir arkadaşımız bana yardımcı oldu. 2 cerrah birden bu ameliyatı yaptık. Sonuçta da başarılı bir ameliyat oldu. Havva da sağlığına kavuştu. Belki bir hafta buralarda olacaklar. Ondan sonra da kendi memleketine dönecek. Oradaki doktor arkadaşlar takiplerini yapacaklar. Yinede bir sıkıntı olursa gelir ama onun dışında bundan sonra inşallah daha sağlıklı, daha güzel bir yaşam ve ilerde de inşallah mutlu bir evlilik yapar. Sağlıklı çocukları olur diye bekliyoruz” dedi.

"BU KADAR KISA SÜREDE TOPARLANACAĞIMI DÜŞÜNMÜYORDUM"
Ameliyattan sonra kendisini erken toparladığını ifade eden Havva ise, kendisini ameliyat eden doktorlara teşekkür etti. Havva Jaafor Jibraeel, "Böyle bir yükü büyük bir ameliyatı bu kadar kısa bir sürede toparlamak çok zor. Ama iyi oldum. Bu kadarını beklemiyordum. Bu kadar erken toparlanacağımı falan beklemiyordum. Irak'taki doktorlar gerek yok ameliyat olma, küçüksün daha ileride evlendiğinde gerek olursa ameliyat olursun diyorlardı. Türkiye’ye gelme kararı aldık. Şu an iyiyim, hastanedeki herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10829 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
32115 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58904 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70750 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018