Bugün 23 Şubat 2018 - Cuma
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Nevzat Ülger’in yeni kitabı çıktı
Nevzat Ülger’in yeni kitabı çıktı
Elazığlı eğitimci ve iktisatçı Nevzat Ülger’in ‘Doğu’da ve Batı’da Bilim ve Düşünce’ isimli yeni kitabı çıktı.
13 Ekim 2015 16:55

Elazığlı eğitimci ve iktisatçı Nevzat Ülger’in ‘Doğu’da ve Batı’da Bilim ve Düşünce’  isimli yeni kitabı çıktı.

Daha önce “Kalkınma Yolunda bir Şehir Elazığ”, “Türkiye’de siyaset ve İktisat”, “Osmanlı’nın iktisat Mantığı” ve “İslam tarihinde iktisadi olaylar” isimli dört kitabı yayınlanan Nevzat Ülger’in yeni kitabı ‘Doğu’da ve Batı’da Bilim ve Düşünce’  okuyucuyla buluştu.

Nevzat Ülger, 400 sayfalık yeni kitabında düşünce tarihi, bilim ve icatlar, İlim dünyasında Müslümanlar, Müslüman alimler ve buluşları, Batıda bilim ve uygarlık, Coğrafi keşiflerin sonuçları, insan merkezli ekonomi anlayışı gibi birçok önemli konuda oyucusunu bilgilendiriyor.

Kitabı hakkında günışığı'na değerlendirme yapan Yazar Nevzat Ülger, “Bilim ve icatlar Doğuya mı yoksa Batıya mı aittir. Bu büyük ve iddialı konu henüz hakikat terazisinde tartılarak ortaya konulamamıştır dersek mübağala sayılmamalıdır. Batının her şeyi ben yaptım türü bir megalomani hali ve biraz da her güzey şeye sahip çıkma kokan iddialarına karşılık, Doğu da ben olmasaydım ve gelişmelerin temeli benim tezini durmadan tekrarlıyorlar. Batı bu tezlerini haklı çıkarmak için dünya tarihini sanayileşmeden önce ve sanayileşmede sonra diye ikiye ayırarak batı üstünlüğüne vurgu yapmaya devam etmektedir. Gerçi bu tezinde haklılık payı az değil. Çünkü tarım toplumundan sanayi toplumuna geçilerek önemli bir devrim gerçekleştirmiştir. Doğu, sanayileşmeden önce yaptığı bilim depolaması ile icatlara ve sanayileşmeye zemin oluştururken, özellikle İslam’ın gelişinden sonra Müslümanların ilmin gelişmesine yaptığı katkılara vurgu yaparak bir dengeleme aksiyonu sergilemektedir. Aslında bilimler tarihi tartışması ismi adı altında bitmez bir münakaşanın belki sertliklerinin yanında faydalı bilgilere de şahit oluyoruz, bu münakaşalardan bilim ve buluşlar dünyasında yeni ufuklara, yeni bilgilere yelken açıyoruz doğrusu. Neticede bitmez tartışmaların yanında geçmişten geleceğe bir köprü kurmuş oluyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Nevzat Ülger’in yeni kitabı ‘Doğu’da ve Batı’da Bilim ve Düşünce’ yi kitapçılardan temin edebilirsiniz.

 

 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması

ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10290 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31427 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58147 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69997 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018