Bugün 17 Ocak 2018 - Çarşamba
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Sigarada 4 bin zehirli madde bulunuyor
Sigarada 4 bin zehirli madde bulunuyor
Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
08 Şubat 2016 16:57

Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Prof. Dr. Açık mesajında, “Sigara içicilerinin, sağlıklarını korumak ve geliştirmek için yapacakları en önemli davranış, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü”nde, yani yarın sigarayı bırakmalarıdır” dedi.

Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, sigara ile mücadelenin stratejik bir yaklaşım çerçevesinde yürütüldüğüne vurgu yaparak, “Bilindiği gibi; halen ülkemizde her yüz kişiden 27’si sigara içmektedir. Sigara nedeniyle her yıl 100 bin kişi ölmekte ve bunların 25 binini kadınlar oluşturmaktadır. Sigara; kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, inme, kanser ve KOAH gibi bir çok kronik hastalığa yol açmaktadır. Sadece aktif içicilerde değil pasif içicilerde ve anne karnındaki bebekte de çok önemli hastalıklara yol açmaktadır. Sigaranın içinde yaklaşık 4 bin adet zehirli madde bulunmaktadır. Çok sayıda zehirli maddeyi bir arada bulunduran ve bu denli yaygın içilen sigara ile mücadelede en önemli stratejik yaklaşım; sigaraya başlamayı ve pasif içiciliği önleme, bırakmak isteyenlere yardım hizmeti sunma ve yasal düzenlemelerdir” açıklamasında bulundu.

Sigara ile mücadele konusunda uzun yıllardır çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Yasemin Açık, şunları kaydetti: “Uzun yıllardır Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ve bilim adamlarının yapmış oldukları çalışmalar sonucunda, ülkemizde sigara ile mücadelede önemli adımlar atılmış ve atılmaya da devam edilmektedir. Yapılan her çalışmanın, gerçekleştirilen her uygulamanın olumlu yönde sonuçları olmaktadır. Bu anlamda, sigara ile mücadeleye yönelik çalışmaların aralıksız bir şekilde devam etmesi gerekiyor.”

Prof. Dr. Yasemin Açık, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nü yaşamın bir dönüm noktası olarak değerlendirerek, sigara kullanıcıları hem kendi sağlığına hem de çevresinin sağlığına daha fazla zarar vermeden sigarayı bırakmalı; ailelerini ve sevdiklerini bu kararlarıyla mutlu etmelidirler” değerlendirmesini yaptı.

 

 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
9424 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
30301 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
56986 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
68769 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
MKE ANKARAGÜCÜ
16
10
2
34
2
ÜMRANİYESPOR
16
8
3
29
3
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
16
10
2
34
4
GİRESUNSPOR
16
7
3
27
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
16
7
4
23
6
BOLUSPOR
16
7
7
23
7
İSTANBULSPOR A.Ş
16
6
5
23
8
ADANASPOR
16
6
5
23
9
ERZURUM BŞ. BLD.
16
5
5
21
10
GAZİŞEHİR G.ANTEP
16
4
4
20
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2013