Bugün 20 Mart 2018 - Salı
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Elazığ çok parlak bir şehir haline gelecek
Elazığ çok parlak bir şehir haline gelecek
AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı; “Cazibe merkezlerine devletimizin sağlayacağı önemli destekler var. Bu destekleri biz Elazığ için faydaya dönüştürmek durumundayız. Burada siyasetçiler olarak bizler, sivil toplum kuruluşları, Ticaret Odası, diğer meslek kuruluşları, Organize Sanayi Bölgesi, Belediyemiz, Üniversitemiz ve mülki idare kendi üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmek durumundadır.” dedi.
09 Eylül 2016 17:53
HABER: VEDAT YETİK
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi, AK Parti Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, Cazibe Merkezi iller programına alınan Elazığ’a önümüzdeki 10 yıl içerisinde çok büyük yatırımların yapılacağını söyledi.

Milletvekili Ejder Açıkkapı, gazetemizi ziyaret etti. Ziyarette, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Açıkkapı, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Cazibe Merkezleri Programına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Elazığ’ın da içerisinde yer aldığı 23 ili kapsayan cazibe merkezleri programının büyük bir proje olduğunu belirten Milletvekili Ejder Açıkkapı, Elazığ’ın bu imkanı fırsata dönüştürmesi gerektiğini vurguladı.

Milletvekilleri olarak Elazığ’ın bu programdan azami düzeyde faydalanması için gerekli çalışmaları yürüttüklerini belirten Açıkkapı; “Sayın Başbakanımız Diyarbakır’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi cazibe merkezleri programı Yatırım ve Destek Hamlesi olarak bir paket açıkladı. 23 şehirlerimizin bundan sonraki 10 yıl içerisinde gelişimlerini katlayarak sürdürebilecekleri çok önemli bir paketti bu. Elazığ da bu 23 şehirden biri ve Elazığ bir cazibe merkezi oldu. Elazığ olarak bizim bunu bir fırsata dönüştürmemiz gerekiyor. Cazibe merkezlerine devletimizin sağlayacağı önemli destekler var. Bu destekleri biz Elazığ için faydaya dönüştürmek durumundayız. Burada siyasetçiler olarak bizler, sivil toplum kuruluşları, Ticaret Odası, diğer meslek kuruluşları, Organize Sanayi Bölgesi, Belediyemiz, Üniversitemiz ve mülki idare kendi üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmek durumundadır.” dedi.
 
10 YILDA 800 FABRİKA KURULACAK
Cazibe merkezleri programı kapsamında 23 ilde her yıl 80 fabrika kurulacağını, 10 yıllık süre içerisinde fabrika sayısının 800’ü bulacağını belirten Milletvekili Ejder Açıkkapı, “Arsa temini tamamen bedelsiz olarak yapılacak. Arsa üzerine fabrikayı biz kurup, kira öder gibi yatırımcıya teslim edeceğiz. Ayrıca içerisinde üretim yapılacak makine ve teçhizatı da sıfır faizli kredilerle devlet temin edecek ve yatırımcıya teslim edecek. Yani burada yatırımcı üretim safhasına kadar cebinden çok fazla bir sermaye harcamadan tesisine kavuşmuş olacak. Bundan sonraki işleyişte de sermaye sahibi yatırımcıların çok daha rahat çalışabilecekleri aşikar. Bunun dışında sıfır faizli krediler anlamında önemli destekler var. Yine toplulaştırma anlamında yaklaşık 1 milyon 300 bin hektarlık alandan 330 bin hektarlık bir toplulaştırma ile  tarımda bir gelişim sağlanması yönünde önemli bir çalışma olacak. Buna benzer birçok desteklerle 10 yıllık süreç içerisinde burada yapılacak çalışmalara destekler verilecek. Destekler kapsamında burada büyük yatırımlar olacak. Burada yapılacak yatırımlarda bir fabrikanın 10 bin metrekareden az olmayacağını bilmemiz gerekiyor. Her fabrikada ortalama 500 kişilik bir istihdam sağlanacak. 23 ilde her yıl 80 fabrika inşa edilecek. 10 yılda toplam 800 fabrika inşa edilmiş olacak. Tabi burada küçük bir ilde yapılacak fabrikayla nüfusu çok daha fazla olan bir ilde yapılacak fabrikanın sayısı elbette ki farklı olacaktır. Bu noktada şehrin nüfus yapısı, genç nüfusu, çalışabilir nüfusu bunlar çok önemli. Ben eminim ki Elazığ burada en fazla payı alan şehirler içiresinde olacaktır. Yeter ki biz bu işe ehemmiyetle önem verelim.” şeklinde konuştu.
 
TOPLAM YATIRIM MİKTARI 140 MİLYAR LİRA
10 yıllık süre içerisinde 23 ilde yapılacak yatırımların toplam maliyetinin 140 Milyar Lira olduğunu aktaran Milletvekili Ejder Açıkkapı, şu bilgileri verdi: “Bu miktar Türkiye bütçesinin üçte birlik bir kısmı kadar ekstra bir yatırım anlamı taşıyor. Büyük bir yatırımdır. 2016-2020 yılları arasında 62 Milyar Lira yatırım öngörülmektedir. Burada Bakanlıkla alakalı olarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 19.3 Milyar TL’lik bir yatırımı öngörülmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık ile Orman ve Su İşleri Bakanlıklarının ise 17 Milyar 680 Milyon TL’lik bir yatırımı öngörülmektedir. Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından 10 Milyar Lira’lık bir yatırım öngörülmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından 5,5 Milyar lira, TOKİ tarafından 5,3 Milyar lira, Enerji ve tabii Kaynaklar bakanlığı tarafından 4 Milyar lira, Kalkınma Bakanlığı tarafından 516.1 Milyon Lira’lık bir yatırım öngörülüyor. Yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından da 133 Milyon liralık bir yatırım öngörülmektedir. Önümüzdeki 4 yıllık süre içiresinde. Bunlar gerçekten ciddi rakamlar. Devletimizin desteği dışında yine özel sektör marifetiyle de yıllık 1,25 Milyar Lira özel sektöre katkı sağlanacak. Özel sektörde yine kendi kaynaklarıyla yapacağı yatırımlarla bölgede inanılmaz bir hamle gerçekleştirecek.”
 
TÜRKİYE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLANACAK
23 ilde yapılacak yatırımların hem bölge hem de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını ifade eden Milletvekili Ejder Açıkkapı, “23 cazibe merkezi ve bunun içerisinde bulunan Elazığ, bugüne kadar Türkiye ekonomisindeki dibe vurmuş oranlarını 10 yıllık süreçte eminim ki yukarıya doğru taşıyacaktır. Türkiye ekonomisine de önemli katkılar sunacaktır. Elazığ bulunduğu konum itibariyle, barış ve güven adası bir il olması itibariyle yatırımcıların yatırım yapmak istedikleri bir olacaktır. Bu konuda hep birlikte el ele vereceğiz ve önümüzdeki engelleri aşarak çok daha güzel bir Elazığ için birlikte çalışacağız.” dedi.
 
ELAZIĞ’DA YAPILMASI ÖNGÖRÜLÜN SEKTÖRLER
Yatırım destekleri programında Elazığ’da konfeksiyon, yapı malzemeleri, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, meyvecilik sektörlerine destek verileceğini belirten Açıkkapı, yeni sektörlerin destek kapsamına alınması için çalışma yürüteceklerini aktardı.
Amaçlarının bölgede üretimi ve istihdamı arttırmak olduğunu vurgulayan Açıkkapı, şunları söyledi: “Elazığ’da yapılan bir ön çalışmayla konfeksiyon alanında, yapı malzemeleri alanında, küçükbaş hayvancılıkta, arıcılıkta, meyvecilikte bir sektör düşünülmektedir. Tabi burada su ürünleriyle ilgili bir şeyler yapılabilir mi? Olması gereken bir şeydir diye düşünüyorum. Bunu da biz ilgili bakanlarımızla görüşürüz ve imkanlar dahilinde bu konuda neler yapabiliriz, buna da bakacağız. Şuanda Elazığ için düşünülen sektörler bunlar. Burada esas amaç üretimdir. Ve üretimde çalışacak insan sayısıdır. Bizim birinci temel önceliğimiz üretim ve istihdam sağlamak. Bu illerimizin refah seviyesini yükseltmek. Ürettiğimiz ürünlerle de Türkiye ekonomisine bir fayda sağlamaktır. Tabi birçok ilde bunu sağlarken özellikle terörden zarar gören illerimizde de terörün izini ortadan kaldırmak, orada yıkılan binaların yerine yeni binalar yapmak, kültürel ve tarihi nitelikte olan şehirlerimizin tarihi dokusuna uygun olarak imarını sağlamak bizim hedeflerimiz arasındadır. Ayıraca yıkılan binalara ödenen miktarın yüzde 12’si kadar da eşya yardımı yapılacak, terörden zarar gören illerde.”
 
ELAZIĞ’A EN GÜZEL YATIRIMLARI GETİRMEK DURUMUNDAYIZ
Elazığ’a yatırımların gelmesi noktasında yatırımcılara da büyük görevler düştüğünü vurgulayan Milletvekili Ejder Açıkkapı, “Elazığ olarak bu yatırımların yapılması konusunda yatırımcılarımızın da bu işe ehemmiyet vermeleri gerekiyor. Bizim de bunu sağlamaya yönelik çalışmalar yapmamız gerekiyor. Geçmişte teşvikten dolayı bu şehir biraz muzdarip oldu, ama bu süreç bizim için önemli bir süreçtir. Bir fırsattır. Bunu gerçekten çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Şehrimizin bundan sonraki 10 yıllarının çok daha farklı olması için hepimiz üzerine düşen görevi fazlasıyla yapmak durumundayız. Elazığ iyi bir çalışmayla, kolektif bir ruhla, ekip çalışmasıyla çok daha büyüyecek ve tersine bir nüfus göçüne sebep olacaktır bu yatırımlarla. Bunu sağlamaya yönelik şehir olarak birlikte çalışarak Elazığ’a en güzel yatırımları getirmek durumundayız. Elazığ’a yatırım yapacak kardeşlerimize mutlaka yol açmamız gerekiyor. Burada yatırım yapacak kardeşlerimize doğru yatırımlar yapmaları konusunda bir yol haritası çizmemiz gerekiyor. Bunun için Valilik bünyesinde kurduğumuz yatırım izleme ofisi vasıtasıyla veya bunun dışında oluşturacağımız farklı komisyonlar vasıtasıyla yatırım yapacak arkadaşlarımıza hem gerekli fiziki altyapıyı sağlamak açısından, özellikle arsa tahsisleri yönünden, yardımcı olmamız gerekiyor. Yani bu kardeşlerimiz yatırıma karar verdikleri zaman yatırım yapabilecekleri arsanın hazırlanması gerekiyor. Bunun için gerekirse 2. Organize sanayi bölgesini şehrimize kazandırılması lazım. Bununla ilgili gerek valimizle, gerek belediye başkanımızla gerek Organize sanayi bölgemiz, üniversitemiz, sivil toplum kuruluşlarıyla mutlaka bir araya gelecek ve gerekli görüldüğü takdirde mutlaka bunun gerçekleştirilmesi lazım. Bunu sağlayacağız.” Şeklinde konuştu.
 
YOL HARİTASINI ŞİMDİDEN ÇİZMEMİZ GEREKLİ
Milletvekili Ejder Açıkkapı, Elazığ için belirlenen sektörlerin dengeli bir şekilde yatırıma dönüşmesi gerektiğini belirterek; “Burada belirlenen sektörler için tek bir sektör için yığılmaya sebep olmamamız lazım. Burada bir konfeksiyon imalatı söz konusu ise bütün yatırımcıların konfeksiyona yönelmesi belki ileriye dönük olarak bir handikap olarak karşımıza çıkabilir. Dolayısıyla burada yapacağımız yatırımların devletin destek vereceği bu 10 yıl için değil, ondan sonraki 10 yıllar için de planlanması gerekir. Ona göre yol haritasını şimdiden çizmemiz ve oturup detaylı bir şekilde görüşmemiz gerekiyor. Bunlar önemli olan şeyler. Şimdiden yatırım yapılacak sektörlerle alakalı burada çalışacak personellerin iyi bir eğitimden geçirilerek, bundan sonraki süreçte kalifiye eleman ihtiyacının, belki bugünden başlayacak eğitimlerle sağlanmasına yönelik çalışmalar yapmamız gerekiyor. Sektörler belirlendikten sonra veya hangi yatırım yapılacaksa ona yönelik.” dedi.
 
ELAZIĞIMIZ ÇOK DAHA PARLAK BİR ŞEHİR HALİNE GELECEK
Yapılacak yatırımlarla Elazığ’ın önümüzdeki 10 yıl içerisinde çok parlak bir şehir haline geleceğini vurgulayan Açıkkapı, şöyle konuştu: “Ümit ediyoruz ki 23 il ve 23 içerisindeki Elazığımız çok daha parlak bir şehir haline gelecek. Bunu hep birlikte başaracağız. Ekip olarak başaracağız. Bu başarı bir tek şahsın olmayacak. Bu sadece bizim başarımız değildir. Bu şehirde yaşayan 574 bin kardeşimizin başarısı olacaktır. Burada yoğun temaslarımız oldu. Bölge milletvekillerinin kendi illeriyle alakalı yoğun temasları oldu. Burada hepimizin, herkesin emeği var. Bu sadece bizim başarımız değil. Bütün kardeşlerimizin başarısı. Ümidimiz odur ki Elazığ daha ileriye gitsin, daha büyüsün. Tek gayemiz bu.
Üretimi yapmak, fabrikayı kurmak, makineleri kurmak hiç zor değil. Ama zor olan üretimden sonra Pazar bulabilmektir. Biz pazarı tespit edip ona yönelik yatırımlarımızı doğru ve dengeli bir şekilde kurabilirsek daha başarılı olacağız.”
 
 
 
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10775 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
32056 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58823 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70680 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018