Bugün 23 Mart 2018 - Cuma
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
İşadamlarından Seza Çimentoya övgü
İşadamlarından Seza Çimentoya övgü
Elazığ ve Malatya’dan sanayici ve iş adamları Seza Çimento fabrikasını ziyaret ederek, Seza Çimento’nun bölgeye sağladığı katkılardan övgüyle bahsettiler. ELİKAD Başkanı Prof.Dr. Yasemin Açık ise fabrikayı doğdukları topraklara vefa borcu ödemek ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlamak için Elazığ’da kurduklarını söyledi.
06 Ekim 2016 13:40

Türkiye’nin en çevreci ve Elazığ’ın en büyük özel sektör yatırımı olan Seza Çimento’yu Elazığ ve Malatya’dan sanayici ve iş adamları ziyaret ederek, fabrika hakkında bilgi aldılar.

FIRATSİFED Başkanı Yahya Alper Bektaş, Malatya Sanayici ve İşadamları Başkanı İbrahim Güngör, Başkan Yardımcıları Alp Giray Gültekin ve Banu Algül Şeftalicioğlu, ELSİAD Başkanı Mustafa Gökçe, ELSİAD Başkan Yardımcısı Ferhan Yusufoğlu, EMMAD Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Arslan ile iş adamları Mahmut Yaşlı ve Yusuf Zeki Kılışçı,  ELİKAD Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık tarafından ağırlanarak, fabrikada incelemelerde bulundular.

Ziyarette değerlendirmelerde bulunan ELİKAD Başkanı Prof.Dr. Yasemin Açık: ”Bugün burada SYSÇ inşaatın kurmuş olduğu Seza Çimento Fabrikasına, yapmış olduğunuz bu anlamlı ve değerli ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum. Fabrika günlük 5 bin ton klinker üretim kapasitelidir bu da günde 7200 ton çimentoya denk gelmektedir. Tüm ünitelerimiz Avrupa menşeli ve torba filtre sistemi ile çevre dostu bir fabrikadır. Baca gazını geri dönüşümde kullandığımız için hem enerji verimliliği yüksek hem de çevreci bir fabrikadır diyebiliriz. O anlamda yörede örnek oluşturabileceğini düşünüyoruz. Fabrikamızın hemen arkasında hammadde sahalarımız, önünde hemen tren yolunun olması; Elazığ Malatya arasında bir komunda bulunması nedeniyle de ayrıca kendimize ait salt sahalarımızın olması nedeniyle bir takım avantajlarımız var diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Seza Çimento Fabrikasının Elazığ ve Malatya illeri arasında olmasının önemli avantajlar sağladığını ifade eden ELİKAD Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, “Biz bu fabrikayı başka bir ilde, deniz kenarında liman içerisinde yapabilme imkânına sahiptik. Ancak fabrika yatırımı kararı aldığımızda, doğduğumuz topraklara vefa borcumuzu ödemek, yine bölgesel ve yerel kalkınmanın sağlanmasında katkıda bulunmak, yörede istihdamı arttırmak ve bu yörede yatırım yapılması konusunda diğer iş insanlarına da örnek oluşturmak, birazda toplumsal huzur ve barışın devamına katkı sağlamak düşüncesiyle bu yatırımı burada yaptık.” değerlendirmesini yaptı.

Seza Çimento Fabrikasını bölgeye kurarken, başta yöre halkı olmak üzere; bürokratlardan, siyasetçilerden, STK’lardan ve her kesimden destek gördüklerini ifade eden Prof.Dr. Açık, “Bu yatırımı yaparken, tüm yöre insanından çok büyük katkılar gördük, bürokratlardan, siyasetçilerden, iş insanlarından, STK’lardan, meslek odalarından ve vatandaşlarımızdan gerçekten çok büyük destek gördük. O anlamda herkese çok teşekkür ediyorum. Fabrikamızda 500’ye yakın kişi çalışıyor. Onların ailelerini de kattığımızda yaklaşık 5 bin kişiye pozitif bir etki sunmuş oluyoruz. Yörenin gelişmesine de katkımız oldu” dedi.

ELİKAD Başkanı Prof.Dr. Yasemin Açık, fabrikanın kurulumu sırasında çimento fabrikası yatırımı hem bölgesel hem de stratejik yatırım olarak değerlendirilemediğinden teşviklerden yararlanma imkânlarının olmadığına dikkat çekerek: ”Elazığ ve Malatya’nın da yer aldığı Cazibe Merkezleri illerle ilgili teşvik paketi açıklandı. Bundan sonraki yatırımlar için güzel avantajlar olacak” diye konuştu.

FIRATSİFED Başkanı Yahya Alper Bektaş da böyle bir tesisi kazandırdıkları için Prof. Dr. Yasemin Açık’a teşekkür ederek, büyük bir tesisin Elazığ ve Ülke için bir şans olduğunu söyledi.  Seza Çimento Fabrikası’nın Elazığ için büyük bir şans olduğunu vurgulayan Bektaş:” Böyle büyük bir tesisin olması, gerek ülkemiz gerek Elazığ için büyük bir şans. Bu tesis, Maliyet açısından limana yakın bir bölgeye de yapılabilirdi. Ama sağ olsun Yasemin Hanım, Doğduğu büyüdüğü şehre bunu uygun gördü. Bu da bizim için büyük bir şans. Böyle büyük bir tesisin yapılması başta istihdam olmak üzere ilimizin ve ülkemizin katma değerine büyük katkı sağlıyor. Böyle büyük bir tesisin olması ülkemizin cari açığına pozitif katkı sağlıyor. Böyle bir yatırımdan dolayı Yasemin adına kendi adıma ve federasyon adına teşekkür ediyorum.” Açıklamasında yaptı.

MASİAD Başkanı İbrahim Güngör ise bölgenin sıkıntı bir bölge olduğunu belirterek, bölgeye huzurun gelmesi için SEZA ÇİMENTO gibi yatırımların yapılması gerektiğine dikkat çekerek, ”Bu işi batıya yapması daha uygun olurdu. Bu bölge sıkıntılı olmasına rağmen bunu göz önüne almış olmaları lazım. Bölgemize huzurun gelmesi için Seza Çimento gibi yatırıma yönelmemiz lazım. İşsiz insan terörle uğraşır. Dilerim ki gücü olan yapabilen devlet iyide kaynak veriyor. Bölgemize bu gibi yatırımların olmasını temenni ediyorum” dedi.

Böylesi büyük bir fabrikayı Elazığ’a kazandırdıkları için Prof.Dr. Yasemin Açık’a teşekkür eden ELSİAD Başkanı Mustafa Gökçe de, Prof.Dr. Yasemin Açık’ın her zaman yanında yer aldıklarını söyledi.  Gökçe: ”Bizim buraya geliş amacımız böyle bir yatırımı hayırlı etmekti. İşletme sahibi Yasemin Hanıma ve böyle bir işletmeyi Elazığ’a ve ülkemize kazandırdığı için tebrik ediyorum. İnşallah emeklerini karşılığını alırlar. Biz Elazığ iş dünyası olarak Yasemin Hanım’ın her zaman yanında yer aldık. Bundan sonrada kendimize düşen her türlü görevde yanında yer alacağımıza da kendilerine buradan yine beyan ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

İşadamı Mahmut Yaşlı da, fabrikanın büyük bir yatırım olduğunu belirterek, fabrikanın Elazığ ve Malatya’nın ortak yatırım olduğuna dikkat çekti. Mahmut Yaşlı: ”En büyük sanayi kuruluşumuz SEZA ÇİMENTO oldu. Bunun daha büyüğünü daha iyisini de istiyoruz bölgenin kalkınması huzuru ve barışı için istihdam şarttır. Hayırlı Uğurlu olsun” dedi.

İşadamı Yusuf Zeki Kılışçı ise pozitif enerjileri ve şehre bağlılıklarından dolayı, Prof.Dr. Yasemin Açık’a teşekkür etti.

Fabrikanın teknolojisi ve çevre dostu niteliği ile gurur verici olduğunu söyleyen EMMAD Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Aslan, böylesi bir fabrikanın Elazığ’da kurulmasından mutlu olduklarını ifade etti.

MASİAD Yönetim Kurulu Üyesi Banu Algül Şeftalicioğlu ise bölge insanına yatırım yaptığı için Prof. Dr. Yasemin Açık’a teşekkür etti.

Fabrikanın bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını ifade eden MASİAD Başkan Yardımcısı Alp Giray Gültekin’de bu tür tesislerin bölge için önemli olduğunu vurguladı.

ELSİAD Başkan Yardımcısı Ferhan Yusufoğlu da kurulan tesisin manevi hazzının maddi hazından daha büyük olduğunu söyledi. 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10829 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
32115 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58904 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70750 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018