Bugün 19 Şubat 2018 - Pazartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Elazığ’a Destek Sözü
Elazığ’a Destek Sözü
TOBB ev sahipliğinde Ankara’da 9’ncusu gerçekleştirilen Ekonomi Şurası’nda bir konuşma yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan Elazığ’daki mevcut yatırımlar ve yeni yapılacak olan yatırımlar için 6.Bölge desteklerinden istifade etme sözünü Başbakan Yıldırımdan aldı.
09 Ekim 2016 11:20

TOBB ev sahipliğinde Ankara’da 9’ncusu gerçekleştirilen Ekonomi Şurası’nda bir konuşma yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan Elazığ’daki mevcut yatırımlar ve yeni yapılacak olan yatırımlar için 6.Bölge desteklerinden istifade etme sözünü Başbakan Yıldırımdan aldı. Başkan Alan, yatırımların canlanması ve mevcut yatırımlar ile ilin potansiyel kaynaklarının ekonomiye kazandırılması hususunda önemli değerlendirmelerde bulundu.

ŞURAYA YOĞUN KATILIM OLDU…

IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu’nunevsahipliğinde, Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile 365 oda ve borsanın yönetim kurulu başkanları ve meclis başkanlarının katılımıyla TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Elazığ’ı temsilen Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M.AliDumandağ ile Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Abdulkerim Sis katıldılar.

BAŞBAKAN YILDIRIM: İŞDÜNYASININ ÖNÜNÜ AÇMAK GÖREVİMİZDİR…

Başbakan Binali Yıldırım şurada yaptığı konuşmada, sanayi ve ticaret odası başkanlarının ifade ettiği sorunları şuraya katılan bakanlarla birlikte büyük bir titizlikle not ettiğine dikkati çekerek, “Bunların hepsine çözüm bulmak, ülkemizin ve milletimizin muasır medeniyetler yolculuğunda en önemli paydaşlarından biri olan siz sanayi ve ticaret erbabının önünü açmak, yolunu aydınlatmak, 65. Hükümet olarak bizim en önemli görevlerimizden biridir. Bundan emin olabilirsiniz. AK Parti iktidarı olarak geçtiğimiz 14 yılda hep bunu yaptık. 'Her şeyi biz biliriz, biz yaparız' zehabına kapılmadan, memleketin bütün paydaşlarını, her alandaki sivil toplum kuruluşlarını işin içine dahil etmek suretiyle vatandaşımızın, milletimizin beklediği en uygun, en ideal çözümü üretmeye çalıştık” ifadesini kullandı.

BAŞKAN ALAN BEKLENTİLERİ DİLE GETİRDİ…

Başkanı Alan Şurada yaptığı konuşmada, “Sözlerime başlamadan önce, hepinize Elazığ iş dünyası ve şahsım adına en derin saygılarımı ve sevgilerimi sunuyor; Dokuzuncu Ekonomi Şurası’nın Ülkemize ve Milletimize hayırlı olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Türk Ulusu, 1923 yılında “Ya İstiklâl, Ya Ölüm” şiarıyla yürüttüğü Kurtuluş Savaşı'yla, bağımsızlığından ve özgürlüğünden asla ödün vermeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir. 15 Temmuz 2016 tarihinde emperyalistlerin FETÖ/PDY maşası aracılığı ile Ulusumuzu ikinci kez Sevr’e mahkum etme girişimi halkımızın onurlu duruşu ve şahadete gözünü kırpamadan yürümesiyle bir kez daha bertaraf edilmiştir.

Türk Milletinin 15 Temmuz’da karşı karşıya kaldığı bu darbe girişimine, Sayın Cumhurbaşkanımızın tarihe not düşen dik duruşu, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve Meclis’ teki tüm siyasi partilerimiz, Emniyet güçlerimiz, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve halkımızın destan yazan duruşları, cuntacıların ve onların efendilerinin heveslerini kursaklarında bırakmıştır.

15 Temmuz’da yaşadıklarımız gösteriyor ki, Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar bitmemiş ve bitmeyecektir. 15 Temmuz’da bizler bu güzel ülkeyi kaybetmeyle karşı karşıya kaldık, dolayısı ile aşsız ekmeksiz kalırız ancak, bu millet vatansız kalamayacağını tüm dünyaya bir kez daha destan yazarak göstermiştir. Bu vesileyle tüm halkımızın Muharrem Ayını tebrik ediyor, Ülkemize ve İslam Alemine hayırlara vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Allah Ülkemizi İBRETLİK değil, komşularımız Suriye ve Irak’tan ibret alanlardan eylesin. Gün ayrışma değil kardeşlik günüdür. Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi ve tüm zenginlikleriyle bu milletin Çanakkale ruhu ile kenetlenme günüdür. Çünkü, ne başka bir yaşayabileceğimiz Türkiye, ne de sığınabileceğimiz başka bir liman var. Ay yıldızlı bayrak altında,

ezanların arşa yükseldiği, her karışı mübarek şehit kanlarıyla yıkanmış bu mukaddes vatanın kıymetini çok iyi bilmeliyiz.

Sayın Başbakanımızın Diyarbakır’da açıklamış olduğu Destek ve Teşvik Paketi, özlemini duyduğumuz milli birlik ve beraberlik ruhunun ve devletin şefkatli elinin bizlere uzanmasıdır.

Tüm göstergeler itibarı ile ülkemizin en geri kalmış yöresinin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişim ve değişimini hedefleyen ve bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş destekleri içeren bu paket, bölgemiz ve ülkemiz açısından tarihi bir dönüm noktasıdır.

Elazığ, terörden yıllar boyunca hep büyük mağduriyetler yaşamıştır. İlimiz terör baskısı ile önemli sayıda niteliksiz göç alırken, batı illerine de nitelikli göç vermektedir.

İlimize terör nedeniyle gelenler kendi vatandaşlarımızdır. Bu vatandaşlarımızın eğitim, iş ve aş ihtiyaçlarının karşılanarak topluma kazandırılması vicdani sorumluluk ve sosyal devlet olmanın gerekliliğidir. Elazığ olarak kültürel dokunun zarar görmemesi ve bu vatandaşlarımızın topluma kazandırılması en önemli hassasiyetimizi oluşturmaktadır.

Bu noktada Sayın Başbakanımızın açıklamış olduğu Destek ve Teşvik Paketi çok önemli soysal yaraların da sarılmasına merhem olacaktır.

Açıklanan paketin içeriğinin ivedilikle doldurulması bölge kaynaklarının ekonomiye kazandırılması ve bölgemiz iş dünyasının ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanması tüm bölge halkının önceliğidir.

Destek ve Teşvik Paketinin bölgede hayal kırıklığına yol açmamasına özen gösterilmelidir. Elazığ İş dünyası olarak paketten ve şuradan beklentilerimizi maddeler halinde ilgili tüm kurumlara sunmuş bulunuyoruz.

Bunlar özet ve ana başlıklar itibariyle:

1)Kırmızı et fiyatlarında istikrarsızlık Et Süt Kurumunun besi ithalatına rağmen halen devam etmektedir. Bu durum, Et Süt Kurumunun besi ithalatına cevap veremediğini açıkça göstermektedir. Zira İlimizdeki besi çiftlikleri mayıs ayından beri (yaklaşık 5 aydır) ESK nın getireceği besilik danaları beklemektedir. Bir işletme 6 ay çalışır 6 ay boş kalırsa o işletmeden verim beklememiz mümkün değildir. Bu nedenle, ithal besi hayvan izni Et Süt Kurumunun yanında büyük çiftlik sahiplerine ve özel şirketlere de verilmelidir. Getirilen besilik materyal köyden şehre göçü engellemek için özellikle 10-20-30 başlık besihanesi olan üretiye-çiftçiye Ticaret Borsalarımız kanalıyla dağıtımı yapılmalıdır.

2)Destek ve Teşvik Paketinde, ilimizdeki mevcut yatırımlar halen 4. Bölge teşviklerinden istifade etmekte olup, yeni yatırımlar ise 6. Bölge desteklerinden istifade edecektir. Bu durum haksız rekabete yol açacak olup; Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım.

3)Cazibe merkezi yaklaşımında desteklenecek sektörler arasında ilimiz için küçükbaş hayvancılık yerine, Hayvancılık, yine ilimizin önemli potansiyeli olan Su Ürünleri Üretimi ve İşlenmesi, Sebze ve Meyvecilik bölümüne Seracılığın ilave edilmesi önem taşımaktadır. Bölgenin potansiyel kaynakları olan Hayvancılık, Tarım, Maden, Mermer, Su Ürünleri, İmalat Sanayi, Turizm vb. sektörlerin ekonomiye kazandırılarak büyük ölçekli yatırımlar yapılması noktasında kamu, özel sektör ve meslek örgütlerinin işbirliğinin sağlanması. Yeni yatırımlarda asgari yatırım tutarı, sektör kısıtının kaldırılması, asgari istihdam sayısının 10 kişi olması yeni yatırımların önünü açacaktır.

Bu düşüncelerle; Şura’nın Bölgemiz ve Ülkemiz için hayırlı olmasını temenni eder, en derin saygılarımı sunarım” dedi.

6. BÖLGE DESTEKLERİ SÖZÜ ALINDI…

Başbakan ile Şura sonrasında 23 Oda-Borsa Başkanıyla 10 saat süren özel toplantıya geçildi. Toplantıda Bölge illerinin sorunları ve Cazibe Merkezi yaklaşımından beklentiler Başbakan’a aktarıldı. Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris ALAN ve Elazığ Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Dumandağ, ilimizin teşvik uygulaması konusunda en önemli sorunlarından biri olan yeni yatırımlar için uygulanacak olan 6.Bölge destek unsurlarının mevcut yatırımlardaki 4. Bölge destek uygulanmasına tabii işletmeleri mağdur edeceğini ifade ederek, mevcut durumda bu işletmelerin yeni yatırımlarla rekabet etme şansının zayıf olduğu dile getirdiler. Başbakan Binali YILDIRIM bu konudaki haksızlığın giderilerek mevcut yatırımların da aynı desteklerden yararlandırılacağı müjdesini ve sözünü verdi.

Alan “2015 yılından beridir sürekli olarak üzerinde durmuş olduğumuz, mücadelesini aralıksız olarak sürdürdüğümüz Teşvik yasasındaki ilimizin mağduriyetinin giderilmiş olmasını memnuniyetle karşılıyor, teşvik konusunda başta Sayın Başbakanımıza, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKÇİ ve ilgililere desteklerinden dolayı şükranlarımızı sunuyorum. İlimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10191 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31316 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58026 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69873 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018