Bugün 21 Şubat 2018 - Çarşamba
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
UMUT VERİCİ GELİŞMELER YAŞANIYOR
UMUT VERİCİ GELİŞMELER YAŞANIYOR
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Asilhan Arslan, İl dışında faaliyet gösteren 20’ye yakın firmanın Cazibe Merkezi Programı içinde Elazığ’ı tercih ederek başvuru yaptığını açıkladı.
27 Şubat 2017 13:02
HABER: SEVDA DEMİR

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Asilhan Arslan, Cazibe Merkezi İller Projesi kapsamında birinci fasıl başvurularının bugün sona erdiğini söyledi.
 
Elazığ’da 90’a yakın yatırım projesi başvurusunun beklendiğini açıklayan Asilhan Arslan, ön talep toplama döneminde 119 proje başvurusu yapıldığını, bu durumun yatırımcıların ciddiyetinin göstergesi olduğunu ifade etti.

Elazığ’daki müracaatların incelediklerini anlatan Asilhan Arslan genel itibariyle mevcut işletmelerin, geçmişte yapmayı hayal ettikleri yatırımları hayata geçirmek için fırsatı değerlendirmeyi amaçladıklarını belirtti.

İl dışında faaliyet gösteren 20’ye yakın firmanın Cazibe Merkezi İller içinde Elazığ’ı tercih ederek başvuru yaptığını aktaran Asilhan Arslan, “Destek paketini hazırlayan ilgili Bakanlık bile bu kadar talep görülebileceğini hesap edememişlerdi. Kalkınma Bakanımız Lutfi Elvan 23 Şubat itibarı ile 23 il de 23 Milyar TL yatırım projesi başvurusu yapıldığını beyan ettiler.” dedi.
 
SAVUNMA SANAYİ SEKTÖRÜNDE CİDDİ ATILIMLAR YAPILDI
Sektörel dağılıma baktığında İnşaat Malzemeleri Üretimi, Mobilya, Tekstil ve Birkaç teknolojik yatırımların ön plana çıktığını kaydeden Arslan, “Teknolojik yatırımların içinde bir tanesi var ki yatırım ve istihdam miktarı bakımından çok ilgi çekiyor.Umuyoruz kaynak problemi yaşanmadan bu yatırımlar en kısa sürede hayata geçer.Son yıllarda Savunma Sanayi sektöründe ülkemizde ciddi atılımlar yapmaktadır. İlimizin bu yatırımlardan pay alması adına Cazibe Merkezi kapsamında olması önemli bir fırsat Savunma Sanayi OSB’si kurulur ise çok sayıda yatırımcıyı İlimize çekecektir.” ifadelerini kullandı.
 
UMUT VERİCİ GELİŞMELER YAŞANIYOR
Elazığ Organize Sanayi Bölgesi yönetiminin yatırımcılara arazi problemi yaşatmamak için hızlı adımlar attığını belirten Arslan, “Arazi tahsisi yapılmış ancak yatırım süreleri geçmiş hak sahiplerinden Bakanlığın yetkisi ile arazileri geri alınmaya yada yatırımlarının yapılması için inşaat ruhsatlarının almaları sağlanmaya başlandı. Aynı zamanda OSB içinde bulunan üretim amaçlı kurulmuş ancak amacı dışında kullanılan iş yerlerinin de üretime dayalı faaliyet göstermeleri için ikazları yapılmaya başlandı. Böylelikle önce atıl yatırımların üretime yeniden kazandırılması, oluşturulan 5. Kısım ve kısa zamanda yatırımcıya kazandırılmak istenen 6. Kısım ile ihtiyaç duyulan arazilerin karşılanması planlanıyor. OSB adına bunlar çok umut verici gelişmeler. Ancak yine ifade etmek istiyorum Elazığ’ımızın acil olarak 2. OSB ye ihtiyacı vardır.” şeklinde konuştu.
 
2. TALEP TOPLAMA DÖNEMİNDEDAHA YÜKSEK YATIRIMLAR KAZANDIRILMALI
Asilhan Arslan Cazibe Merkezi İller Projesi’nin 2. Talep toplama döneminde katma değeri daha yüksek yatırımlarınkente kazandırmasını beklediklerini ifade ederek şöyle devam etti: “Biliyoruz ki bu ve benzeri yatırımlar uzun vadeli planlamalar gerektirmektedir. 1. talep toplama dönemine yetişemeyen planlamalar 2. Ve sonrakiler de hayat bulacaklardır. Tüm bu değerlendirmelerin ışığında Elazığ’ımızın ekonomi yönetimi önümüzdeki yıllar da çok daha önem arz etmektedir ki bu fırsatlardan en iyi şekilde istifade edilsin. Kısa orta ve Uzun Vade planlamaların öneminin her geçen gün arttığı bir dönemde eğitimli deneyimli kadroların yokluğu daha da hissedilmektedir.
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10249 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31379 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58088 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69939 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018