Bugün 24 Şubat 2018 - Cumartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
TURİZM SEZONU İYİ GEÇMEDİ
TURİZM SEZONU İYİ GEÇMEDİ
Elazığ Turizm ve Kültür Tanıtma Derneği Başkanı Burak Soylu, Elazığ’da bu yıl yaz sezonunun çok iyi geçmediğini, bunun en önemli sebebinin bölgedeki terör olayları ve FETÖ terör örgütünün oluşturduğu etki olduğunu söyledi.
11 Eylül 2017 09:00
HABER: VEDAT YETİK

Elazığ Turizm ve Kültür Tanıtma Derneği Başkanı Burak Soylu, turizm sektörüne ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulundu.
Elazığ’da bu yıl yaz sezonunun çok iyi geçmediğini belirten Burak Soylu, bunun en önemli sebebinin bölgedeki terör olayları ve FETÖ terör örgütünün oluşturduğu etki olduğunu söyledi.
Terör algısı nedeniyle insanların gezmediğini aktaran Burak Soylu, bu algının biran önce yıkılarak kentin turizm potansiyelinin daha ileri seviyelere taşınması gerektiğini vurguladı.
Elazığ’da Harput, Sivrice, Keban gibi önemli turizm alanlarının varlığına dikkat çeken Soylu, bu yıl özellikle iç dinamiklerin hareketlendiğini ancak, şehir dışından çok fazla turist gelmediğini ifade etti.
Kentteki otellerin bu sezon yüzde 20 doluluk seviyesinde kaldığını belirten Soylu: “Geçen yılla bu yıl arasında otel bazlarında değerlendirme yapacak olursak, Elazığ’da turizm açısından çok iyi bir sezon geçmedi. Harput’taki verileri verecek olursak; Harput’a yıllık yaklaşık 1,5 – 2 milyon kişi geliyor. Bu da genelde yerli turistlerden oluşuyor. Yani sadece iç dinamikleri hareketlendiren bir turizm söz konusu. Burada ciddi bir turist kafilesi gelip Harput’u gezmemiş. Harput’un kendi çekim merkezi var ama Elazığ veya bölge turizmi bu işten ne kadar nemalanıyor dersek bence kapasitemizin yüzde 20’si bile çok zor. Kapasitemizin yüzde 20’si ile yüzde 30’u arasında çalışıyoruz şuan.” dedi. 
 
TURİZMLE ALAKALI CİDDİ İŞLER YAPILIYOR
Elazığ’ın turizm açısından dışa açılamadığını vurgulayan Burak Soylu, “Dışa açılamamızın sebebi de Elazığ’ın kendi sorunları değil, bölgenin şu anki sorunlarından kaynaklı. Bunu da inşallah gelişen süreçte atlatmaya çalışıyoruz. Elazığ turizmiyle alakalı ciddi işler yapılıyor. Diyanet Eğitim Külliye merkezi, Harput vali konağı, Kürsübaşı okulu ve kültür evi, yeni yapılacak yatırımlar yani Harput’a gereken emek veriliyor. Yöneticiler, idareciler gereken emeği veriyor ama şuan Türkiye genelinde özellikle de bölgemizde böyle bir problem var. Terör olaylarının bu bölgede hala bitirememiş olması, 15 temmuz olayından sonra Türkiye’nin hafızasının bir türlü normale dönmemesi ve FETÖ meselesinin Türkiye’de yaratmış olduğu algı başlıca sebeplerden. Bu sebeplerden dolayı insanlar gezmiyorlar. Gezmedikleri için bu bölgeye gelmiyorlar. Baktığımızda Elazığ’da hiçbir zaman terör olmadı ama bölgede olması bizi de etkiliyor. Terör Elazığ’da yok. Ama böyle bir algı var. Elazığ güvenli bir şehirdir. Zaten biz bu konuda gereken şeyleri anlatıyoruz. Bu bölgede turizmin gelişememesinin sebebi budur. Yoksa Elazığ’da otel kapasitesi 2200 yatak kapasitesine çıkmıştır. Hizmet sektörümüz yeterince gelişmiş durumdadır. Ama yapılan yatırım hakkını vermiyor şuanda. Bu nedenle bu sene durgun geçti maalesef.” şeklinde konuştu.
 
ÖNÜMÜZDEKİ YALLARDAN UMUTLUYUZ
Turizm sektörü açısından gelecek yıllardan umutlu olduklarını vurgulayan Burak Soylu şunları kaydetti: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu işte kararlı. Gereken mücadele veriliyor. Allah’ın izni ile biz gelecekten umutluyuz. Siyasi iradede Elazığ’da turizmin gelişmesi için gereken her şeyi yapıyor. İnşallah kısa sürede her şey düzelecek. Biz kesinlikle gelecekten umutluyuz. Önümüzdeki yıllarda eski durumumuzdan daha iyi noktalara geleceğiz. Biliyorsunuz Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ile birlikte ‘Come to Elazığ’ diye bir kampanya başlattık. Elazığ dünyaya açılan bir kapı olmalı. Çünkü biz burada 4 bin yıllık bir tarihe sahibiz. Harput 4 bin yıllık bir tarihi şehir. Her türlü medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir tarihin başkenti. Bu bölgenin gelişmesinde şüphesiz yatırımlara devam etmek gerekiyor. Siyasi irade, valilik, Kültür Bakanlığı bu konuda çalışmalara devam ediyor. Harput dünyaya açılan bir kapı olacaktır. Ben buna yürekten inanıyorum.  Harput’un yanısıra kürsübaşğı geleneğimiz çok önemli bir kültür. Bunun yanında yemek kültürü yelpazemiz çok geniş. Sivrice gözbebeğimiz. Sivrice çok önemli m bir yer. Keban barajının yaratmış olduğu havzada alabalık yetiştiriciliği başlı başına bir turizm değeri. Fırat’ın koluna baktığımızda üç tarafımız sularla çevrili. Pertek’te yapılan tekne turuyla Fırat nehrini gezerek Keban’a kadar bağlanma şansımız var. Yani bizim zenginlikte hiçbir sorunumuz yok. Yeter ki arz talep dengesi sağlansın. Zaten yatırımcı yatırımını yapmış. Bugün Hilton, Ramada, Dedeman gibi isim yapmış birçok otel var Elazığ’da. Yani yatırımcı yatırımını yaptı. Devlet zaten gereğini yapıyor. Kısa süre içerisinde bu algılar oluştuktan sonra biz de turizmciler olarak irademizi koyup bu işi başaracağız. Bu işi başarmaktan başka yol yok. El birliği ile inşallah neticesini getireceğimize inanıyorum.”
Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın Elazığ turizmine önemli katkılar sunacağına inandıklarını belirten Burak Soylu, “Sayın Valimizin bu manada bir şeyler yapacağına inanıyoruz. Harput’la alakalı sayın valimizin projelendirdiği birçok husus var. Ciddi çalışmalar yapılıyor. Nasip olursa bunlar meyvesini verecek. Kısa süre içerisinde neticesini alacağımıza inanıyorum” dedi. 
 
SİVRİCE’NİN İMAR SORUNU ÇÖZÜLDÜ
Sivrice ilçesindeki imar probleminin çözüldüğünü, bu süreçten sonra ilçeye turizm yatırımları yapılabileceğini belirten Soylu, şöyle devam etti: “Kış turizminde Hazar baba Kayak Merkezinin olması önemli bir avantaj. Bu bizim için cazibesini arttıran bir nokta. Ama oranın imar problemi vardı. Sanıyorum imar problemi çözüldü. Yapılaşma müsaadesi de alınıyor. Oraya bir otel kazandırdık. Bölgenin kar kalitesini de artırırsak, yapay kar oluşturulması lazım. Böyle olunca bölgenin kış turizmi sezonu da uzar. Uzadıkça da tercih edilir bir yer olur. Şüphesiz Hazar gölü geliştirilmesi gereken bir yer. Kayak merkezinin de bu gelişebilirlikten payını alması lazım. Sayın Valimiz Dubai’den çok önemli misafirler getirdi yatırım için. Sivrice’ye hayran kaldılar.  Bu konuda Sivrice’de bir yatırım çalışması içerisinde olduklarını biliyoruz. İnşallah bu geziden de bir netice çıkar ve Sivrice yatırımdan payını alır.”
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10324 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31467 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58186 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70029 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018