Bugün 24 Şubat 2018 - Cumartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
ELAZIĞ İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ
ELAZIĞ İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ
Elazığ’da Müteahhitler bir araya gelerek inşaat şirketi kuracak. Şirket marifetiyle güç birliği oluşturacak olan müteahhitler Elazığ’da kentsel dönüşüme hız kazandıracak.
12 Eylül 2017 01:31
HABER: VEDAT YETİK

Elazığ’da kentsel dönüşümün hızlandırılması amacıyla inşaat şirketi kurulacak.
Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği öncülüğünde kurulacak şirket, kentteki inşaat müteahhitlerini bir araya getirecek.  Şirket bünyesinde biraraya gelecek müteahhitler güç birliği yaparak Elazığ’da ada bazlı dönüşüm çalışmalarına başlayacak.
Şirketin kentsel dönüşümdeki ilk hedefi Nailbey Mahallesi olacak. Yeni kurulacak şirket Elazığ Belediyesi ile yapılacak sözleşme kapsamında Nailbey Mahallesi'nde ada bazlı kentsel dönüşüm çalışması yapacak.
 
NAİLBEY MAHALLESİ’NDEKİ ADA BELİRLENDİ
Bir yandan şirket kurma çalışmaları devam ederken, bir yandan da dönüşüm yapılacak adalar belirleniyor. İlk dönüşüm çalışması Nailbey Camii bitişiğindeki adada gerçekleştirilecek. Projeye göre, Nailbey Camii bitişiğindeki adada 27 daire yıkılacak ve yerine yeşil alanı, otoparkı olan 12 katlı 50 daire inşa edilecek. Yapılacak anlaşmaya göre hak sahiplerine metre karesine göre her daireye bir daire her dükkana bir dükkan verilecek. Bunun karşılığında vatandaştan herhangi bir ücret istenmeyecek.
 
ELAZIĞ İÇİN MODEL OLUŞTURACAK
2018 yılı inşaat sezonunda başlaması planlanan dönüşüm çalışması Elazığ için model oluşturacak. Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Osman Avcıl, projenin detaylarını günışığı’na anlattı.
Avcıl, yaptığı açıklamada, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’la yaptıkları istişare sonucunda kentteki müteahhitleri biraraya getirecek şirket kurma kararı aldıklarını söyledi. Şirketin özellikle kentsel dönüşüm projelerine yönelik faaliyet göstereceğini belirten Avcıl, oluşacak güç birliği ile Elazığ’daki riskli binaları kısa sürede dönüştüreceklerini kaydetti.
Yapacakları projelerin model oluşturacağını ve süreci hızlandıracağını aktaran Avcıl, şu bilgileri verdi: “Derneğimiz öncülüğünde müteahhitlerin bir arada olduğu çok ortaklı bir şirket kuracağız. Bu konuda son aşamaya geldik. Anlaşma aşamasına geçmek üzereyiz. En az 15-20 müteahhidin bir araya gelmesini amaçlıyoruz. Bu şirket marifetiyle Elazığ’da kentsel dönüşüme hız vermek istiyoruz. Şirketimize katılmak isteyen firmaları davet ediyoruz. Güçlerimizi birleştirmeliyiz. Çünkü adalar büyüdü. Küçük müteahhitler, küçük sermayeli işletmeler bu işleri yapamayacak. Dolayısıyla güçlerimizi birleştirmemiz lazım. Aksi takdirde il dışından büyük müteahhitler gelip bu yerleri alıp, yapıp gidecek. Biz de bunu seyredeceğiz. O yüzden bizim Elazığ’da tüm müteahhitlerin birleşip büyük kentsel projelerine girmemiz elzem olacak. Şirketimizin ilk hedefi Nailbey mahallesinde dönüşüm gerçekleştirmek. Bu noktada çalışmalarımız sürüyor. İnşallah kentsel dönüşüme Nailbey Mahallesinde start vereceğiz. Vatandaşlarla son görüşme yapıyoruz. En kısa zamanda görüşmelerimizi tamamlayacağız. Nailbey camii bitişindeki adada 27 daire tespit edildi. Bu adada son teknolojiyle yapılmış, güvenlikli, otoparklı örnek bir site yapacağız. Yapacağımız site 12 katlı ve 50 daireden oluşacak. Bunu yapacağı ki vatandaşlar görsün. Diğer vatandaşlar da biran önce bu dönüşüme katkı sunsunlar. Bu süreçler hakikaten sıkıntılı. İkna etme süreci sıkıntılı geçiyor. Bu bakımdan örnek bir site yapmak ve bunu topluma lanse etmek büyük önem taşıyor. Bu projemiz sonuç verirse Nailbey Mahallesinde ada bazlı projelerimiz devam edecek. Hedefimiz Nailbey mahallesinin hepsini kentsel dönüşüme almak. Belediye Müteahhitler derneği işbirliği ile yapacağımız bir projenin son aşamasına geldik. İnşallah bu yıl sonunda anlaşmaları, altyapıyı bitirip önümüzdeki yıl Allah’ın izni ile başlayacağız.”
 
HAK SAHİPLERİNE METREKARESİNE GÖRE DAİREYE DAİRE, DÜKKANA DÜKKAN VERECEĞİZ
Hazırlanan projeye göre, hak sahiplerine metrekaresine göre daireye daire ve dükkana dükkan verileceğini ve bunun karşılığında ücret alınmayacağını vurgulayan Avcıl, şöyle devam etti: “Bazı yerlerde üstüne para almak icap ediyor ama bu projede biz kazancı ikinci safhada tuttuk. Hem örnek olabilmek adına hem de üzerimize düşen sosyal sorumluluk projesi olarak biz bunu görüyoruz. Üzerimize düşen görevi yapmak adına bu projemizde para kazanmayı ikinci safhaya ittik. Yeter ki Elazığ’a örnek olalım. Buna biz öncülük edelim. Bu anlamda üstüne para istememiz icap etse bile biz burada vatandaştan para istemiyoruz. Dairesine daire, dükkanına dükkan veriyoruz. Burada vatandaş da müteahhit de ticari düşünmeyi ikinci plana atmalı. Çünkü deprem tehlikesi olan bir bölgede yaşıyoruz. Özellikle şehir merkezindeki binalarımız da çok eski. Bunlar artık yıkılmaya yüz tutmuş yapılar. En önemlisi cana kast eden binalar. Bu binaları biran evvel dönüştürmek adına müteahhit de vatandaş da sağduyu ile yaklaşmalı. Vatandaş müteahhide yardımcı olmalı, müteahhit de vatandaşın düşüncelerine değer verip bütün boyutlarıyla projeyi anlatmalı. Kentsel dönüşümün kısa zamanda sağlıklı bir şekilde yürümesinin tek yolu budur.” 
Avcıl, şirket kurma çalışmalarını bu yıl sonuna kadar tamamlayıp, önümüzdeki yıl içerisinde dönüşüm çalışmalarını başlatacaklarını kaydetti. 
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10324 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31467 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58186 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70029 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018