Bugün 19 Mart 2018 - Pazartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
“Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm değildir”
“Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm değildir”
İMKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Av. Osman Avcıl, kentsel döşüm çalışmalarının serbest piyasa marifetiyle yapıldığına dikkat çekerek, bu sürecin yavaş ve sağlıksız ilerlediğini, projenin devlet eliyle tek elden yürütülmesi gerektiğini söyledi.
05 Kasım 2017 20:41

İMKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Av. Osman Avcıl, kentsel döşüm çalışmalarının serbest piyasa marifetiyle yapıldığına dikkat çekerek, bu sürecin yavaş ve sağlıksız ilerlediğini, projenin devlet eliyle tek elden yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Avcıl, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Öncelikle halkımızın anlaması gereken budur ki eski ve yıpranmış alanları sağlıklı ve yaşanabilir hale geri dönüştürülmesi için planlanmış bir kanundur. Devlet eliyle yapamadığı dönüşümü serbest piyasaya güvenmiş ve bırakmıştır. Oysa bugün Kentsel Dönüşüme milli piyango gibi bakılmakta, yapı yoğunluğunu arttıran ve ilave haklar sağlayan bir bilet olarak algılanmaktadır.

Mülk sahibi tabi ki kazanacaktır ama bu makul ölçülerde ve adil bir paylaşımla olmalıdır. Her bölgenin de arsa değeri ve kentin gelişimine göre yaratacağı katma değer hali ile hakkı olmalıdır/olacaktır. Bugün hak sahipleri kendisinin aldığına kadar komşusunun ne aldığına takılmış durumdadır, sosyal olarak bu çok acı bir durumdur .

Kiraları ödenmeyenler, rant yüzünden biraz daha fazla alacağız diye ismi bilinmeyen müteahhitlere gidip de mağdur olanlar her geçen gün artmaktadır. Her işi ehli yapmalıdır, bugün araba kullanırken nasıl ehliyet gerekiyorsa müteahhittin de bir yeterliliği olmalı, birilerine teminat verebilmeli, birilerine de hesap verebilmelidir. Öte yandan sadece vatandaştan değil müteahhitlerde de bir sürü mağdur vardır. Çok para harcayıp bir türlü tünelin sonundaki ışığı göremeyen müteahhit doludur sistemde. Sistemde kim mutludur, bu durum meçhuldür, ortada müteahitinde mal sahibinin de kolaylıkla mağdur olabileceği bir yapı ve devam eden onbinlerce dava bulunmaktadır. Hasbel kader birkaç bin bina da dönüşmüştür, artık ne kadar dönüşebildiyse. İşin özünde adı adım ilerliyoruz, daha yürüyemedik bile, küçük bebeklerin yürümeden önceki “tay tay” döneminde gibiyiz, daha yürüyemeden düşüp duruyoruz. Peki elimizi kim tutacak da bizi yürütecek?

Devletin artık bu konuya el atma vakti gelişmiştir. Serbest rekabette bu iş fazla serbest hatta başıboş kalmıştır. Kentsel dönüşüm tek elden yürütülmelidir. İlçe , büyükşehir  değil tek bir muhatabı tek bir mercisi olmalıdır. Bir merci, bir kurum hak sahiplerinin haklarını adil bir sistemle toplamalı, yeterliliği olan müteahhitlere teminat karşılığı ihale etmeli, miras, anlaşamama davalarının da muhatabı bu kurum olmalıdır. Bahsettiğimiz kurum belki de yeni kurulmalı bir takım haklara sahip olarak dönüşümü hızlandıracak yasal düzenleme ve altyapı ile donatılmalıdır diye düşünüyorum. Bu kurum planlamaları yaparken yoğunluklara ve yeşil alanlara da karar verebileceği gibi, olumsuz sosyal etkilerinde minimuma indirilebilmesi için gereken çalışmaları da yapabilecektir. Bu şekilde yürüyen bir sistem kentsel dönüşümdeki algıyı da düzeltecektir.” 

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10760 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
32033 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58799 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70653 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018