Bugün 18 Şubat 2018 - Pazar
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Elazığ'dan Trump’a "Kudüs" tepkisi
Elazığ'dan Trump’a
Elazığ’da ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı protesto edildi.
07 Aralık 2017 17:31
 Elazığ’da ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı protesto edildi.
Memur-Sen Elazığ İl Temsilciliği ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına tepki gösterdi. Öğretmenevi tekbirler getiren ve ellerinde "Zafer direnişle gelecek, Kudüs ümmetin kalbidir” yazılı dövizler bulunan vatandaşlar, Katil İsrail ve Siyonist ABD’ şeklinde sloganlar attı. Sendikanın düzenlediği protestoya Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve bazı siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlarda katıldı. 
Kudüs’ün insanlığın ortak mirası olduğunu belirten Memur-Sen Elazığ İl Temsilcisi İbrahim Bahşi, “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasına yönelik söyleminin fiiliyata geçirmeyi amaçlayan Trump ihtarımızın öncelikli muhatabıdır. ABD’nin bu hamlesi insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip Kudüs’ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. Bu yolla ekonomik ve diplomatik zeminde devam eden örtülü 3. Dünya Savaş’ının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinden gerçekleşmesini istemektedir. Oysa Kudüs bütün inançlar için ortak tarih, coğrafya ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs’ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz” dedi.
 
Elazığ’dan ABD’ye sert tepki
Elazığ’da birçok kurum ve kuruluş, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına tepki gösterdi.
 
Elazığ’da 140 sivil toplum kuruluşundan oluşan Elazığ STK Platformu,  ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına, bir bildiri yayınlayarak tepki gösterdi. Elazığ STK Platformu adına yapılan basın açıklamasında;
Kudüs, İslam dünyasının kutsal cevheri, üç semavi dinin mensuplarının paylaştığı bir şehir olarak sadece Yahudilerin değil Hıristiyanların ve Müslümanların da tarihî ve dini haklarının, hafızalarının, geleneklerinin olduğu kadim bir şehirdir. ABD yönetiminin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı ile Kudüs’ün İsrail’in mülkü gibi lanse edilmesi, bölge ve dünya barışı için bir tehdit olup, tarihi gerçekleri inkârdır.
Kudüs; Hz. Ömer ve Selahattin-i Eyyubi’den günümüze kadar Müslümanların üzerine titrediği ilk kıblesi olup, İsral’in başkenti olamaz. Bugün dünyanın hiçbir ülkesi Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımamakta iken, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi, tarihî, dini, hukuki ve uluslararası anlaşmalar ile BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı vahim bir hatadır. Bu adım, bütün İslam âlemine karşı büyük bir provakasyondur. Yavuz Sultan Selim’den beri Milletimizin de 400 yıl hizmet ettiği, Kanuni’nin mirası ve Sultan II. Abdulhamid’in davası olan Kudüs’e karşı tarihî bir sorumluluk hissetmekteyiz. Kudüs, biz Müslümanların ortak davası, onuru ve Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi kırmızı çizgisidir. İslam’ın üçüncü en kutsal mescidi olan Mescid-i Aksanın bulunduğu Kudüs’ün kudsiyetinin ve tarihî statüsünün muhafazası tüm Müslümanlar açısından hayati bir öneme sahiptir. Tarihte, Kudüs’ün özel dini yapısına ve bundan kaynaklanan mahremiyetine saygı duyulmadığında ne kadar acılar çekildiğinin pek çok örneğinden hareketle, Kudüs’te barış olmadan dünyada barış tesis edilemez. Bu nedenle, bölgemizle birlikte tüm dünyada, vicdanın, adaletin, karşılıklı saygının ve huzurun sağlanması için Kudüs’e sahip çıkılmalıdır. Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları olarak, haklı davalarında Filistinlilerin yanında olup, ABD’nin bölgede kaosu tetikleyecek bu adımını ve aynı zamanda İsrail’in devam etmekte olan işgali ile yerleşimci politikalarını şiddetle kınıyor ve kabul edilemez buluyoruz.”
 
“KUDÜS ÖZGÜR OLANA KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEK”
ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklamasının ardından Elazığ İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi kararı kınayan bir açıklama yaptı.
İl Genel Meclisi toplantısının ardından bir araya gelen İl Genel Meclisi Üyeleri, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu ile birlikte kararı kınayan bir açıklama yaptılar.
Meclis üyeleri adına kararı okuyan İl Genel Meclisi Metin Baki Ölçücü açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu barışına darbe vuracak, bu coğrafyayı on yıllarca sürecek bir karışıklığa ve Allah korusun savaşlara sürükleyebilecek bir karara imza atarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını kabul etmiyoruz. İslam dünyası ve müslümanlar olarak bu karar bizim için yok hükmündedir. Trump’ın Tel Aviv’deki ABD Büyükelçilik binasının Kudüs’e taşınması için gerekli emri verdiğini açıklaması Ortadoğu barışının altına bir bomba koymaktır. ABD Hükümeti’nin Kudüs açıklaması İslam coğrafyasına saplanmış bir hançerdir.
Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir. Bu hatadan bir an önce dönülmeli ve karar geri alınmalıdır. Kudüs biz müslümanlar olarak bizim haremimiz, ilk kıblemizdir ve Peygamberin Miraca çıktığı yerdir. Kudüs Filistin’dir ve İslam toprağıdır. İslam Dünyasının Trump ve İsraile karşı bir araya gelme zamanı gelmiştir. Bizler Hz. Ömer’in, Selahattin Eyyubi’nin ve Osmanlı’nın bize yadigarı olan bu beldeyi bir emanet olarak biliyor ve bu emanete sahip çıkıyoruz. Bu emanetin korunması için her türlü mücadele, meşru zeminde ve yüksek sesle verilecektir ve bizde bugün bunu dillendirmek için buradayız. Kudüs bizim için Kıbledir, Kudüs bizim için Miraç’tır, Kudüs bizim için onurdur, Kudüs bizim için şereftir, Kudüs bizim için namustur. Bu nedenle Kudüs özgür olana kadar mücadelemiz sürecektir.”
 
“KUDÜS İSLAM ALEMİNİN GÖZ BEBEĞİDİR”
ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı açıklamayı “sorumsuzca ve edişe verici olarak” değerlendiren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Alan, “ABD başkanı istiyor diye kadim kent Kudüs oldu bittiye getirilemez” dedi…
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, ABD’nin Kudüs için almış olduğu kararın aslında İslam dünyası açısından bir diriliş fırsatı sunduğunu ifade etti. Başkan Alan değerlendirmesinde, “Biz her şerde bir hayır vardır inancına sahibiz. Bugün baktığımızda paramparça olmuş ve her köşesinde gözyaşı ve dramın yaşandığı tüm İslam coğrafyası için bu musibet bir diriliş fırsatı da sunmaktadır. Bu bakımdan Sayın Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu çağrı ve kısa süre içerisinde İstanbul’da toplanacak olan İslam Dünyası Liderler toplantısı çok önemli ve tarihi bir adımdır. Türkiye’nin böyle bir süreçte İslam Dünyasına öncülük etmesi Ülkemizin büyüklüğü ve Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla ilgilidir. Bu nedenle Müslümanlar için en kutsal yerlerden biri kabul edilen ve bünyesinde Mescid-i Aksa ve Kubbet'üs Sahra'nın bulunduğu Harem-üş-Şerifi barındıran kadim kent Kudüs böyle oldu bittiyle İsrail’e peşkeş çekilemez. Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulunan dört siyasi patimiz tarafından alınan kararı ve Sayın Cumhurbaşkanımızın konuyla ilgili tüm girişimlerini Elazığ iş dünyası olarak destekliyor, tüm İslam coğrafyasını da konuya duyarlı olmaya ve Türkiye’nin yanında yer almaya davet ediyoruz” dedi.
 
“KUDÜS BİZİMDİR”
ÖNDER İl Başkanı Osman Cem Karahüseyinoğlu, yaptığı açıklamada, ABD Devlet Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesinin asla kabul edilemeyeceğini, İslam Coğrafyasının bu kararı yok hükmünde gördüğünü belirtti.
“Son iki-üç asırda İslam dünyasının yaşamış olduğu sıkıntılar, yüzyıl öncesinde Kudüs üzerinden sembolleşmiş ve 1945’ten itibaren “ilk kıblemiz” Mescid-i Aksâ fiili olarak işgal edilmiştir” diyen ÖNDER İl Başkanı Karahüseyinoğlu yayımladığı mesajında şunları söyledi: “Müslümanlar ilk şoktan sonra aşama aşama Filistin meselesine sahip çıkmaya başlamış, önce duygusal, sonra söylem düzeyinde, akabinde ise icracı adımlarla belli mesafeler katetmişlerdir. Siyonistler ise hedeflerini gerçekleştirmenin önünde engel olarak sürekli Müslümanları ve bazı duyarlı Hristiyanları/Yahudileri görmüş ve bu engelleri devre dışı bırakmak için şiddet, hile vb. olmadık yollara başvurmuştur. Tarih ve tüm gelişmeler göstermektedir ki Kudüs tekrar Müslümanların rengini alacak, Müslümanların öncülüğünde adaletin sembolü olacaktır. Bunu engellemeye çalışanlar arkalarına ABD gibi küresel güçleri almaya çalışsalar da muvaffak olamayacaklardır. Bizler duyarlı davrandıkça bu hamleyi yapanlar yaptıklarına pişman olacaklardır. Bu açıklamalarıyla küresel işgalci güçler sözü tüketmiş ve karşılarına Müslümanlığı ve insanlığı almışlardır. Yok hükmünde olan bir karar alınmış ve en hassas alanımıza dokunulmuştur. Kudüs meselesi bundan sonra dokunanları yakacak ve yaptıklarına pişman edecektir. Tüm gönüllülerimizi, sivil toplum kuruluşlarını ve vatandaşlarımızı bu konuda duyarlılığa ve seslerini yükseltmeye davet ediyoruz. Ülkemizin, İslam dünyasının ve dünyanın, insanlığını yitirmemiş her ferdini Kudüs ortak paydasında buluşmaya davet ediyoruz. Kudüs işgalcilerin ve emperyalistlerin değil, bizimdir. Kudüs hepimizindir.”
 
“ABD ÇİRKİN YÜZÜNÜ GÖSTERDİ”
Türk Enerji-Sen Şube Başkanı A.Kerim Eflatun yaptığı açıklamada, ABD ve emperyalist güçlerin İslam dünyası ile adeta oynadığını ifade etti. ABD’nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımakla çirkin yüzünü bir daha gösterdiğini ifade eden Eflatun, “Kudüs, insanlığın en eski şehirlerinden biri üç semavi dinin de kutsal kentidir. Bu bakımdan Kudüs, bütün insanlığın bir değeri olarak kalmalı ve tüm devletler el birliği ile Kudüs’ü huzur ve barış beldesi haline getirmelidir. Ancak, Trump’un dünya devletlerinin uyarılarına rağmen, tek başına aldığı bu karar Ortadoğu’da yeni gerilimlerin ve yeni çatışmaların fitilini ateşleyecektir.  Kutsal değerlerimize karşı girişilmiş olan bu komplo yüzyıllardır kandan beslenen ve dünyayı kana boğan emperyalistleri mutlu etmiş gibi görünse de bu işin sonunda ibrenin kendilerine de dönebileceğini hesaba katmalıdır. Bu çerçevede sağduyudan uzak, yalnızca gerilimi tırmandıracak bir karar olarak tarihin kara sayfalarına geçen bu tutumu kınıyoruz." dedi.
 
“BU KARAR ORTADOĞU BARIŞININ ALTINA DİNAMİT KOYMAKLA EŞDEĞERDİR”
TÜMSİAD Elazığ Şube Başkanı Mahir Sönmez, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının asla kabul edilecek bir karar olmadığını kaydetti.
Sönmez yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Kudüs Filistin’dir, mukaddestir ve Müslümanlarındır. Ne biz, ne de İslam âlemi bu kararı asla kabul etmeyeceğiz. Müslüman dünyası olarak bu alınan kararın Ortadoğu barışının altına dinamit koymakla eşdeğerdir. ABD Hükümeti’nin Kudüs açıklaması apaçık bir hatadır ve ihanettir. Bu hatadan bir an önce dönülmelidir  Kudüs haremimiz, ilk kıblemiz, ikinci mabedimiz, her şeyiyle Filistin’in ve Müslümanlarındır. Böyle bir durum asla kabul edilemez. ABD Başkanı Trump kendi düşmüş olduğu zor durumdan kurtulmak için yapmış olduğu hamle ile ABD yahudi lobisini yanına almaya çalışırken Orta doğuyu Ateşe atamaktadır. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi bu karar bizim için yok hükmündedir.
Artık İslam Dünyasının;  canlı yayına çıkıp ağzından salya aka aka İsrailin Başkenti KUDÜS tür açıklamasını yapıp Müslümanların kalbine saplar şekilde  en çirkin ve utanç verici  imzayı atan Trump ve bileşkelerine karşı  bir araya gelme zamanı gelmiştir. Müslüman artık parçalanmışlık sendromundan çıkıp  bir olmaya, diri olmaya hep birlikte ümmet olmaya başlaması gerekmektedir.  Artık Müslümanlar üzerinden oynanan bu oyunları görmeye başlamamız gerekmektedir. Ümmetin üzerindeki bu ölü toprağından silkinip çıkması gerekmektedir.”
 
“BU KARAR TARİHİ BİR HATADIR”
Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Başkanı Metin Akgün, Kudüs’ün İsrail başkenti yapılması gayretlerinin kabul edilemez olduğunu bildirdi. Akgün açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kudüs; Hristiyanlar, Yahudiler ve biz Müslümanların önem verdiği kutsal bir merkezdir. ABD’nin  bu niyeti ile üç dinin kutsal kabul ettiği bu kadim şehri, İsrail’in başkenti olarak tanımaya hazırlanması, İslam coğrafyasının, kadim şehrin ve masum insanların mahvına hizmet edecek tarihi bir hatadır. İsrail’in 1967’den bu güne kadar Doğu Kudüs’ü işgal ederken, her gün, her ay, her yıl, devamlı olarak artan Yahudi yerleşimini kaygıyla izliyoruz. Kanunsuz bir şekilde, hadsiz, despotik bir tavır ve küresel eşkıyaların işbirlikçi destekleri ile arz-ı mevut emelleri yönünde yaşattıkları zulüm ile Kudüs’ü Müslümanlardan arındırma faaliyeti, tüm insanlığın, tüm insani değer ve mirasın, tarihin, tanıklığı altında gerçekleşmektedir. ABD’nin Tel Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanınması yönündeki senaryolarındaki bu çabası, bölgedeki sorunları durdurmayacak, kaosun artmasına zemin hazırlayacaktır. Şahsım ve Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu adına,  ABD’nin Tel Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak, Kudüs’ün İsrail’in başkenti yapılmasına yönelik atılan adımlarından vaz geçilmesini; yapılmaya çalışılan bu eylemlerin, bölgeyi kaosa sürükleyeceğini, barışı sabote edeceğini, artan zulmün, masumların canına sebep olacağını, yaşanan/yaşatılan zulmü artacağını belirtiriz. ABD’nin kendi iç siyasi dalgalanmalarını, gündem değiştirmek suretiyle iç politikalarına malzeme yapma amaçlı, İsrailin de arz-ı mevut emelleri yönünde, evanjelik anlayışlarının istikametinde kaosu Ortadoğu’ya-İslam Coğrafyasına- ihraç etmekten vazgeçmelerinin, aklıselimin ve sağduyunun çizgisine gelerek hatadan dönmelerinin tarihin tanıklığında, insani ve hukuki mesuliyet olduğuna dikkat çekeriz.”
 
“KUDÜS İSLAMİYET’İN KALESİDİR” 
Kudüs’ün İslamiyet’in kalesi ve Müslümanların onuru olduğunu dile getiren Anadolu Kalkınma Ekonomi Sanayici ve İşadamları Derneği (AKSAN) Genel Başkanı Arif Erol, Kudüs’ün Türkiye’nin kırmızı çizgisi olduğunu söyledi. 
AKSAN Genel Başkanı Arif Erol, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı açıklamayı kınadı.
ABD ve İsrail’in yobazlığının gün geçtikçe Türkiye’nin ve İslam coğrafyasının sabrını zorladığını dile getiren Erol, “Bir elime güneşe bir elime ayı verseniz, davamdan vazgeçmem diyen bir Peygamberin ümmetiyiz. İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa’yı barındıran Kudüs, Müslümanlarındır ve öylede kalacaktır. Bu ümmet can verir ama kutsalını vermez” dedi.
Yapılan hatadan bir an evvel geri dönülmesi gerektiğini vurgulayan Erol, “Dönülmemesi halinde kötü sonuçların doğuracağının bilinmesi gerekmektedir. Asırlardır Müslüman toprakları olan Kudüs, hangi amaçla İsrail’in başkenti olacaktır. Bunun bir izahı olamaz. Kanla beslenen ABD ve İsrail, dünyaya acıdan başka ne yapmıştır. Dünya sizin doğrultunuzda gitmeyecektir, elbette bunun bedeli olacaktır. ABD, sürekli zorbalık yaparak dünya ülkelerine meydan okuma derdinde. Dünya ABD’ den büyüktür. Kudüs İslamiyet’in kalesi, Müslümanların onurudur. İşgal edilmez teslim alınamaz. Müslümanlar olarak Kudüs’de ezanların susturulmasına asla müsaade etmeyiz. Kudüs Türkiye’nin kırmızı çizgisidir. Kudüs Müslümanların mahremidir” diye konuştu.
 
“BİZ TEL AVİV’İ BİLE TANIMIYORUZ”
Erbakan Vakfı Elazığ Gençlik Kolları Başkanı Enes Gülümser, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına tepki gösterdi.
Gülümser, açıklamasında, “Bizler Erbakan Vakfı Gençlik Kolları olarak, Milli Görüşçüler olarak buradan açık ve net bir şekilde ifade ediyoruz ki: Bırakın İsrail ile Mavi Marmara’nın Tazminatının Usulüne ilişkin anlaşma imzalayıp burada Kudüs’ü başkent olarak tanımayı, biz Tel Aviv’i bile tanımıyoruz. Biz İsrail’i bir devlet olarak görmüyoruz. İsrail ancak masumların kanı üzerine kurulu bir işgal ve TERÖR devletidir. Hem Türkiye’de hem de tüm Müslüman ülkelerde, yönetimlere çağrımız şudur: Derhal İsrail’i tanımaktan vazgeçin. Yaptığınız tüm anlaşmaları feshedin. İnancınızın gereğini yapın. Ecdadınıza layık olun. Hz Ömer’in yolundan, Selahaddin Eyyubi’nin izinden gidin Osmanlı’nın torunlarına uygun davranın.”
 
HADSİZLİĞİN GELDİĞİ SON NOKTA
Akıncılar Derneği Elazığ Şubesi 2. Başkanı Mehmet Ertuğrul, Amerika’nın aldığı kararı hadsizlik olarak değerlendirdi. Kararı red ettiklerini belirten Ertuğrul, şu ifadelere yer verdi; “Hadsizliğin, saldırganlığın ve hukuksuzluğun geldiği son nokta olarak siyonizmin bu devirdeki kullanışlı piyonu Trump aracılığıyla ilk kıblemiz Kudüs'ümüzü işgalci İsraillilerin Siyonist emelleri doğrultusunda başkent ilan etme cür'etinde bulunmuşlardır.İlk kıblemiz Mescid-i Aksa'da Hakkın daveti ezan susturulmaya çalışılırken; avluda savunmasız erkek ve kadın kardeşlerimiz şehit edilirken bu mezalimi dillendirmenin dahi antisemitizm olarak yaftalanması güçlünün haklı olduğu çarpık uluslararası hukuk ve siyaset sisteminin sonucudur. Müslümanlar hunharca katledildiğinde sessiz kalan güçlünün haklı olduğu bir Uluslararası Hukuk Sisteminin ve onun ikiyüzlü kullanışlı araçlarını Akıncılar Derneği Olarak ret ediyoruz.”
 
 
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10172 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31293 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
57999 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69845 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018