Bugün 23 Ocak 2018 - Salı
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Güneş gözlüğü kış mevsiminde de takılmalı
Güneş gözlüğü kış mevsiminde de takılmalı
Elazığ Kutlu Optik İşletmecisi Mustafa Kutlu, günışığı’na yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan güneş gözlüklerinin, kış aylarında da takılması gerektiği söyledi.
18 Aralık 2017 23:48

HABER: DİLEK YILDIRIM

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan güneş gözlüklerinin, kış aylarında da takılması gerektiği vurgulandı.

Elazığ Kutlu Optik İşletmecisi Mustafa Kutlu, günışığı’na yaptığı açıklamada, sağlıklı bakmanın sağlıklı düşünmekten geçtiğini, göz sağlığının da bunlardan biri olduğunu kaydetti.

Güneş gözlüklerinin sadece bir aksesuar olarak kullanılmasının yanlış olduğunu, gözlüğün sağlık açısından önem taşıdığını vurgulayan Kutlu, “Günümüzde güneş gözlüğü ne yazık ki kimine göre aksesuar, kimine göre imajdır. Aslında göz sağlığı için tam bir ihtiyaçtır.” dedi.

Güneş gözlüğünü sadece yaz mevsimine indirgemenin hata olduğunu, gözlük kullanımının yılın tamamına yayılması gerektiğini belirten Mustafa Kutlu, “Yazın güneşin etkisinden gözü koruruz kışın ise kar yağışından Karın yerde vermiş olduğu yansıma güneşten daha tesirli ve rahatsız edicidir.

Güneş gözlüğü kullanımını yılın tamamına  yaymalıyız. Bunu yaparken de iyi gözlük seçimi önem kazanıyor. Dikkat etmemiz gereken unsurlar CE standardı ve garanti belgesinin olmasıdır. Bu tercihi yaparken seyyar satıcı, bijuteri ve market gibi yerlerde satılan güneş gözlükleri göz sağlığını bozar ve katarak rahatsızlığına sebep verebilir.” ifadelerine yer verdi. 

Mustafa Kutlu yaptığı açıklama, güneş ışığının gözle görülebilen ve görülemeyen kısımlardan oluştuğunu anlatarak şöyle devam etti: “Dünyamızı çevreleyen atmosferden geçerek gelen bu ışınlar örneğin yaz aylarında olduğu gibi açık havalarda ve yansımanın fazla olduğu kar ve deniz gibi yerlerde gözümüze daha fazla girer. Bu ışığın ultraviyole yani morötesi kısmı oldukça zararlıdır. Normalde göz bebeğimiz ışıkta küçülür ve güneş ışığının zararlarını azaltmaya çalışır. Ancak ışık fazla geldiğinde bu mekanizma yetersiz olabilir ve göz merceğinde katarakt gelişmesine ve retina tabakasının zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca, gözün ön kısmında kornea dediğimiz şeffaf tabakada yüzeysel hasarlar oluşturabilir. Ozon tabakasındaki incelmeden sonra bu riskler daha da artmıştır. Bu nedenlerle, güneş ışığının fazla olduğu hava ve yer şartlarında güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Yani güneş gözlüğü öncelikle bir aksesuar değil, göz sağlığımız açısından gerekli bir araçtır.”

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Spor Gündemi...
22 Ocak 2018 20:1585 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
9554 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
30458 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
57148 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
68945 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
18
10
3
35
2
MKE ANKARAGÜCÜ
18
10
3
35
3
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
18
10
4
34
5
BOLUSPOR
18
8
7
27
5
GİRESUNSPOR
18
8
4
30
6
BALIKESİRSPOR BALTOK
18
8
5
26
7
İSTANBULSPOR A.Ş
18
7
6
26
8
ADANASPOR
17
7
5
26
9
ERZURUM BŞ. BLD.
18
6
5
25
10
ELAZIĞSPOR
18
6
7
23
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2013