Bugün 22 Ocak 2018 - Pazartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
“Yerli firmalar güvence altında olmalı”
“Yerli firmalar güvence altında olmalı”
MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun, yabancı bilişim firmalarının, Türk firmalarının İran ile iş yapmalarını engellemeye yönelik çalışmalarının olduğunu söyledi. Uzun, yabancı yazılım firmaları ile yapılan sözleşmelerin Türkiye hukukuna uygun ve ileriye yönelik yerli firmaları güvene alacak bir hale getirilmesi gerektiğini belirtti.
02 Ocak 2018 14:05
MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun, yabancı bilişim firmaları tarafından uygulamaya sokulan, Türk firmalarının, İran ile iş yapmasını engellemeye yönelik faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.
Hasan Uzun son haftalarda gündeme gelen yabancı bilişim firmaları tarafından uygulanan Türk firmalarının İran ile iş yapmalarını engellemeye yönelik ambargo haberlerini yakından takip ettiklerini söyledi.
Uzun, Türkiye’de yerleşik yerli ve milli yazılım üreticilerinin, yurt dışı menşeli yazılımlara alternatif olabilecek hazır yazılımları veya bunların alternatiflerini, görev verilmesi durumunda geliştirebilecek insan kaynağına, bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olduğuna dikkat çekti.
 
KARARLAR ALMAK ZORUNDAYIZ
Ambargonun bugüne ait bir sorun olmadığını ve uzun yıllardır bu dayatmaların devam ettiğini belirten Hasan Uzun, “Sorun şu an sadece belirtilen yazılımların kullanımları ile sınırlı iken; ileride daha büyük sorunları beraberinde getirebilmesi muhtemeldir. Şirketler için hayati önem taşıyan veri kayıplarının önüne geçebilmek adına, bugünden itibaren geleceğimizi güvence altına alacak yerli ve milli yazılım konusunda kararlar almak zorundayız. Bugün Teknoparklarda, ARGE merkezlerinde veya bunların dışında yer alarak faaliyet gösteren binlerce firmamız ve bu firmalarda çalışan on binlerce yetişmiş iş gücümüz ile yerli ve milli tüm yazılım ihtiyaçlarını karşılayabilecek alt yapıya sahip olan sektörümüz, bu sorunların üstesinden gelebilecek düzeydedir. Yabancı yazılım firmaları ile yapılan sözleşmelerin Türkiye hukukuna uygun ve ileriye yönelik firmalarımızı güvene alacak bir hale getirilmesi gerekiyor. Turquality gibi devlet teşviklerinde yabancı yazılımların destekten çıkarılarak yerlerine, milli alternatif yazılımların desteklenmesini sağlayacak mekanizmaların oluşturulması gerekiyor. Bugün kamuda SAP gibi yabancı yazılım kullanan kurumların belirlenerek ileride daha büyük sorunların önüne geçebilmek adına yerli yazılım ürünlerine dönüşüm projelerine acil olarak başlanması gerekiyor.  Ülkemizin gelişiminde önemli rol alacak olan Savunma Sanayi, FATİH, Türkiye Gen Projesi ve bunun gibi ulusal projelerde, yazılım ve donanım ürünlerinin özellikle ve mutlaka yerli üreticilerden temin edilmesi gerekiyor.” dedi.
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
9542 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
30439 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
57126 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
68925 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
18
10
3
35
2
MKE ANKARAGÜCÜ
18
10
3
35
3
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
18
10
4
34
5
BOLUSPOR
18
8
7
27
5
GİRESUNSPOR
18
8
4
30
6
BALIKESİRSPOR BALTOK
18
8
5
26
7
İSTANBULSPOR A.Ş
18
7
6
26
8
ADANASPOR
17
7
5
26
9
ERZURUM BŞ. BLD.
18
6
5
25
10
ELAZIĞSPOR
18
6
7
23
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2013