Bugün 20 Şubat 2018 - Salı
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Sigarayı hemen bırakın!
Sigarayı hemen bırakın!
Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, sigara kullanımının tüm dünyada hastalık, ölüm, ekonomik kayıp ve iş gücü kaybına yol açan çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.
09 Şubat 2018 15:20

Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, sigara kullanımının tüm dünyada hastalık, ölüm, ekonomik kayıp ve iş gücü kaybına yol açan çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

Açık, Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Sigara içen kişilerin kendi sağlıklarını korumak, gençlere ve çocuklara kötü örnek olmamak ve pasif içiciliğin önlenmesine katkı sağlamak için yapabilecekleri en önemli ve hayırlı davranışın sigarayı bırakmak olduğunu vurguladı.

Sigara kullanımının sadece kullananın sağlığını olumsuz etkilemediğini ifade eden Açık, sigara içilen ortamda bulunan çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlılar olmak üzere tüm insanların sağlığının olumsuz etkilediğini ve sigara dumanını pasif olarak soluyan kişilerin de aktif içiciler ile aynı hastalıklara yakalandıklarını kaydetti.

Sigara kullanımı hem ülke ekonomisine hem de kullanıcının ev ekonomisine çok büyük yük getirdiğini ve işe devamsızlıklarını arttırdığını belirten Açık: “Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızı ve gençlerimizi kötü alışkanlıklardan ve bağımlılık yapıcı maddelerden korumak istiyorsak, gençlere ve çocuklara kötü örnek olmamalıyız ve içinde bulunan nikotin nedeniyle bağımlılık yapıcı bir nesne olan sigarayı içen kişiler, hemen sigarayı bırakmalıdır” dedi.

Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin, bırakmaya yardım hizmeti sunulan, "Sigarayı Bırakma Poliklinikleri"ne müracaat ederek, destek alabileceklerini vurgulayan Prof.Dr.Açık, “sigara içen herkesi bugün sigara içmemeye ve bırakmaya davet ediyorum” dedi.

Sigara ve bağımlılık yapıcı maddeler ile mücadele konusunda farkındalık oluşturacak çalışmalara daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, “Türkiye sigara ile mücadele çalışmalarında yaptığı yasal düzenlemeler ve gerçekleştirdiği uygulamalar ile dünyada örnek bir ülkedir. Ancak, bütün bunlar sigara ile mücadele çalışmalarında arzu edilen başarıya ulaşılmasında yeterli değildir. Sigara ile mücadele çalışmalarında bir yandan mevcut kullanıcıların sigara kullanımını bırakması hedeflenirken diğer yandan yeni kullanıcı oranının en aza indirilmesi ve içmeyenlerin ise sigara dumanına maruz kalmalarının engellenmesi için yüzde yüz dumansız hava sahaları oluşturulması hedeflenmektedir. Sigara ve bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımının bırakılması konusunda sağlık kuruluşları tarafından çok önemli çalışmalar yürütülmektedir. Bunun yanında toplumsal anlamda farkındalık oluşturucu faaliyetlere daha fazla ağırlık verilmesi toplumun tüm paydaşlarının da bu sürece katılımının sağlanması gereklidir. Diğer yandan özellikle çocukların ve gençlerin sigara ve bağımlılık yapıcı maddeler hakkında bilgilendirilerek bu tür zararlı maddelerden uzak durması için mutlaka eğitim süreci içerisinde bu zararları anlatacak bir derse müfredatta yer verilmesi gerekmektedir.” açıklamasında bulundu.

 

 
BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması

ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10235 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31369 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58077 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69928 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018