Bugün 24 Mart 2018 - Cumartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Milli Savunma Bakanlığı’na 55 Proje Önerisi
Milli Savunma Bakanlığı’na 55 Proje Önerisi
Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, 6-7 Mart 2018 tarihlerinde Elazığ’da yapılacak olan ‘İkinci Milli Savunma Sanayi ve Alt Sistemler Teknolojileri Zirvesi’ öncesi Milli Savunma Bakanlığı’na daha önce sunulan 55 proje hakkında bilgiler vererek, bu projelerin Elazığ’a kazandırılması için çağrıda bulundu…
05 Mart 2018 17:41

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, 6-7 Mart 2018 tarihlerinde Elazığ’da yapılacak olan ‘İkinci Milli Savunma Sanayi ve Alt Sistemler Teknolojileri Zirvesi’ öncesi Milli Savunma Bakanlığı’na daha önce sunulan 55 proje hakkında bilgiler vererek, bu projelerin Elazığ’a kazandırılması için çağrıda bulundu…

Çoban, düzenlediği basın toplantısında, Elazığ’ın Milli Savunma Bakanlığında tarihte görülmemiş derecede en üst düzeyde temsil edildiğini belirterek, “Sayın Şuay Albay Milli Savunma Bakan Yardımcısı, Bakanlık Müsteşarı ve Genel Müdür ile çok sayıda üst düzey yönetici halen Milli Savunma Bakanlığında görev yapmakta ve Elazığ tarihte hiçbir dönemde bu kadar güçlü bir şekilde bir bakanlıkta yer almamıştır. İlimizin bu avantajı iyi değerlendirmesi ve Milli Savunma Bakanlığının gerek yeniden yapılandırılması gerekse yerli ve milli üretime geçme sürecindeki hedeflerine uygun şekilde yatırım programlarında yer alması sağlanmalıdır” dedi.

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİNİ KAÇIRDIK HİÇ DEĞİLSE FAKÜLTELER KURULSUN

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası ilk kez kendileri tarafından Milli Savunma Üniversitesi önerisi getirildiğini ancak Elazığ’ın bunu kaçırdığını belirterek, Elazığ’da ilgili üniversiteye bağlı fakülteler kurulmasını talep etti.

Çoban, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “25 Şubat 2016 tarihinde, ‘Milli Savunma Bakanlığı Yatırım Ve Proje Beklentileri – Elazığ Dosyası’ adlı bir çalışma yapmış ve basın yayın kurumları aracılığı ile kamuoyunu bilgilendirmiştik. Proje Beklentileri Elazığ Dosyasını, Milli Savunma Bakan yardımcısı olan Sayın Şuay Alpay başta olmak üzere, Milli Savunma Bakanı’na, MSB Müsteşarına, Elazığ Milletvekillerine ve Elazığ Proje İzleme ve Takip Merkezine birer nüsha halinde göndermiştik.

Proje Dosyasında 5 ana başlık belirlenmiş ve ayrıntılı bir dosya çalışması yapılmıştı.

Harput ve Elazığ’ın Milli Savunmada Tarihi Süreci, Harput’un Tarih İçindeki Savunma Güvenlik ve Askeri Yönden Önemi, Neden Elazığ, Neden Harput, Neden Elazığ’a Yatırım Yapılmalı Sorusun İrdelenmesi, Milli Savunma Bakanlığının Kurumsal Yapılanması, Milli Savunma Bakanlığından Yatırım ve Proje Beklentilerimiz, Milli Savunma Bakanlığının görev ve yetki alanları içinde yapabileceklerini ve Elazığ’a yapılabilecekleri toplam 55 proje talebi somutlaştırılarak, Milli Savunma Bakanlığından isteklerimizi ifade etmeye çalışmıştık. Milli Savunma Bakanlığından Yatırım ve Proje Beklentilerimiz başlığının 13 numaralı Proje yatırım talebinde ise Elazığ’a Askeri Bir Üniversite Kurulmasını istemiştik.

Bu talepleri şu şekilde ifade etmiştik. Milli Savunma Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı, TSK, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ile TSK Güçlendirme Vakfının ortaklaşa kuracağı Askeri Vakıf Üniversitesi veya Harput Yakup Şevki Paşa Askeri Üniversitesinin kurulması, Bu Üniversite; alanında ilk olacağı gibi, Ülkemizin Güvenliği, Geleceği, Eğitimli Askeri Personel İhtiyacını karşılayacak ve askeri üniversitenin İlimize yapılacak olması ile de ölmez bir eser haline gelecektir. Bu Üniversite de; askeri tıp fakültesi ve askeri eğitim ve araştırma uygulama hastanesi, Askeri Tıp İlimleri Fakültesi, Askeri Mühendislik Fakültesi,  Askeri Makine Fakültesi,  Askeri Elektronik,  Askeri İktisadi İdari Bilimler, Askeri Telekomünikasyon ve Haberleşme Bölümü, Hava Bilimleri Fakültesi,  Askeri Spor Bilimleri Fakültesi, Askeri Eğitim Fakültesi, Askeri Filoloji Fakültesi, Askeri Hukuk ve Hukuk Bilimleri Fakültesi ve İhtiyaca göre açılacak yeni bölüm ve Fakülteler. Bu ve benzer talepleri içeren Dosyamızı ilgili bütün kurullara iletmemize rağmen, Milli Savunma Bakanlığından herhangi bir geri dönüşüm olmamıştı. 15 Temmuz günü ülkemizi haince ve alçakça yok etmeye yönelik kalkışma girişimi ile birlikte, Hükümetimiz Milli Savunma Alanında yeni yapılanmaya gitmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bizatihi açıklaması ile Askeri bir Üniversitenin kurulacağını öğrenmiştik. Dünyada benzeri olmayan ve alanında ilk olacak bu talebi 5 ay önce ilk dillendiren il olarak, Askeri ve Milli Savunma Üniversitesinin ilimizde kurulması talebini yineliyoruz ve kurulması kararlaştırılan bu Üniversitenin ilimize açılmasını talep ediyoruz. Bu konuda başta Milli Savunma Bakan Yardımcımız olmak üzere, İlimiz Milletvekillerini, Bürokratları, Sivil Toplum Kuruluşlarını, Yazılı ve Görsel Basın Yayın kuruluşlarını ve Elazığ Kamuoyunu birlikte hareket etmeye ve kurulacak Üniversiteyi 5 ay önce talep eden ilk il olarak Elazığ’a açılması için lobi çalışması yapmaya davet ediyoruz. Ayrıca yeni yapılanma içerisinde atılacak adımlar çerçevesinde, Elazığ’a yapılabilecek toplam 55 proje talebi ile istekte bulunduğumuz ve Milli Savunma Bakanlığına ilettiğimiz Dosyadaki yatırımların bir kısmının Elazığ’a kaydırılmasını talep ediyoruz. Takdir Devletimizin, Bakanlığımızın, Genel Kurmay Başkanlığımızın ve Cumhurbaşkanlığımızındır.”

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10854 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
32149 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58936 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70789 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018