Elazığ ekonomisi alarm veriyor!
12 Ağustos 2014 10:53
Teşvik yasasında 4. bölgede yer alan Elazığ’da yeni yatırımlar yüzde 60 azaldı.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, çarpıcı bir gerçeği kamuoyuyla paylaştı.

Elazığ TSO tarafından hazırlanan ve TOBB’a sunulan raporda Teşvik Yasasında 4. Bölgede yer alan Elazığ’da yeni yatırımların 2012 öncesine göre yüzde 60 azaldığı belirtildi. Raporda, çok ivedi olarak yeni bir teşvik düzenlemesine ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne sunulan raporda bürokratik engeller ve eşgüdüm yetersizliğine vurgu yapılarak, yeni yatırım yapacak olan girişimcilerin bedelsiz arsa bulma konusunda ciddi sorunlar yaşadıkları ve bu konuda bir koordinasyonsuzluğun söz konusu olduğu ifade edildi. Raporda, kurumlar arası eşgüdüm, pratik sorun çözme ve yol göstermede sorunlar yaşandığı aktarıldı.

PROSEDÜRLER ÇOK AĞIR

Raporda ayrıca Kalkanıma Ajansları, KOSGEB ve TKDK Desteklerine de atıfta bulunuldu. Rapora yansıyan görüşte; “Bölgeler arası kalkınmışlık makasının azaltılması ve yeni yatırımların önünün açılması hususunda çok önemli olan bu iki kurum için toplumun beklentileri söz konusudur. Kalkınma Ajanslarının başta mali yapısı olmak üzere yeniden bir düzenlemeye ihtiyacı olduğu, TKDK’da ise destek başvurularında prosedürlerin çok ağır olduğu görülmektedir. KOSGEB tarafından geçmişte uygulanan ve işletmeler açısından çok önemli bir destek olarak yoğun ilgi gören can suyu kredilerinin yeniden aktifleştirilerek KOBİ’lere destek sağlanması önem taşımaktadır.” ifadelerine yer verildi.

YERALTI VE YERÜSTÜ ZENGİNLİKLER KATMA DEĞERE DÖNÜŞMELİ

Öte yandan, Üzüm, Maden, Mermer, Turizm, İmalat Sanayi, Hayvancılık, Su Ürünleri ve Hizmetler gibi sektör ve ürünlerde ilin önemli bir potansiyeli olduğu belirtilerek, bu kaynakların üretime, istihdama ve katma değere dönüşmesi hususunda yeni bir destek politikasının geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.

 

 

 

Bu haber, Elazığ Haber - Günışığı Gazetesi - http://www.gunisigigazetesi.net sitesinden alınmıştır.