Esnaflar, odalardan şikayetçi
25 Ağustos 2014 21:31
Elazığ'daki esnaflar, bağlı oldukları esnaf odalarından ve odalar birliği başkanlığından şikayetçi…
Elazığ’da çeşitli meslek dallarında hizmet veren esnaflar, bağlı oldukları esnaf odalarından ve odalar birliği başkanlığından şikayetçi olduklarını söylediler. 
Esnafların birçok sorunu olduğunu, ancak bu sorunların bir türlü çözülemediğini belirten esnaflar, seçimle iş başına gelen oda yetkililerini daha duyarlı olmaya davet etti. 
Odalar birliği başkanı ve oda yöneticilerinin esnafları ziyaret dahi etmediğini ifade eden esnaflar, “Hep verdikleri vaatlerle kalıyorlar. Ya ödeme zamanı yada seçim zamanı hatırlanıyoruz. Başkada bir hatırlama söz konusu olmuyor. Şikayetlerimiz için gittiğimiz zaman da gereken ilgili gösterilmiyor. Biz bundan şikayetçiyiz.” açıklamasında bulundular. 
Esnafların sorunlarını şu ifadelerle dile getirdiler:
 
AHMET ÖZTÜRK
Esnaf odaları, esnafların sorunlarına sahip çıkmıyor. Herkesin belli bir iş kolu var. Ben şekerciyim, şeker satmak zorundayım. Bunu de esnaf odaları denetliyor. Kapalı çarşıda kasap şeker satıyor. Adamın mesleği başka, başka şeyler yapıyor. Bu işi yapması gereken esnaf odaları sahip çıkmıyor. Sadece yaptığı tek şey gelip yıllık aidatını alıyor. Başka da yaptığı bir iş yok. Bunun dışında kaldırım işgali yapılmasın deniliyor. Ama ben vergimi ödüyorum, işçi çalıştırıyorum, sigortamı yatırıyorum, öte taraftan tablacılar vergisiz, sigortasız karşımda tezgahını açıp mal satıyor. Niye ona karşı bir şey yapılmıyor da bizimle ilgili şey yapılıyor. Biz esnaf odalarını seçerken esnafın sesi olsun diye seçiyoruz. Belediye ile konuştukları yok, diyalogları yok. Bir iş yaptıkları yok. otuyorlar klimalı odalarda, maaşlarını alıyorlar. Biz esnaf olarak esnaf odalarından şikayetçiyiz. 
 
FETHİ YENTUR
Esnaf odaları, esnafların sorunlarına sahip çıkmıyor. Esnafları zaman zaman ziyaret ederek esnafların durumlarını, işlerinin durumunu sorabilir. Bunun yanında esnafların bir ödemeleri varsa, paraya sıkışmışlarsa bu konuda yardımcı olabilirler. Çünkü şuan durgun bir dönemden geçiyoruz. Gizli bir kriz var diyebiliriz. Bunun neticesinde de esnafların hiçbiri işlerinden memnun değil. Esnaf odaları esnaf ziyaretlerinde bulunsalar, ödemelere bir kolaylık sağlasalar daha iyi olur diye düşünüyorum.
 
CUMALİ DİRGİN
Esnaf odalarının yapacağı bir şey yok. Devletin ilgilenmesi lazım. Büyük marketler geldikten sonra küçük esnaf öldü. Onun için yapılacak bir şey yok. Büyük marketler il dışına çıkabilir.   O zaman küçük marketlerde bir canlılık olabilir. 
 
ZÜLFÜ DOĞAN
Esnaf odaları bazı esnafların sorunlarına sahip çıkıyor fakat, bizim kendilerinden beklentimiz, gelip işyerlerinde esnafın sorunlarını başbaşa dinleyip, sorunları yerinde tespit edip ona göre çalışma yapmalarıdır. Maalesef esnaf odaları bu çalışmayı yapmıyor. Kendi bürolarında oturup sorunları orada çözmeye çalışıyorlar ama bu şekilde sorunları çözmeye muvaffak olmaları mümkün değil. 
 
MEHMET ERSÖZ
Ben esnaf odalarının faydasını görmemişim. Başkaları görmüşse bilmiyorum. Ben 25 senelik esnafım 1 liralık faydasını görmemişim. Kredi yönünden yada başka yönden şuana kadar bir faydası olmadı. 
 
ÖNDER SAATÇİ
Esnaf odaları esnafların sorunlarına yeterince sahip çıkmıyor. Sadece göstermelik. Malum küçük esnaf bitti. Para dönmüyor, çırak yetişmiyor. Şuanda küçük esnafın durumu malum. AVM’ler olduğu sürece küçük esnaf bitmiştir. İleride ne olacak bilmiyorum. Biz esnaflar olarak ne odalardan memnunuz ne de hükümetin yaptığı icraatlardan memnunuz. Bazı sektörler bitti. Bunlar bitince daha ne olacak Türkiye’nin ekonomisi. Bunlar bir sektördü. Hiç değilse bir iki kişi çalıştırıyordu. Devlete yük olmuyordu. 
 
MUSTAFA ASLAN
Henüz öyle bir şey görmedik. Esnaf odalarından beklentilerimiz var. Teker teker esnafları dolaşmalarını istiyoruz. Esnafların sorunlarının dinlenmesini istiyoruz. Bugün bir Bağkur affı çıkacak bir türlü esnaf sanatkarlar olarak kimse ilgilenip de çıkarılamadı. Mağduruz yani. Bugün hükümete baskı yapılsaydı, bu kanun çıkmıştı. Ama biz öyle bir şey görmüyoruz. Hiçbir esnaf odası başkanlığı hiç kimsenin şikayetini dinlemiyor. 
 
FATİH ATICI
Babam burada 50 senedir esnaf. Bakıyoruz da milletvekilleri olsun, esnaf odaları olsun, kimse gelip sormuyor. Biz herkesin duyarlı olmasını istiyoruz. Özellikle Milletvekillerinden bunu istiyoruz. Sorunları çözmelerini istiyoruz. Elazığ’daki tüm esnafların sorunlarının dinlenmesi gerektiğini düşünüyorum. oyu alıp da kenara çekiliyorlar. Bu yanlış. Milletvekillerinin ve esnaf odaları başkanlarının daha duyarlı olmaları lazım. 
 
ÖZER ÖZTÜRK
Esnaf odaları birlik başkanlığının esnaflarla her hangi bir şeyi yok. Esnafları gezmiyorlar. Esnafların sorunlarını dinlemiyorlar. Oda olarak baktığımız zaman; berberler odası az çok uğraşıyor gözüküyor ama ortada herhangi bir şey yok. Ben berber esnafıyım. Bizde fiyat konusunda sorun var. Biri 10 TL’ye tıraş yapıyor, diğeri 15 TL’ye tıraş yapıyor. Berberler olarak bizim sorunumuz bu. 
 
AHMET DOĞUÇ
Biz esnaf olarak Elazığ Ticaret ve Sanayi odasına kayıtlı bir şekilde iştigal ediyoruz. Esnaf odalarındaki güzellikleri ramazanda yemek verdikleri zaman ve onun dışında ücretle kağıt almaya gittiğimiz zaman görüyoruz. Bize verdikleri iş belgelerin hepsini ücret mukabilinde veriyorlar. Bunun dışında abilerimiz sadece oy istemekte. Bunun dışında bize yardımcı oldukları hiçbir şeyi şuana kadar görmedik. 
 
CESUR AKPOLAT
Hep verdikleri vaatlerle kalıyorlar. Ya ödeme zamanı yada seçim zamanı hatırlanıyoruz. Başkada bir hatırlama söz konusu olmuyor. Şikayetlerimiz için gittiğimiz zaman da gereken ilgili gösterilmiyor. Biz bundan şikayetçiyiz. 
 
MENİJE CİHANGİROĞLU
Şuana kadar benim herhangi bir işim düşmedi. Sadece makbuz ve fatura alışverişimiz oluyor. Sorunlarımızı dinlemiyorlar. Biz 7 yıldır burayı açmışız. Şuana kadar bir başkanı dükkanımda görmedim. Yüzünü de görsem tanımam. 
 
AHMET ŞEKER
Esnaf odaları çalışıyorlar. Kendi çapında işlerini yapıyorlar. Gelip de malımı satacak hali yok. Ben burada kaliteli mal satarsam müşterim çok olur. kalitesiz mal satarsam kimse buraya gelmez. Hata esnaf odalarında değil, hata bizimdir. Dürüst iş yaparsak, müşteriyi kandırmasak en güzeli olur. 
 
Bu haber, Elazığ Haber - Günışığı Gazetesi - http://www.gunisigigazetesi.net sitesinden alınmıştır.