Bu arazi ne olacak?
02 Eylül 2014 21:55
Hollandalı alışveriş merkezi (AVM) yatırım ve geliştirme şirketi Multi Corporation’un Elazığ’da satın aldığı 28 Bin m2’lik eski sebze hali arazisi yıllardır atıl halde duruyor.
Vedat YETİK
Hollandalı alışveriş merkezi (AVM) yatırım ve geliştirme şirketi Multi Corporation’un Elazığ’da satın aldığı 28 Bin m2’lik eski sebze hali arazisi yıllardır atıl halde duruyor. 
 
2011 yılında dönemin belediye başkanı Süleyman Selmanoğlu tarafından yaklaşık 32 Milyon TL bedel karşılığında Multi Corporation’a satılan araziye ‘Forum Elazığ’ adı altında dev bir alış veriş merkezi kurulması planlanıyordu.  Ancak aradan 3 yıl geçmesine rağmen arazide herhangi bir yatırım yapılmadı. 
 
Multi Corporation, Türkiye’de 16 şehirde Forum Alışveriş merkezleri kurarak faaliyetlerini sürdürüyor.  Multi Corporation’un son olarak Elazığ’da da buna benzer bir alışveriş merkezini hayata geçirmesi bekleniyordu. Firma bu yönde projelerini hazırlamış ve inşaat ruhsatını almıştı. 
 
FİRMA İFLAS ETTİ İDDİASI
İddialara göre, Türkiye’de ve dünyanın çeşitli noktalarında birçok yatırımı bulunan Multi Corporation firması iflas bayrağını çekti.  Multi Corporation’nın  kredi borçları nedeniyle girdiği dar boğazdan çıkamayınca teslim bayrağını çektiği ve 11 bankadan meydana gelen sendikasyona olan toplam 900 milyon Euro'luk borcunu ödeyemediği iddia edildi. Bunun üzerine Multi Corporation’ın Türkiye'de 'Forum' adında faaliyet gösteren alışveriş merkezlerini, ABD'li dev girişim sermayesi fonu Blackston’e borçları karşılığında satın aldığı iddia edildi. 
 
Multi Corporation’a ait olan Elazığ’daki 28 bin m2’lik arazinin de el değiştirip değiştirmediği ise merak konusu oldu.
Bu haber, Elazığ Haber - Günışığı Gazetesi - http://www.gunisigigazetesi.net sitesinden alınmıştır.