Liman Başkanlığı ne iş yapıyor?
04 Eylül 2014 22:11
Elazığ’da 3 yıl önce kurulan Fırat Liman Başkanlığı’nın bugüne kadar hangi hizmetlerde bulunduğu merak ediliyor.
Vedat YETİK
Elazığ’da 3 yıl önce kurulan Fırat Liman Başkanlığı’nın bugüne kadar hangi hizmetlerde bulunduğu merak ediliyor. 
 
Elazığ’da 2011 yılında Denizcilik Müsteşarlığı Mersin Bölge Müdürlüğü'ne bağlı olarak görev alanı Hazar Gölü ile Keban, Karakaya, Atatürk ve Çat baraj gölleriyle sınırlı olmak üzere Fırat Liman Başkanlığı kurulmuştu. 
 
Liman başkanlığına 1 Müdür ve 4 personel görevlendirilmişti. Ancak aradan 3 yıl geçmesine rağmen bu kurumun hangi hizmetler yaptığı merak konusu oldu. Alınan bilgiye göre, Türkiye’de 69 şehirde liman başkanlığı bulunuyor. Liman başkanlıkları mevzuattaki görev ve sorumluluklarının yanısıra bulunduğu bölgenin kalkınması ve gelişmesine katkı sunacak faaliyetlere de öncülük ediyor. 
 
Gemi adamı ve tersanecilik kursları, Denizcilik Lisesi veya Denizcilik meslek Yüksek Okullarının açılması, tekne imalathanesi, suların güvenliği ve temizliği, ulusal ve uluslararası su sporlarının yapılması, su ürünleri yetiştiriciliğinin geliştirilmesi bu sorumluluklardan sadece birkaçı. Elazığla birlikte aynı yıl kurulan Tatvan, Van, Bitlis liman başkanlıkları bu kapsamda önemli bir çalışmaya imza atarak o bölgede Denizcilik Meslek lisesi ve Denizcilik meslek Yüksek Okulu açılmasına öncülük etti. 
 
Elazığ'da ise şuana kadar gözle görülür bir çalışma yapılmadı. Elazığ’da Sivrice, Keban, Baskil ve Ağın ilçeleri suyun olduğu yerler. Bu ilçelerinden birinde Denizcilik Lisesi veya MYO açılması söz konusu olabilir. Bunun yanında gemi adamı ve tersanecilik kursları düzenlenebilir. Bu kursları bitiren insanlar alacakları belgelerle rahatlıkla dünyanın her yerinde mürettebat yada tersane görevlisi olarak görev yapabilir. Bunun yanında Elazığ’da düzenlenen su sporları ve Offshore Yarışmaları devam ettirilebilir. Kısacası Elazığ’da denizcilik faaliyetlerine yönelik birçok yatırım yapılabilir. Bu noktada Fırat liman başkanlığına büyük görevler düşüyor.
Bu haber, Elazığ Haber - Günışığı Gazetesi - http://www.gunisigigazetesi.net sitesinden alınmıştır.