Kalkınma için neler yapılmalı?
19 Eylül 2014 22:10
Sizce, Elazığ’ın kalkınması için neler yapılmalı?
Günışığı Gazetesi sokak röportajlarıyla Elazığ halkının görüş ve önerilerine yer veriyor...
Vatandaşlar Elazığ’ın kalkınması için neler yapılması gerektiğini düşünüyor?
Elazığ'ın başlıca sorunları ve çözümleri nelerdir?
Elazığ'ın sorunları doğrultusunda şehrin kalkınması adına yetkililerin neler yapması gerekiyor?
Tüm bunları ve daha fazlasını vatandaşlara siz değerli okuyucularımız için sorduk:
 
YAVUZ SELİM BALTACI
Genç neslimizin tembellikten kurtulmasını sağlayacak önlemler alınması lazım. Nasıl çalışmamız gerektiğini, ne üzerine çalışmamız gerektiğini iyi belirlememiz lazım. Hangi dal üzerine olursa bir konuda uzmanlaşmamız lazım. Nasıl bir hobiyi zevkle yapıyorsak, hobi yapar gibi zevkle çalışabileceğimiz bir meslek grubu ve işi doğru seçmemiz lazım. Tembel olmadan azimle çalıştığımız zaman her iş sonuca ulaşacaktır. Bence Elazığ’ın bir sektörü yok. Mermerle özdeşleşmiş bir şehir olduğumuzu söylüyoruz fakat mermer aksesuarı yapan bir dahi yok. Mermer çeşidini sunabilecek, satış yapabilecek bir yer yok. Diyoruz ki turizmle kalkınacağız, ben inanıyorum ki 550 bin nüfuslu Elazığ’da Harput’u, Sivrice’yi görmeyen kişiler var. Sivrice’nin doğal güzellikleri görmemiş insanlarımız çoğunlukta. Birbirimizi destekleyerek, düşünerek, istişare ederek, bilgi paylaşımlarına giderek çalışmamız lazım. Günümüzde tek kişi ile bir iş başarılamıyor. Ortaklık kültürü dediğiniz zaman Elazığlı öcü gibi korkuyor. Bu huyumuzdan kurtulup hem sermaye, hem fikir hem işgücü olarak birleştiğinde başarı gelecektir.
 
FATİH ASLAN
Kalkınmayı sağlamak için şehirdeki küçük esnaftan, büyük esnafa, sanayisine kadar desteklenmesi lazım. Mutlaka devlet tarafından küçük esnafa da faizsiz destek verilmesi lazım. Şuan zaten herkes 20-30 senelik bankalara borçlu durumda. Memurundan, işçisine, emeklisine kadar herkes bankalara borçlu. Sıfır faizli esnafa, sanayicisine, çiftçisine destek verilmesi lazım: Devlet destek vermedikçe kısır döngü bu şekilde devam eder. Devlet sıfır faizle destek verirse o zaman kalkınma olur.
 
RIZA KARATEPE
Kalkınma olması için öncelikle iş sahalarının açılması lazım. İstihdam sağlanması lazım. Bunun yanında inşaat sektörü durdu Elazığ’da. Gözlemlediğim kadarıyla Elazığ’da büyük bir işsiz kitlesi var. İşsizliğin önüne geçebilmek için belirli yerlerde gelir kaynakları, fabrikalar açmak lazım. Ayrıca Elazığ tarım bölgesi. Tarımda sektörüne daha da önem vermemiz lazım.  Bu yönde de yatırımlar yapılması lazım.
 
LEVENT KARA
Elazığ’ın kalkınması için şehrin yerel müteşebbislerinin Elazığ’a biraz daha önem vermeleri gerekmektedir. Özelikle Elazığ’da kazandıkları paraları tekrar Elazığ’da yatırıma dönüştürmeli. Elazığ’da belli bir süre ticaret yapıp da elde ettikleri sermayeyi farklı illerde yatırıma dönüştüren esnaflar var. Aklıselim esnaflar bu konuda bir değerlendirmede bulunmaları lazım. Çünkü burası bizim memleketimiz. Ne olursa olsun biz yatırımımızı Elazığ’da yapmalıyız. Ama bakıyorum bir işletmesi olan hemen biraz bir şeyler kazanmaya başlayınca hemen farklı illere yatırıma yöneliyorlar. Bunların biraz daha aklıselim düşünüp, kazandıkları parayı kazandıkları şehire yönlendirmeleri lazım. Hasbelkader biz Elazığ’da 25 yıldır ticaret yapıyoruz. Firma olarak Elazığ’da 7 tane şubemiz var. Yaklaşık olarak 50’ye yakın çalışanımız var. Biz kendi şahsımızı düşünseydik derdik ki bir mağaza bize yeter ikinciyi niye açalım, bu memlekete niye yatırım yapalım derdik. Kendi nefsini düşündüğün zaman bir mağazayla avunur giderdik. Ama biz esnaf olarak kendi şirketimiz ve markamız olarak Elazığ’da 7 tane şube açtık. Bunun dışında Elazığ dışında da şubeler açtık. Ankara, Osmaniye ve Malatya7da şube açtık. Biz Elazığ’da yerel müteşebbis olarak kendi yağımızda kavrulan bir esnafız ama Ankara, Malatya ve Osmaniye’de parayı Elazığ’a çekiyoruz. Yerel bazda da bütün müteşebbislere bu bir örnek olmalı. Ne yapmaları lazım, Elazığ’da kazandığın Elazığ’da yatırıma dönüştürdüğü gibi Türkiye’de de genel bazda yatırıma yönelmeli. Bu Elazığ’a döner yani. Biz yatırımı Elazığ’a yaptık. Çok şükür pişyman değiliz. Allah’a çok şükür bir yerlere getirdik.
 
AZİZ TUNÇ
Bana göre tarıma yönelik yatırımlar yapılırsa kalkınma olur. Çünkü Türkiye’de tarım önemli. Sanayi de tabiki önemli. Elazığ’da inşallah işadamları sanayiye dönük yatırım yaparlar. Bu anlamda işadamlarına da destek vermek lazım tabiki. Bu konuda milletvekillerimiz de çalışmalı.
 
SELAMİ ÇELİK
Şuanda Elazığ’ın kalkındığını düşünmüyorum. Yıllardır nedense Elazığ’ın bir kaderi ki siyasilerin Elazığ’a bir katkısı olmamış. Komşumuz Malatya nerelerdeydi, şuan nerede olduğunu hepimiz görüyoruz. Ben bir vatandaş olarak Elazığ’ın şuanki durumundan memnun değilim. Her geçen yıl aşağı doğru gidiyor. Şehrimize mutlaka yatırımlar yapılmalı. İstihdam alanında her türlü yatırım yapılabilir. Bu konuda işadamlarına da gerekli destekler verilmeli. Dışarıdan insanlar gelip burada işletme kurmalı. Bu konuda kolaylıklar sağlanmalı. Bu da olunca Elazığ’da istihdam olanları oluşacaktır.
 
İBRAHİM AYAZ
Kalkınmak için para lazım. Paramız var mı ki. Ben ekonomiden fazla anlamam ama öncelikle insanımızın çalışması lazım. İnsanlarımız çalışmıyor. Burada biraz ilerleyen başka şehirlere gidiyor. İşadamları kendi kendilerine yardımcı olmaları lazım. Bir işadamı zayıf düştüğü zaman, meslektaşları yardımcı olsalar daha iyi olur. İşadamlarının bir araya gelip yatırım yapmaları güzel olur. Ama gelmiyorlar. Biri biraz iş yaptığı zaman çekip gidiyor. Elazığ genel anlamda, iş adamımız olsun, vatandaşımız olsun birbirimizi istemiyoruz. Bugün Antep olsun, Kayseri olsun, Malatya olsun bu şehirdeki insanlar çalışıyorlar. Ama biz çalışmıyoruz. Bizim Elazığ tembel bir memleket. Durum bundan ibarettir.
 
BAHATTİN ALBAYRAK
PTT meydanı ile eski hükümet konağı parkının birleştirilmesi güzel olmuş.. Elazığ’da daha güzel şeyler yapılmasını herkes ister. Fakat Elazığ’ın en büyük sorunu çocuklar yoldan çıkıyor. Uyuşturucu konusunda çocuklar perişan olmuş. Buna kimse ilgi göstermiyor. En fazla ilginin buna gösterilmesi lazım. Bunun yanısıra Elazığ’da otoparkların olması lazım. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel  vazifelerini tam yapsınlar. Yöneticilerimiz vatandaşın dertleriyle dertleşsinler. Fakir fukaranın hakkını araştırsınlar. Şehrimizde işsizlik çoktur. İş sahaları açılmalı, istihdam sağlayacak yatırımlar yapılmalı. Bunlar olmazsa millet mağdur olur.
 
MURAT ERTAŞ
Elazığ’ın kalkınması için işadamlarının yatırımlarını buraya yönlendirmesi lazım. Devletin buraya teşviklerini arttırması lazım. Küçük esnaf olarak bizim sorunumuz şudur; işadamlarına, fabrikalara teşvik veriliyor ama küçük esnafa herhangi bir teşvik verilmiyor. Devlet, 10 tane işçi çalıştıran şirketin sigortasının yarısını karşılıyor. Küçük esnafta ise böyle bir teşvik yok. Biz de eleman çalıştırıyoruz fakat sigortası olmayınca eleman çalışmıyor. Devlet, küçük esnafın da sigortasının yarısını karşılayabilir. Bize sadece düşük faizli kredi imkanı sunuluyor. Biz de faize girmek istemiyoruz. Bize başka teşvikler yapsınlar. Sigortaya destek versinler, küçük esnaf da mağdur olmasın.
Bu haber, Elazığ Haber - Günışığı Gazetesi - http://www.gunisigigazetesi.net sitesinden alınmıştır.