Sınırı bu çeşme belirliyor
18 Ocak 2015 21:00
Elazığ’da Kazım Karabekir Caddesi Bahçeli sokakta bulunun Özer Çeşme, iki mahallenin sınırlarını belirliyor.

Vedat YETİK
Elazığ’da Kazım Karabekir Caddesi Bahçeli sokakta bulunun Özer Çeşme, iki mahallenin sınırlarını belirliyor.

1968 yılında İplik Fabrikasının sahibi Sait Ağa tarafından yaptırılan Özer Çeşme, hem lezzetli suyu hem de ismiyle Elazığ’ın simgelerinden biri haline geldi. Kazım Karabekir Caddesi Bahçeli sokakta bulunun Özer Çeşme, Mustafapaşa mahallesi ile Sanayi Mahallesinin sınırlarını belirleyen bir simge olarak biliniyor.

Özer Çeşme karşısında esnaflık yapan Eşref Topuz, yaptığı açıklamada, Özer çeşme ile ilgili bilinmeyenleri günışığı’na anlattı.

1970 yılından buyana Elazığ’da esnaflık yapan Lastikçi Eşref usta, Özer Çeşmenin 1968 yılında İplik Fabrikasının sahibi Sait Ağa tarafından yaptırıldığını belirtti.

Yapımından kısa bir süre su baskını nedeniyle çeşmenin yıkıldığını, Sait Ağanın tekrar çeşmeyi yaptırdığını belirten Topuz, “O günden buyana çeşme dimdik ayakta duruyor. Son dönemde Belediye bu çeşmeyi restore etti. Çok lezzetli bir suyu var. Bu çeşme ayrıca adres tariflerinde belirleyici bir unsur. Mustafapaşa mahallesi ile Sanayi Mahallesinin sınırlarını da Özer Çeşme belirliyor. Çeşmenin üst tarafı Mustafa Paşa Mahallesi, ast tarafı da Sanayi Mahallesidir” dedi.

Bu haber, Elazığ Haber - Günışığı Gazetesi - http://www.gunisigigazetesi.net sitesinden alınmıştır.