“Yerli firmalar güvence altında olmalı”
02 Ocak 2018 14:05
MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun, yabancı bilişim firmalarının, Türk firmalarının İran ile iş yapmalarını engellemeye yönelik çalışmalarının olduğunu söyledi. Uzun, yabancı yazılım firmaları ile yapılan sözleşmelerin Türkiye hukukuna uygun ve ileriye yönelik yerli firmaları güvene alacak bir hale getirilmesi gerektiğini belirtti.
MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Hasan Uzun, yabancı bilişim firmaları tarafından uygulamaya sokulan, Türk firmalarının, İran ile iş yapmasını engellemeye yönelik faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.
Hasan Uzun son haftalarda gündeme gelen yabancı bilişim firmaları tarafından uygulanan Türk firmalarının İran ile iş yapmalarını engellemeye yönelik ambargo haberlerini yakından takip ettiklerini söyledi.
Uzun, Türkiye’de yerleşik yerli ve milli yazılım üreticilerinin, yurt dışı menşeli yazılımlara alternatif olabilecek hazır yazılımları veya bunların alternatiflerini, görev verilmesi durumunda geliştirebilecek insan kaynağına, bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olduğuna dikkat çekti.
 
KARARLAR ALMAK ZORUNDAYIZ
Ambargonun bugüne ait bir sorun olmadığını ve uzun yıllardır bu dayatmaların devam ettiğini belirten Hasan Uzun, “Sorun şu an sadece belirtilen yazılımların kullanımları ile sınırlı iken; ileride daha büyük sorunları beraberinde getirebilmesi muhtemeldir. Şirketler için hayati önem taşıyan veri kayıplarının önüne geçebilmek adına, bugünden itibaren geleceğimizi güvence altına alacak yerli ve milli yazılım konusunda kararlar almak zorundayız. Bugün Teknoparklarda, ARGE merkezlerinde veya bunların dışında yer alarak faaliyet gösteren binlerce firmamız ve bu firmalarda çalışan on binlerce yetişmiş iş gücümüz ile yerli ve milli tüm yazılım ihtiyaçlarını karşılayabilecek alt yapıya sahip olan sektörümüz, bu sorunların üstesinden gelebilecek düzeydedir. Yabancı yazılım firmaları ile yapılan sözleşmelerin Türkiye hukukuna uygun ve ileriye yönelik firmalarımızı güvene alacak bir hale getirilmesi gerekiyor. Turquality gibi devlet teşviklerinde yabancı yazılımların destekten çıkarılarak yerlerine, milli alternatif yazılımların desteklenmesini sağlayacak mekanizmaların oluşturulması gerekiyor. Bugün kamuda SAP gibi yabancı yazılım kullanan kurumların belirlenerek ileride daha büyük sorunların önüne geçebilmek adına yerli yazılım ürünlerine dönüşüm projelerine acil olarak başlanması gerekiyor.  Ülkemizin gelişiminde önemli rol alacak olan Savunma Sanayi, FATİH, Türkiye Gen Projesi ve bunun gibi ulusal projelerde, yazılım ve donanım ürünlerinin özellikle ve mutlaka yerli üreticilerden temin edilmesi gerekiyor.” dedi.
Bu haber, Elazığ Haber - Günışığı Gazetesi - http://www.gunisigigazetesi.net sitesinden alınmıştır.