164 Milyon 706 Bin 348 Avro hibe verilecek
03 Ocak 2018 18:23
TKDK Elazığ İl Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz, danışman firmalara yönelik düzenlenen toplantıda Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar başlığı altında hazırlanacak projelere 164 Milyon 706 Bin 348 Avro hibe verileceğini söyledi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Elazığ İl Koordinatörlüğünde danışman firmalara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Eğitimde IPARD II Programı kapsamında çıkılan 3. Çağrı Dönemi’ndeki değişiklikler, proje başvuru paketinin hazırlanması, başvuru ve uygulama süreci, uygun harcama kalemleri ve diğer ilgili konular, katılımcılara aktarıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Koordinatör Vekili İbrahim Sertaç Yılmaz, çağrı döneminde Elazığ olarak en yüksek hibe alan il olmayı hedeflediklerini söyledi.

Danışman firmaların bu süreçte titiz bir çalışma yürütmesini isteyen Yılmaz konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme alanında 87 Milyon 239 Bin 811 Avro hibe verilecek ve hibe oranları % 55-65 arasında değişkenlik gösterecek. Yine bu başlık altında, Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi, Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi, Zanaatkarlık ve Katma Değerli Ürün İşletmeleri, Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri, Su Ürünleri Yetiştiriciliği, Makine Parkları ve Yenilenebilir Enerji Yatırımlarına destek verilecek. Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar başlığı altında hazırlanacak projeler de bu çağrı döneminde desteklenecek. Bu başlık altında hazırlanacak projelerin başvuruları ise 1 Mart 2018 tarihinde başlayacak, 5 Nisan 2018'de saat 18.00'de sona erecek. Online Proje Başvuru Sistemi ise 2 Nisan 2018 tarihinde saat 21.00'da kapatılacak. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecek. Bu kapsamda hazırlanacak projelere ise 164 Milyon 706 Bin 348 Avro hibe verilecek ve hibe oranı yüzde 40-70 arasında değişecek. Bu başlık altında ise Süt Üreten Tarımsal İşletmeler, Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler, Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler ve Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelerle ilgili hazırlanan projeler kabul edilecek"

Bu haber, Elazığ Haber - Günışığı Gazetesi - http://www.gunisigigazetesi.net sitesinden alınmıştır.