KAPALI KAPILAR ARDINDA TARTIŞILIYOR
06 Mart 2018 14:13
Büyük Birlik Partisi Elazığ İl Başkanı Alpay Gökçe, Duaili Armada Holding’in Fırat Üniversitesine ait Kesikköprü Kampüs alanında yapmayı planladığı projeyi değerlendirdi. Alpay Gökçe, “Kamuoyunun da, siyasi partilerin de, basının da bu konuda kafasının hayli karışık olduğu aşikâr. Halkın ve biz siyasilerin taraf olup duruş sergileyebilmesi için iktidar partisinin tavrını ve tarafını belirlemesi elzemdir. Bu konunun bu denli içinden çıkılmaz bir hâl alması dahası uzatılması yanlış.” dedi.
Büyük Birlik Partisi Elazığ İl Başkanı Alpay Gökçe, Duaili Armada Holding’in Fırat Üniversitesine ait Kesikköprü Kampüs alanında yapmayı planladığı projeyi değerlendirdi. Fırat Üniversitesi Senatosunun arazi ile ilgili aldığı olumsuz kararı değerlendiren Alpay Gökçe, konu ile ilgili belirsizliğin aydınlatılması gerektiğini anlattı.
Arazi ile ilgili işin temelinde rant olduğu ve arazinin birilerine peşkeş çekileceği yönünde iddiaların gündeme geldiğini aktaran Alpay Gökçe herkesin olayı farklı bakış açıları ile gündeme taşıdığını dile getirdi.
Konu ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılması gerektiğine dikkat çeken Alpay Gökçe, “Değerli Elazığlılar, kıymetli kamuoyu; Malumunuz üzere Fırat Üniversitesi kesik köprü mevki yerleşkesinin Dubaili iş adamlarına tahsisi uzun süredir şehir gündemini meşgul etmektedir. Taraflarca arazinin tahsisi ile alakalı yapılan açıklama ve yaklaşımların çelişki içermesi her geçen gün biraz daha kafa karışıklığı yaratmaktadır. Yapılan açıklamalar neticesinde İlin siyasetçileri olarak bizlerin kafası bu denli karıştı ise halkın sağlıklı şekilde analiz yapmasının oldukça zor bir hal aldığı ortadadır. İlimizin en yetkili makamını temsil eden Valimiz Çetin Oktay Kaldırım  ‘Bu proje şehrin en önemli vizyon projesi olacak, ilin çehresini ciddi oranda değiştirecek, işsizlik açısından önemli bir istihdam sağlayacaktır.’ diyerek bu yatırımın şehre kazandırılması yönünde açıklamalar yaparak, girişimlerde bulunuyor. Yine ilimizin önemli mercilerinden Üniversitemiz ve Senato yönetimi; Üniversite arazisinin tahsisinin doğru olmayacağını, arazinin istenilen oranda verilmeyeceğini, üniversitenin kendisinin o alanı değerlendireceğini ifade ediyor. Keza bir takım yayın organları ve köşe yazarları; direkt olarak bu işin temelinde rant olduğunu, arazinin birilerine peşkeş çekileceğini, işin bir oldu bittiye getirilerek arazinin yatırımdan ziyade kişisel menfaatlere kurban edileceğini dillendiriyor.” dedi.
 
KAPALI KAPILAR ARDINDA TARTIŞILIYOR
Elazığ için önemli olan bir konunun kapalı kapılar ardında tartışıldığına vurgu yapan Gökçe, “Ez cümle; herkes olayı farklı bakış açıları ile gündeme taşıyor. Bizler hala kamuoyu olarak işin iç yüzü nedir, olayın doğrusu nasıldır, detaylarını nasıl ve hangi kaynaktan öğrenebiliriz bilemiyoruz. Şehir için böylesine önem arz eden bir konunun geldiği aşama neden halktan, basından, ilin siyasilerinden, STK’lardan uzakta konuşulup kapalı kapılar ardında tartışılıyor anlam veremiyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR HÂL ALMASI YANLIŞ
Arazi ile ilgili çalışmanın içinden çıkılmaz bir hâl alması ve kararın uzatılmasının yanlış olduğunu ifade eden Gökçe, “Zira böylesine önemli bir konu mevzu bahis iken, ilimizin Milletvekilleri neden konuya müdahil olarak konuyu enine boyuna değerlendirip halkı doğru bilgilendirip konu ile alakalı fikirlerini kamuoyu ile paylaşmıyor? Bunu da anlayabilmiş değiliz. Sayın Vekillerimiz bu konu ile alakalı görüş beyan etmeyecekse hangi konu ile alakalı görüş beyan edecekler? Bundan daha önemli görüş ve duruş belirtecek ne konu olabilir? Kamuoyunun da, siyasi partilerin de, basının da bu konuda kafasının hayli karışık olduğu aşikârdır. Halkın ve biz siyasilerin taraf olup duruş sergileyebilmesi için iktidar partisinin tavrını ve tarafını belirlemesi elzemdir. Bu konunun bu denli içinden çıkılmaz bir hâl alması dahası uzatılması yanlıştır.” açıklamasında bulundu.
 
ALTERNATİF ARAZİLER ÖNERİLMESİ GEREKİYOR
Duaili Armada Holding’e alternatif araziler önerilmesi gerektiğini dile getiren Gökçe şöyle devam etti: “Olayın getirisi ve götürüsü tüm yönleri ile masaya yatırılmalı ilin tüm dinamikleri ve tarafları bir masanın etrafına toplanmalı biran önce karara bağlanmalıdır. Şayet bahsi geçen yatırım oranı belirtildiği meblağda harcanacak ve sözü edilen istihdam sağlanacak, şehre ciddi oranda katma değeri olacaksa, arazi tahsisi bağlayıcı maddeler hazırlanıp yapılmalıdır. Yok şayet senatonun ve basının bahsettiği gibi ‘rant, peşkeş, oldu bitti ye getirilme’ söz konusu olacaksa bunlarda somut veriler masaya konarak bu yatırım iddiası gündemden kaldırılmalıdır. Ayrıca üniversitenin o bölgeye yapmak istediği projenin getirisi bahsi geçen yatırımdan daha büyük bir kazanım sağlayacak ise Dubaili İş adamlarına alternatif arazi önerileri sunulmalıdır. Büyük Birlik Partisi olarak çözüm odaklı, geniş katılımlı bir istişare toplantısı talebimiz var ve bunun yetkili merciler tarafından dikkate alınmasını istiyoruz.” 
Bu haber, Elazığ Haber - Günışığı Gazetesi - http://www.gunisigigazetesi.net sitesinden alınmıştır.