Nevzat Ülger'in yeni kitabı çıktı

Elazığlı eğitimci ve iktisatçı Nevzat Ülger’in ‘Doğu’da ve Batı’da Bilim ve Düşünce’ isimli yeni kitabı çıktı.

Nevzat Ülger'in yeni kitabı çıktı

Elazığlı eğitimci ve iktisatçı Nevzat Ülger’in ‘Doğu’da ve Batı’da Bilim ve Düşünce’  isimli yeni kitabı çıktı.

Daha önce “Kalkınma Yolunda bir Şehir Elazığ”, “Türkiye’de siyaset ve İktisat”, “Osmanlı’nın iktisat Mantığı” ve “İslam tarihinde iktisadi olaylar” isimli dört kitabı yayınlanan Nevzat Ülger’in yeni kitabı ‘Doğu’da ve Batı’da Bilim ve Düşünce’  okuyucuyla buluştu.

Nevzat Ülger, 400 sayfalık yeni kitabında düşünce tarihi, bilim ve icatlar, İlim dünyasında Müslümanlar, Müslüman alimler ve buluşları, Batıda bilim ve uygarlık, Coğrafi keşiflerin sonuçları, insan merkezli ekonomi anlayışı gibi birçok önemli konuda oyucusunu bilgilendiriyor.

Kitabı hakkında günışığı'na değerlendirme yapan Yazar Nevzat Ülger, “Bilim ve icatlar Doğuya mı yoksa Batıya mı aittir. Bu büyük ve iddialı konu henüz hakikat terazisinde tartılarak ortaya konulamamıştır dersek mübağala sayılmamalıdır. Batının her şeyi ben yaptım türü bir megalomani hali ve biraz da her güzey şeye sahip çıkma kokan iddialarına karşılık, Doğu da ben olmasaydım ve gelişmelerin temeli benim tezini durmadan tekrarlıyorlar. Batı bu tezlerini haklı çıkarmak için dünya tarihini sanayileşmeden önce ve sanayileşmede sonra diye ikiye ayırarak batı üstünlüğüne vurgu yapmaya devam etmektedir. Gerçi bu tezinde haklılık payı az değil. Çünkü tarım toplumundan sanayi toplumuna geçilerek önemli bir devrim gerçekleştirmiştir. Doğu, sanayileşmeden önce yaptığı bilim depolaması ile icatlara ve sanayileşmeye zemin oluştururken, özellikle İslam’ın gelişinden sonra Müslümanların ilmin gelişmesine yaptığı katkılara vurgu yaparak bir dengeleme aksiyonu sergilemektedir. Aslında bilimler tarihi tartışması ismi adı altında bitmez bir münakaşanın belki sertliklerinin yanında faydalı bilgilere de şahit oluyoruz, bu münakaşalardan bilim ve buluşlar dünyasında yeni ufuklara, yeni bilgilere yelken açıyoruz doğrusu. Neticede bitmez tartışmaların yanında geçmişten geleceğe bir köprü kurmuş oluyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Nevzat Ülger’in yeni kitabı ‘Doğu’da ve Batı’da Bilim ve Düşünce’ yi kitapçılardan temin edebilirsiniz.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2015, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER