Kalp pili ile hayata tutundu

Elazığ'da, kalbi durma noktasına gelen 86 yaşındaki Bekir Karakalem, ilk önce geçici kalp pili takılmasının ardından yapılan tetkikler sonrasında kalıcı kalp pili yerleştirilerek hayata tutundu.

Kalp pili ile hayata tutundu

 Elazığ'da, kalbi durma noktasına gelen 86 yaşındaki Bekir Karakalem, ilk önce geçici kalp pili takılmasının ardından yapılan tetkikler sonrasında kalıcı kalp pili yerleştirilerek hayata tutundu.
Yaklaşık 4 ay önce kalp rahatsızlığı ve nefes darlığı nedeniyle Medical Park Elazığ Hastanesi acil servisine getirilen Bekir Karakalem'e (86), ilk müdahale ile Kardiyoloji Uzmanı Dr. Adil Orman tarafından geçici kalp pili takıldı. Daha sonraki süreçte kalp atışının bu şekilde dengelenmesiyle devam eden kontroller ve muayeneler sonucunda Uz. Dr. Adil Orman tarafından Bekir Karakalem’e kalıcı kalp pili yerleştirildi.
Konu ile ilgili açıklama yapan Uz. Dr. Adil Orman, hastanın kendilerine geldiğinde kalp atım sayısının 20 ila 22 civarında olduğunu söyledi. Uz. Dr. Orman, "Tam blok dediğimiz yani kalbin kendini yaşatabilecek minimum seviyede atımları vardı. Bu bizim için zaten acil bir durumdur. Hemen gece vaktinde müdahalesini yaptık. Bekir Karakaya 86 yaşında bizim kardiyolog olarak av tam blok dediğimiz kalp hızının yavaşlamasıyla seyreden ciddi bir bradikardi ile bizim acil servisimize başvurmuştu. 20 Şubat 2015 tarihinde biz Bekir beye rutin tenkit ve muayenemiz sonrası kalıcı kalp pili takmıştık. Bekir Bey bugün kalp pilinin takılmış olmasının üzerinden yaklaşık üç ay geçti. Şu anda tamamen kalbi pilin kontrolü altında çalışmaktadır" diye konuştu.

"KALBİN RİTMİ TAMAMEN PİL KONTROLÜNDE"
Takılan pilin hastaya hayatı boyunca yeterli olacağını ifade eden Uz. Dr. Orman, "Bizim taktığımız kalp pilleri yaklaşık olarak hastaların kullanma durumlarına göre 5 ila 10 yıl gibi bir ömür göstermektedir. Şu anda Bekir bey tamamen pil kontrolü altında olup beklenen ömür süresi 9 yıl olarak halen görülmektedir. Biz Bekir beyin bütün yaşamı boyunca yetebileceğinin kanaatindeyiz. Ritm tamamen şu anda pil kontrolündedir. Bütün atımlar pilin kendi düzeneği içerisinde çalışmaktadır. Herhangi bir şikayetimiz yok. Gayet sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmektedir" şeklinde konuştu. 
Bekir Karakalem ise, "Buraya geldiğim zaman perişandım, doktorum pil taktı. Daha sonra çok güzel düzeldim. O nefes darlığım da gitti. Kalbim beni sıkıştırıyordu o da gitti. Elhamdülillah şimdilik iyiyim" ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2015, 19:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER