Kanserin üçte biri önlenebilir

Kanserin üçte birinin doğru korunma stratejileri ile önlenebileceği bildirildi.

Kanserin üçte biri önlenebilir

 Kanserin üçte birinin doğru korunma stratejileri ile önlenebileceği bildirildi.

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kanserin hem dünyada hem Türkiye’de kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm sebebi olduğu belirtildi.

Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisinin erkeklerde görüldüğü, bunun önemli bir kısmının da sigara ve obezite ile ilişkili olduğu belirtilen şu ifadelere yer verildi: “Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korumanın önemi artmaktadır. Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülmekte olup önemli bir kısmı sigara ve obezite ile ilişkilidir.

Doğru korunma stratejileri ile kanserin üçte biri önlenebilir. Çevresel etkenler kanser oluşumunun %90-95’inden sorumludur. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınması ile kanser görülme sıklığı azaltılır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunup, tarama programlarına da katılarak erken teşhisle yaşam süresi uzatılabilir.

Bu amaç doğrultusunda Sağlık Bakanlığı tarafından Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinin (KETEM) yanı sıra tüm Aile Hekimliklerinde ve Toplum Sağlığı Merkezlerine bağlı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerinde de Rahim ağzı kanseri erken teşhisinde kullanılan HPV (sürüntü testi) ve Kalın Bağırsak Kanserinin erken teşhisinde kullanılan Gaitada Gizli Kan testi bakılmaya başlanmıştır.

YÜRÜYÜŞE DAVET

Açıklamada ayrıca, 4 Şubat Dünya Kanser Günü etkinlikleri kapsamında, kanser hastalığının önemini vurgulamak ve  toplumda farkındalık sağlamak amacıyla bugün saat 10.30 da Vali Ömer Faruk Koçak’ın katılımı ile Hazardağlı Kavşağından yürüyüş yapılacağı, yürüyüşe Elazığ halkının davetli olduğu belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2015, 07:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER