Revaçtaki bitkiler

Elazığ’da son günlerde kurutulmuş çınar yaprağı ve kiraz sapı bol miktarda satılıyor.

Revaçtaki bitkiler

Sevda Demir

Bitkisel mucize olan çınar yaprağı ve kiraz sapı birçok hastalığın tedavisine yardımcı oluyor.

Elazığ Kapalı Çarşı esnaflarından Mustafa Köse, yaptığı açıklamada, çınar yaprağı ve kiraz sapının yağının son günlerde en çok satılan bitkisel ürünler olduğunu söyledi.

Kilogramı 30 TL’den satılan Çınar yaprağının vücuttaki kireçlenmeyi önlediğini belirten Köse, bitkinin ayrıca romatizma ağrıları ve bel fıtığı için de faydalı olduğunu kaydetti.

Bir tutam yaprağın kaynatılıp suyunun içildiğini kaydeden Köse, yaprak posasının ise bel fıtığı olan yere sürüldüğünü ve bir müddet bekletildiğini ifade etti.

Köse, her gün bir bardak çınar yaprağı suyunun içilmesinin vücuda faydalı olacağını vurguladı.

Kiraz sapının da bazı hastalıkların tedavisine yardımcı olduğunu aktaran Mustafa Köse, “Yüksek oranda A, B1 ve C vitamini içeren kirazın sadece kendisi değil sapının, sağlığa iyi geldiği biliniyor. Kiraz sapı kandaki zehirli maddeleri dışarı atıyor. Ödem çözücü özelliği var ve kanı sulandırıyor. Genelde kalp krizi geçirenler ve damar tıkanıklığı olanlar kanın sulanması için aspirin kullanırlar. Bu bitki de kanı sulandıran bir bitkidir. Bir tutam kiraz sapı kaynatılıp her gün bir su bardağı içilirse faydası olur.” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 19:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER