Sigarayla mücadele yöntemi

Prof. Dr. Yasemin Açık; “Çocuklarımızın ve gençlerimizin sigaranın zararları konusunda bilgilendirilmesi ve özellikle gençlerin sigaraya ulaşılabilirliğin engellenmesi son derece önemlidir.” dedi.

Sigarayla mücadele yöntemi

Prof. Dr. Yasemin Açık; “Çocuklarımızın ve gençlerimizin sigaranın zararları konusunda bilgilendirilmesi ve özellikle gençlerin sigaraya ulaşılabilirliğin engellenmesi son derece önemlidir.” dedi.

Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Prof. Dr. Açık mesajında, sigara bağımlılığının hastalık, ölüm, ekonomik kayıp ve iş gücü kaybına  yol açan  önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade etti.

Açık, Türkiye’nin sigara ile mücadelede örnek bir ülke olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye, son dönemde gerçekleşen yasal düzenlemeler ve uygulamalarla sigara ile mücadelede örnek alınan bir ülkedir. Bu düzenlemelerin neticesinde sigara tüketiminde ve sigara bağımlılık oranlarında önemli bir düşüş eğilimi görülmektedir. Sigara ile mücadeleye yönelik yasal düzenlemeler, sigara içenlerin sigarayı bırakmasında yardımcı olduğu gibi sigara içmeyenlerin de korunmasına yardımcı olmaktadır. Bu yönde yürütülen çalışmaların çok önemli sonuçlarını önümüzdeki süreçte daha fazla alacağımıza inanıyorum" dedi.

Sigara kullanımının  toplum sağlığını tehdit eden önemli bir risk etkeni  olduğunu belirten Prof. Dr. Yasemin Açık, şunları kaydetti: "Tütün kontrolünde sigaraya başlatmama, bırakmaya yardım etme ve pasif içicilikten koruma önemlidir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin sigaranın zararları konusunda bilgilendirilmesi ve özellikle gençlerin sigaraya ulaşılabilirliğin engellenmesi son derece önemlidir. Yasal düzenlemelerin yanında bu anlamda sivil toplum kuruluşlarının farkındalık oluşturan çalışmaları sigara ile mücadele çalışmalarına  önemli katkı sağlamaktadır. Diğer yandan sağlık kurumları da sigara bağımlılığının tedavisinde her türlü hizmeti etkin bir şekilde sunmaktadır. "

Sigara bağımlılığı bireyin sadece kendi sağlığını değil çevresinin sağlığını da olumsuz etkilediğine vurgu yapan Prof. Dr. Yasemin Açık, "sigara içmediği halde, sigara içilen ortamlarda pasif etkilenime maruz kalanlar da aynı tehlikeyi taşımaktadır. Bu anlamda, özellikle çocuklarımız  ve kadınlarımız pasif etkilenime en fazla maruz kalanlar gruplardır. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nün bir fırsat olarak değerlendirilerek, sigara kullananlar,  hem kendi hem de sevdiklerinin sağlığını tehlikeye atmamaları için sigarayı bırakmalıdırlar." açıklamasında bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER