Sivilce ve tüylenmenin nedeni!..

Dermatolog Dilara Turgut, her geçen gün hayatımıza daha çok giren fast food yiyeceklerin gençlerde aşırı sivilce ve tüylenmeye neden olduğunu söyledi.

Sivilce ve tüylenmenin nedeni!..

Dermatolog Dilara Turgut, her geçen gün hayatımıza daha çok giren fast food yiyeceklerin gençlerde aşırı sivilce ve tüylenmeye neden olduğunu söyledi.

Medical Park Elazığ Hastanesi'nde görevli Dermatolog Dilara Turgut, fast foodların içerdiği lezzet arttırıcı ve katkı maddelerinin kanser dışında, unutkanlık yaptığının bilimsel yayınlarla belirlendiğini, gençlerde sivilce, hatta 7-8 yaşlarındaki çocuklarda da aşırı tüylenmeye neden olduğunu dile getirdi. Kendisinin en çok karşılaştığı vakaların sivilceler olduğunu belirten ve bunun nedeni olarak fast food yiyecekler olduğunu düşünen Dermatolog Turgut, "Artık haddinden fazla sivilce görüyoruz, bu yüzden ben fast food gıdaların tamamına karşıyım. Fast foodlardaki katkı maddeleri çok alerjiktir. İçerisinde lezzet artırıcı maddeler var. Bu lezzet arttırıcı bazı maddeler alzheimer hastalığına neden olduğu tespit edildi. Bu bilimsel yayınlarda var. Aynı yağ ile defalarca patates kızartıyorlar. Yağ kanserojen oluyor bir süre sonra" dedi.

"HASTALIKLARIN BAZILARI ERKEN YAŞA KAYMAYA BAŞLADI"

Toplumun inanılmaz düzeyde fast food yiyeceklere yöneldiğini aktaran Turgut, "Ben bu duruma çok üzülüyorum. Gençler artık sağlıklı beslenmiyor. Bize gelen gençlerde en çok sivilce ve erken tüylenme görüyorum. Bunların sebebinin fast food ve zamanında sebze meyve tüketilmemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Sebze ve meyvelerin hormonlu olduğunu düşünüyorum çünkü tüylenmede ciddi bir artış var. 7-8 yaşlarındaki çocuklar geliyor, ergenliğini tamamlamış insanlar kadar tüylenmesi var. Bu çok şaşırtıcı. Hastalıkların bazı türleri erken yaşa kaymaya başladı. Benim kendi görüşüme göre fast foodlar, ben ona bağlıyorum. Çünkü vakaları yakından takip edebiliyorum. Çünkü benim 4 yaşındaki hastam şuan 21 yaşında onu çocukluğundan beri biliyorum. 10 yıl önceki 3 yaşındaki hastam şimdi 13 yaşında ben neredeyse ailesi kadar onun her gününü biliyorum. Her şey biraz kaydı gibi geliyor bana, biz toplum olarak sağlıksız beslenmeye başladık" diye konuştu.

Kendisinin çocukluk yıllarında zamansız meyve bilmediklerini de vurgulayan Turgut, "Domatesi, salatalığı, biberi kışın görmedik. Şimdi 4 mevsim var. Kışın yazdan daha güzel domates var. Bu da içinde hormon olduğunu gösteriyor. Bir şeyi bu kadar nasıl sağlıklı tutabilirsiniz ki. Ben birçok ürünün gerçekten organik olduğuna inanmıyorum" şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER