Bugün 21 Şubat 2018 - Çarşamba
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
İbrahim Taşel
İbrahim Taşel
bilgi@gunisigigazetesi.net
Mutluluk nerede?
30 Ağustos 2012 15:18

“Mutluluk nedir, nerededir?” diye arar durur insanoğlu yıllardır. Para mı, şöhret mi, güç mü, sevilip sayılmak mı, yaşadığı coğrafya mı? Nedir insanı mutlu eden? Neden her sağlıklı insan mutlu değil? Neden “Nefes alıp veriyorum ya bundan büyük mutluluk mu olur?” lafı anlık şükür cümlelerinden öteye geçemiyor? Neden asılıyor suratlar, neden didişiyor insanlar çevreleriyle ya da bizzat kendileriyle?

Yaptığım iş gereği her gün yüzlerce insanla karşılaşıp konuşuyorum. Yüzlerce elektronik mektup ve telefon alıyorum. İnsanlar ne kadar yüz takınırsa takınsın; mutsuzlukları, kaygıları, umutsuzlukları görüyorum. Çevresiyle çatışanları, yaşadığı iklimi kendine uygun bulmayanları ya da annemin deyimiyle “canıyla cenk edenleri” izliyorum. Gününü böyle mutsuz geçirenlere gece de yastıkları diken oluyor. Ne gündüzün tadı var onlar için ne de uykusuz gecelerin. Günlük koşuşturmanın içinde, kendimle kalabildiğim zamanlarda da insanlardaki bu yaygın mutsuzluğu çözümlemeye çalışıyorum. Bu yazımda kendi adıma belirlediklerimi sizlerle paylaşacağım. Bakalım sizin tespitlerinizle de örtüşecek mi diyeceklerim?
Bana göre mutlu bir yaşamın ilk şartı iç huzurdur. Yüreğinde fırtınalar kopan, hırsların, kaygıların, kıskançlıkların, yetersizlik duygularının, saygı ve sevgi görememe endişesinin pençesinde kıvranan bir insanda mutluluk olmaz. İç huzur, gönülde sükûnet hissetmektir. Şükrün tadına varmaktır. Kendinden aşağıdakileri de görüp elde ettiklerini fark edebilmektir. Sağlığının, aldığı nefesin, bir parça ekmeği çiğneyebilmenin, kimsenin yardımına gerek kalmadan yürüyebilmenin, koşabilmenin, gören gözlere, işiten kulaklara sahip olmanın kıymetini unutmamaktır.
İç huzur, yaşama direnebilmektir. Her karanlık gecenin aydınlık bir sabahının olacağını unutmamaktır. Duyduklarına, gördüklerine pozitif bakabilmektir. En sevimsiz durumda bile iyi yanlar görebilmektir. Çöplükteki gülü seçebilmektir.
İç huzur, “İnsanların kusurlarını örtmekte gecenin karanlığı gibi olmak”tır. Hatalara far ışığı tutmamaktır. Kavga ettiği yere kazık çakmamaktır.
İç huzur, hep doğru konuşmak, dilini mümkün olduğunca yalandan arındırmaktır. Kısa vadede durumu kurtarmak için bile olsa yalana sapmamaktır. En rahat yastığın temiz bir vicdan olduğunu unutmamaktır.
İç huzur, boğazından haram lokma geçirmemektir, çalışıp helalinden kazanmaktır. Tembelliğin tuzağına asla düşmemek, zaman yutan devlerden uzak durmaktır. Yaşamı planlamak, her şeye yeterince zaman ayırmaktır.
İç huzur, gereksiz şeyleri duymamak, görmemektir. Dilini tutmaktır. Kimsenin sırrını araştırmamak, istemeden öğrenmişse de içine hapsedebilmektir. Konuştuklarının taşınacağından, birilerini üzerek mutlu olamayacağından emin olmaktır.
İç huzur, gönlünün esiri olmamaktır. Gerektiğinde nefsine dur diyebilmektir. Yüreğindeki azgınlıklara gem vurabilmektir. Egosunun ve gücünün tutsağı olmamaktır.
İç huzur, gönlünü alçak tutabilmektir. Bunu da sadece rol olarak yapmamak, tevazunun tadına varmaktır. Garibanla yiyip içmek, düşkünün hatırını sormaktır.
İç huzur, yaratılan her şeyi yaratandan ötürü sevebilmektir. Sevgisine şartlar ve sınırlar koymamaktır.
İç huzur, adaleti gözetmektir. Uykuyu kaçıracak adaletsizliklere izin vermemektir. Haklıdan yana olmaktır. Çiğnese de çiğnense de hakkı tutup kaldırmaktır.
İç huzur, yaptığı her şeyin hesabını vereceğini bilmektir. Kameralarla gözlenmeyen, polisin, denetçinin olmadığı yerlerde de aynı biçimde davranabilmektir. Yaşamın bir yankıdan ibaret olduğunu, ona ne verirsek onun da bize onları geri vereceğini hissetmektir.
İç huzur, öfkeyi kontrol edebilmektir. Öfke geçtiğinde utanacağı sözler söylememektir. Kızgınlığın tuzağına düşmemektir.
İç huzur, gerçeklerle yüzleşebilmektir. Değiştirebileceği gerçekler için çaba sarf etmek, değiştiremeyeceklerini kabul etmektir. Yaradılışın getirileriyle savaşmamaktır. Kendini her yaşta olduğu gibi sevmeyi öğrenmektir.
İç huzur, duyduğunda üzüleceğini bildiği sözleri ya da durumları maden arar gibi aramamaktır. Yaşamın akışına, ilahi adalete saygılı olmayı bilmektir.
İç huzur, kalp kırmamaktır. Ola ki kırarsa da gönül almayı ihmal etmemektir. Yaşamını kalp kırıklıkları üzerine inşa etmemektir. Hak gasp etmemek, ekmekle oynamamak, yuva yıkmamak, dostlukları bozmamaktır. Yangına körükle gitmemektir.
İç huzur, yanlış kişileri dost tutmamaktır. Kötü alışkanlıklar, bunalımlar, gerginlikler bulaştıran insanlardan uzak durmaktır. Yaşamı çöplüğe döndürmemektir.
İç huzur, dünya bozulsa da ilkeleri, ölçüleri bozmamaktır. Kötüleri göre göre iyilikten vazgeçmemektir. Dünya sahtekârlarla dolsa da dürüst kalabilmektir. Acımasıza bakıp acımasız olmamak, güveni sömürenlere bakıp da tüm insanlara güvenini yitirmemektir.
İç huzur, insanların umudunu kırmamaktır. Yaratandan ümit kesmemektir. Hatadan dönmeyi bilmek ve bunu erdem saymaktır.
Bir bölümünü paylaştım ama daha birçok faktöre bağlı iç huzur. Bilmem fark edebildik mi? İç huzur kaynağı asla dışarıda değil. Bizde, bizim duygu ve davranışlarımızda; diğer bir deyişle yüreğimizde ve beynimizde… Tabi ki mutluluk da öyle…
 
BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
31 Aralık 2012 17:55
54676 kez okundu
15 Aralık 2012 14:18
21501 kez okundu
01 Aralık 2012 17:45
16958 kez okundu
12 Ekim 2012 11:01
14253 kez okundu
07 Eylül 2012 15:11
10842 kez okundu
30 Ağustos 2012 15:18
11492 kez okundu
27 Mart 2010 16:10
56583 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması

ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10236 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31370 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58079 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69930 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018