Bugün 19 Mart 2018 - Pazartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
bilgi@gunisigigazetesi.net
HEP BİRLİKTE KALKINMA
28 Kasım 2014 15:47

Şehrimizin, kente yön ve rota çizme ve hedef belirleme yetkisi ve görevi olan tüm kurumların uzun soluklu maratonu olan Kalkınma Kurultayının birinci merhalesi tamamlandı. İkinci birleşimi ise cumartesi günü yapılacak. Adında; heyecan, çalışma, azmetme ve sonuçta hedefe ulaşma anlamı yüklenen Kalkınma Kurultayı’nın şehir tarihinde yeni bir sıçrama olacağı yönünde hiç kimsenin şüphesi yok.

Elazığ ile ilgili birçok program yapıldı, şehre değen, şehrin kaderinde etki yaratabilecek birçok program icra edildi. Ancak bunlardan çok azının somut yansıması ve semeresi görüldü.

Yaklaşık dört ay önce başlayan ve yol haritasını belirleyecek olan çalışmalarda sona gelindi. Rota tayininde şüphesiz olayın asıl muhataplarıyla sıklıkla görüşüldü. Merkezine ticari faaliyetleri alan resmi ya da sivil örgütlerin önerileri, görüşleri ve endişeleri dinlendi.

Bu da yetmedi Kalkınma Kurultayı’nın mimarları olan yöneticilerimiz bizzat STK ve odalarımızı ziyaret etti. Resmi formattan uzak tamamen bir şirketi bulunduğu noktadan daha iyi yerlere taşımayı hedefleyen toplantı gündemiyle programlar yapıldı.

Her aşaması ve gelişen noktası hakkında kamuoyuna bilgi verildi. Sanayi ve işadamlarımızla birebir görüşüldü. Bu da yetmedi Ankara ve İstanbul’da bulunan işadamlarımızla görüşmeler ve istişare toplantıları düzenlendi. Ulusal medyanın ekonomi yazarlarıyla görüş alışverişinde bulunuldu. Onların deneyimleri, olumlu ve olumsuz örnek vakaları dinlendi. Dikkat edilmesi gereken hususlar kırmızı kalemle not edildi.

Sonuçta bütün parametreler oluşturuldu ve artık sözden eyleme geçmenin zamanının geldiği ifade edildi. Şimdi kurulan komisyonlara biçilen misyon ve görevler takip edilecek. Hangi sektörde nerede sorun var, bürokrasi nerede yatırımcıyı tıkıyor ve bezdiriyor, yatırımcı iyi niyetli olsa bile nerede olaydan kopup yatırımdan vazgeçiyor, nasıl önlemler alınırsa sermaye başka illeri değil de bizleri tercik eder gibi soruların cevapları yarından sonra belli olacak.

Şehrin genelinde yayılan bu pozitif enerjiye her kesimin destek olması lazım. Her olayda eksik ve hata her zaman olabilir. Bizlerin düşündüğünün tersine birtakım adımlar atılabilir. Önerilerimiz karşılık bulmayabilir. Ve isterseniz en mükemmel işlerde bile eleştirecek birçok şey bulabilirsiniz. Bakışınız kasti ise birçok olumsuzluğu bir çırpıda gözler önüne serebilirsiniz. Kısaca nasıl görmek istiyorsanız öyle bakarsınız meseleye.

Olaylara eleştirel bakmak ayrı, maksatlı bakmak ayrı şeylerdir. Eleştiri ve muhalefet idareleri doğruya yöneltir. Ama amacınız faklıysa, eleştiriyi bilimsel temeller yerine nefsi ve hissi yapıyorsanız burada sıkıntı var demektir.

Eskilerin “zarfa değil mazrufa bak” gibi güzel bir sözü var. Görünüşten ziyade kabuktan öte, öze ve içeriğe dikkat çeken bir bakışı yansıtıyor bu söz. Logosunu, sloganını, toplantı şeklini,

davetlileri, davet şeklini, davetiyeyi, program yerini, konuşmaları ve daha birçok şeyi eleştirmek ve bunu konu etmek zamana yazık, bulunduğunuz konuma haksızlık olur. Bugünlerde hepimize düşen kalkınan bir şehre nasıl bir katkı sunacağımız olmalıdır.

Unutmayalım ki kalkınmış bir şehirde yaşamak, istihdamı bol bir ilde gazetecilik yapmak, hizmet sektöründe faaliyette bulunmak herkese kazandıracaktır. Her meslek gurubu kalkınmanın avantajlarından yararlanacaktır. Öyle ise yürekler bu konuda bir vursun istiyoruz. Günlük harcıâlem işlerde yine didişelim, laf yetiştirelim birbirimize. Ama bu konuda sloganımız tek, amacımız bir, hedefimiz aynı olsun. Zira gelecek için “herkesin bir görevi var”. Ve yine bu işe “yarın değil bugün başlıyoruz” . “Yeni Elazığ” hepimiz için yeni fırsatlar yeni iş kapısı ve yeni mutluluklar demek…

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
31 Ağustos 2010 00:24
4589 kez okundu
21 Mayıs 2009 21:40
3960 kez okundu
12 Şubat 2008 21:16
4291 kez okundu
04 Ekim 2007 22:49
3935 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10767 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
32043 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58807 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
70665 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
24
13
5
45
2
ÜMRANİYESPOR
24
13
6
44
3
MKE ANKARAGÜCÜ
24
12
5
43
4
GAZİŞEHİR G.ANTEP
24
10
6
38
5
İSTANBULSPOR A.Ş
24
11
8
38
6
BOLUSPOR
24
11
9
37
7
ALTINORDU
24
10
8
36
8
ELAZIĞSPOR
24
9
7
35
9
BALIKESİRSPOR BALTOK
24
10
8
33
10
ERZURUM BŞ. BLD.
24
8
7
33
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018