Bugün 23 Şubat 2018 - Cuma
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
bilgi@gunisigigazetesi.net
DERS VEREYİM DERKEN
03 Haziran 2015 20:06

Seçimlerde son düzlüğe girildi. Partiler, özellikle kararsız seçmeni etkileyecek son mesajlarını etkili bir dil ve söylemle ifade etmeye çalışıyorlar. Pazar günü sandığa gidecek ve vatandaşlık görevimizi yerine getireceğiz.

Seçimlerde sandık başına gitmek; demokrasinin gelişmesi ve vatandaşlık görevinin de ötesinde farklı anlamlar içeriyor. Demokrasisi oturmuş, kişi hak ve hürriyetlerinin yasal güvenceler altına alınmış, ekonomisi seçimlerin sonuçlarına ya da herhangi bir siyasinin beyanlarına göre türbülansa girmeyen gelişmiş ülkelerde seçimlere sadece vatandaşlık görevi penceresinden bakılabilir. Ancak Türkiye’de seçimlerin her zaman farklı bir anlamı oldu. Her seçim, iktidarı belirleme yanında bir duruşun, bir mücadelenin seçimi olmuştur.

Merhum Menderes, merhum Özal ve merhum Erbakan’ı iktidara getiren seçimler, bir tepkinin, bir duruşun yanında yeni ve ilkeli bir yol açmanın da ilk adımı olmuştu. Yani seçimler; iktidarı belirleme yanında bir medeniyet tasavvurunun da inşasına ön açmaktır aslında.  

Halkın iktidarlarını hazmedemeyen, yasaların kendilerine böyle bir görev vermemesine rağmen müesses nizamın korunması ve kollanmasını kendi tekelinde gören zinde güç ve vesayetçiler her ne kadar son yıllarda kendi kulvarlarına çekilmiş iseler de tümüyle geçmiş değildir.

2002 yılından bugüne; kişi hak ve hürriyetleri, inanç özgürlüğü, katsayı örneğinde olduğu gibi eğitimde fırsat eşitsizliği, üniversite ve kamuda başörtüsü, bürokratik oligarşinin sona ermesi, yatırımların özelikle de dünyayı tekelinde gören ülkelerin 3. Köprü ve 3. Havaalanı gibi stratejik yatırımların, milli tank, milli uçak gibi birçok projenin hayata geçmesi elbette önemlidir ve kayda değer mühim gelişmelerdir.

Ancak asıl önemli olan bu kazanımların korunması ve hatta yeni anayasa ile taçlandırılmasıdır. Bu seçimlere bu açıdan bakmak ve ona göre tercihimizi yapmak durumundayız. Bu bakımdan atacağımız bir adım ve kullanacağımız her bir oy birilerini milletvekili, bakan ve başbakan yapma seçiminden çok daha önemli ve kader seçimidir.

Sandığa gönlümüzde yatan bir partiye oy vermek için değil geleceğin Türkiye’sini kurmak için gitmeliyiz. Bu süreçte kırgınlıklarımız olmuş olabilir. Yıllardan beri gönlümüzde en özel yere oturttuğumuz lider, parti ve siyasilerle ilgili güceneceğimiz, gönül koyacağımız konular olabilir. 13 yıl boyunca oy verdiğimiz, her dönem destek verdiğimiz siyasi partimiz ve hükümetlerimizden gücümüze giden söz, tavır ve beklenmedik davranışlar sadır olmuş olabilir.

Bizleri belki de biraz üzen, daraltan ve hak etmediğimiz söz ve filler olabilir. Ancak, yanlışlığında hemfikir olduğumuz bu gerekçelerin hiç biri, bizi farklı kulvarlara savuracak ve “bunlara bir ders vermek gerek”  tepkisel duruşa itecek gerekçeler değildir ve olmamalıdır.

Korkumuz ve endişemiz odur ki zihnimizde muşahhaslaştırdığımız siyasi ve bürokratlara “ders vereyim” adına attığımız adımın sonunda bizi vurması, faturanın bizlere çıkmasıdır. Bugüne dek ülkemiz adına elde edilen maddi ve manevi kazanımların birebir hepimize değen güzellikleri olmuştur. Düne kadar ya kendi evimizde ya akrabalarımızda ya da çevremizde başörtüsü, katsayı ve inanç özgürlüğü mağduru birçok tanıdığımız vardı. Başarılı olmalarına rağmen değerlerine bağlı yaşamak isteyen binlerce subayımızın askeri kurumlardan atılması gerçeği vardı. Okul birincisi olduğu halde diploma töreninde başını açması için baskı uygulanan öğrencilerimiz vardı.

Bu konularda belki bugün önemli bir rahatlama ortamı yakalanmış olabilir. Ancak normal zamanlarda birbirlerine selam bile veremeyecek parti, gurup ve hiziplerin bir cephe olarak birleşip bu güzellileri ülkeye yaşatan iktidara karşı birleşmeleri ciddi bir endişeyi de şimdiden haber veriyor. Bugün bizlerin ders vermek adına zihnimizden geçirdiğimiz o tepkiyi sandıkta vermek demek aslında kendimizi yeniden karanlığın dehlizlerine sürükleyecek yolculuğun ilk adımı da olabilir.

Dün, başörtülü bir kızımızın gözlerinden akan bir damla gözyaşı için onurlu bir mücadelenin içinde bulunan, vesayetçi güçlerin kendi görev alanlarına dönmesi için yürekli bir duruş ortaya koyan, sudan sebeplerle postmodern darbe ya da muhtıra verenlere karşı dik bir duruş sergileyen ve her şeyden önemlisi de itilen ve incitilen milletin onurunu en üst seviyeye çıkaran kadrolara destek vermek bu seçimlerde daha bir önem taşımaktadır.

Yeniden başa dönmek, hak ihlalleri ve mağduriyetleri yaşamak istemiyorsak, 2023 ve 2071 hedeflerine hızla koşan ve dünyada yeni bir güç olma yolunda sivrilen, birçok göstergesi çok olumsuz bir konumda olan ülkemizi şaha kaldıran, saygın ve itibarlı bir Türkiye imar eden kadroya ders değil destek vermek gerekir. Ve inanın bu destek kendimize verdiğimiz, geleceğimize verdiğimiz, çocuklarımıza, yetimlerimize ve dünya mazlumlarına verdiğimiz bir destek olacaktır. Yarın çok geç olabilir. Ve yarın belki de bu geri duruşumuz ve hissi yaklaşımımız bizim en büyük pişmanlığımız olabilir…

Peygamberi uyarıya kulak verelim: “Mümin odur ki bir delikten iki defa ısırılmaz”. Artık bu ülkede milletin mağdur edilmesini görmek istemiyoruz. Yeniden zulümler görmek istemiyoruz. Yokluklar ve kuyruklar görmek istemiyoruz. Ve yeniden kendi elimizle yanlışlığa kapı aralamak istemiyoruz.  

 

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
31 Ağustos 2010 00:24
4493 kez okundu
21 Mayıs 2009 21:40
3886 kez okundu
12 Şubat 2008 21:16
4187 kez okundu
04 Ekim 2007 22:49
3863 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması

ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10290 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31427 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58147 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69997 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018