Bugün 23 Şubat 2018 - Cuma
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Prof. Dr. Asaf Varol
Prof. Dr. Asaf Varol
bilgi@gunisigigazetesi.net
YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ NEDEN FARKLI
28 Mayıs 2017 15:10

 YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ NEDEN FARKLI

Prof. Dr. Asaf Varol

Bilişim teknolojileri alanındaki bazı bölümler tercih yapacak öğrencilerin kafasını karıştırıyor. Tercih dönemlerinde üniversiteye girmek isteyen birçok adaydan mesajlar alıyorum. Bilgisayar Mühendisliği mi yoksa Yazılım Mühendisliğini mi seçmeliyim diye…Dünyada bu konudaki gelişmeleri takip ederek, farklarını anlatmaya çalışıyorum. Bugünkü yazımda da bu iki mühendislik alanındaki düşüncelerimi sizlere aktaracağım.

Bilişim alanı çok hızlı gelişmektedir. Benim kuşaktakiler üniversite yıllarında kodlamaya kâğıt üzerinde başlamıştı. Bilgisayar yoktu. Yıl 1975 ve FORTRAN diye bir ders alıyoruz. Her şey kara tahta üzerinde anlatılırdı. Bilgisayarı duymuşuz ama nasıl bir şey olduğunu canlı görmemişiz. Algoritma ve kodlama mantığı bize tuhaf geliyordu. O dönemlerde de ülkemizde Bilgisayar Mühendisliği diye bir bölüm henüz yoktu. Bilgisayar alanında çalışma yapanlar ise genelde farklı branşlardan gelmekteydi. 

Kocaman bilgisayar makineleri ile fiilen tanışmam 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinde yüksek lisans yaptığım yıllara rastlar. IBM ve UNIVAC isimlerini o yıllarda duymuştum. Gerçek kodlamayı ise 80 kolona sahip kartlar üzerine delik (punch) açarak yapıyorduk. Bilgisayar denilince de büyük odalarda sandık metal kutuları görürdük. 1980’lerin başı Mikrobilgisayar dönemlerinin başlangıcı idi. Sinclair ZX81 bu tür bir bilgisayardı. Akabinde AMSTRAD, COMMODORE markalar elimizin altında idi. Ama hala ülkede Bilgisayar Mühendisliği diye bir bölüm yoktu.

Türkiye’de unvanlar arasında “mühendislik” ayrı bir öneme sahipti. Hatta espri yapılırdı. Kız istemeye gidildiğinde “Oğlun ne mühendisi?” diye sorulurmuş. Mühendis olsun da ne mühendisi olursa olsun, önemi yoktu. Oysa bugün günümüzde mühendis unvanı veren birçok bölüm hüsrana uğramış durumda. Tek bir öğrenci dahi bulamayan mühendislik bölümleri var.

Halkımız sonradan anladı ki herhangi bir alanda mühendis olmakla karın doymuyor. Aileler daha da bilinçlenmeye başladı ve mezuniyet sonrasında en hızlı hangi alanda iş bulunabiliyorsa, o alanlara dönüş oldu. Örneğin 1991 Yılında Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi içerisinde Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Bölümünü kurduğumda, bu bölüme çok yüksek puanlarla öğrencilerin yerleştiğine şahit oldum. Çünkü o dönemlerde Bilgisayar Eğitimi unvanına sahip öğrenciler mezun olur olmaz öğretmen olatrak atanabiliyorlardı. O dönemlerde YÖK/Dünya Bankası Endüstriyel Eğitim Projesi önemli bir proje idi. Endüstri ve Meslek Liseleri, üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümlerinde nadiren bulunan donanımlara sahip olmuşlardı. Laboratuvarlarda eğitim verecek öğretmen yoktu. Bu yüzden de bilgisayar veya yakın alanlardan mezun olan bilişim öğretmenlerinin atanmaları hemen gerçekleşiyordu.

Zaman ilerledikçe ve İnternet yaşamımızda yer almaya başladığında, Bilgisayar Mühendisliği bölümleri kurulması furyası başladı. Adı Bilgisayar Mühendisliği bölümü idi, ama mezunlarının asıl yaptığı Türkiye gerçeğine uygun kod yazma idi. Bilgisayar Mühendisliği programlarında yer alan derslerin önemli bir bölümü de elektronik sahasını ilgilendiriyordu. Üniversiteler Bilgisayar Bilimleri (Computer Science) diye bir bölüm açmak istemezlerdi, çünkü verecekleri diplomada mühendislik kelimesi geçmeyecekti, bu da tercih edilme şanslarını düşürecekti.

Günden güne bilişim alanı hızla gelişiyordu. Amerika’da sadece bilgisayar mühendisliği (Computer engineering) değil aynı zamanda bilgisayar bilimleri (computer science) bölümleri çoğalıyordu. Yazılım ile uğraşmak isteyenler bilgisayar bilimleri bölümlerini daha çok tercih etmeye başladılar. Amerika’daki gelişmeler benzer şekilde Türkiye’de de uygulanıyordu. Ama bizdeki sıkıntı hala devam ediyordu. Zira açılacak bölüm içerisinde mutlaka “mühendis” kelimesi monte edilmeliydi.

Türkiye’de önce vakıf üniversiteleri Yazılım Mühendisliği diye bölüm açtılar. Bu bölümler aslında Amerika’daki Computer Science içeriği ile örtüşüyordu. Çözüm bulunmuştu. Mezunları aslında yazılım işi ile yoğunluklu uğraşacaklardı. Mühendis kelimesi ile bölüm daha da güç kazanacaktı. Akabinde Türkiye’de devlet üniversiteleri de Yazılım Mühendisliği Bölümü açmaya başladılar. Bunun öncülüğünü de Fırat Üniversitesi yaptı ve Teknoloji Fakültesi bünyesinde Yazılım Mühendisliği bölümü 2010 da kuruldu. Diğer bazı devlet üniversiteleri de Fırat’ı takip etti ve sayıları artıyor.

Teknoloji Fakültesi bünyesindeki Yazılım Mühendisliği Bölümü ders müfredatları içinde uygulama eğitiminin yüzde 40’ı bulması, bu bölüm mezunlarının daha kolay istihdam edilmelerinin önünü açtı. Ayrıca bu bölümlerin son sınıflarında bir de işyeri eğitimi uygulanınca, öğrencilerin daha mezun olmadan iş bulmalarını kolaylaştırdı.

Fırat gene bir farkındalık yaptı ve Teknoloji Fakültesi bünyesinde Yazılım Mühendisliği bölümü varken bir de Mühendislik Fakültesi bünyesinde Yazılım Mühendisliği bölümünü kurdu. Bununla da yetinilmedi ve Teknoloji Fakültesi bünyesindeki Yazılım Mühendisliği bölümümün Amerika Birleşik Devletleri’nde Sam Houston State üniversitesi ile ortak yürüttüğü çift diploma programı açıldı.

Şimdi gelelim Bilgisayar Mühendisliği mi yoksa Yazılım Mühendisliği mi? Hatta Adli bilişim Mühendisliği mi? Her yıl Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanları toplantısına katılırım. Hatta unutmuyorum, Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliğinin bölüm başkanı olarak bu tür bir toplantıya ilk defa Çeşme’de katılmıştım. Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliğini benimsemeyen yüzleri hatırlıyorum. Az tartışmamıştık. Sonuçta o oluşum içerisinde artık yazılım mühendisliği bölümleri de yerini aldı ve hatta sayıları hızla artmaya başladı. Bir adım ötesi daha konuşmaya başlandı. Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri de artık isim değiştirmeli ve Yazılım Mühendisliği bölümlerine dönüştürülmelidir (Prof. Dr. Ali Yazıcı hocamız bunu ilk dillendiren kişidir), söylemeleri yaygınlaştı.

Türkiye’nin gerçekleri Yazılım Mühendisliğini destekler niteliktedir. Yani ülkemiz yazılım alanını benimserse, Hindistan örneğini ülkemizde de gerçekleştirebiliriz. O nedenle ben Yazılım Mühendisliği taraftarıyım. Diğer taraftan gene Fırat’ın Teknoloji Fakültesi bünyesinde yer alan Adli Bilişim Mühendisliği istikbal vadeden önemli bir alandır. Neden mi haklıyım?  Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü Amerika’da Sam Houston State Üniversitesi (SHSU) ile yapmış olduğu protokol kapsamında, bu üniversitede Computer Software Engineering Technology ve Digital Forensic Engineering Technology bölümlerini kurdu. Evet yanlış duymadınız, Fırat Üniversitesi ile yapılan işbirliği protokolü bunu sağladı. Şimdi biliyorum bazılarınız, çift diploma programımızda okuyan öğrenciler için sadece bu bölüm açılmıştır, diyorsunuz. Doğrudur, ama bu bölümde okuyan Amerikalı öğrenci sayısı Türk öğrenci sayısının 3-4 misli fazla olduğuna ne dersiniz? Bu yıl daDigital Forensic Engineering Technology bölümü öğrenci alıyor, üstelik Türkiye’den bu bölüme öğrenci de gelmiyor. 

Görüyorsunuz Fırat Üniversitesi kaynaklı fikirler Amerika’da da kabul gördü ve bu bölümler Amerika’da da ilkler arasında yer alıyor. Yaygınlaşacağına da eminim. İleriyi görmek önemlidir. Bu yüzden de Türkiye’deki Bilgisayar Mühendisliği bölümleri er geç Yazılım Mühendisliği bölümlerine dönüşecek. Belki ismi aynı kalacak ama onlar da içeriği yazılım ve uygulama ağırlıklı yapacak. Hatta son sınıflarına onlar da işyeri eğitimine benzer müfredat koyacaklar. Aslında Gaziantep Üniversitesi ve TOBB zaten işyeri eğitimine benzer uygulamaları yıllardır yapıyorlar. Bu tür eğitimi gerçekleştiremeyecek Bilgisayar Mühendisliği bölümleri kan kaybeder, benden söylemesi. Aslında YÖK de düğmeye bastı ve işyeri eğitimi benzeri müfredatı mühendislik branşlarında yayacaklarını düşünüyorum, çünkü Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığındaki YENİ YÖK, aklımıza gelmeyen sıradışı sürprizler yapmaya devam ediyor ve bu farkındalık hızla devam ediyor. Gelecek kimin haklı olduğunu gösterecektir.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
05 Şubat 2018 11:56
809 kez okundu
15 Ekim 2017 13:12
4101 kez okundu
25 Eylül 2017 14:23
1126 kez okundu
06 Ağustos 2017 16:52
1568 kez okundu
06 Temmuz 2017 22:02
1802 kez okundu
22 Haziran 2017 16:40
1463 kez okundu
08 Haziran 2017 16:23
1516 kez okundu
01 Haziran 2017 13:49
1249 kez okundu
28 Mayıs 2017 15:10
1871 kez okundu
15 Mayıs 2017 15:03
1582 kez okundu
10 Mayıs 2017 12:09
1335 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması

ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10290 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31427 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58147 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69997 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018