Bugün 19 Şubat 2018 - Pazartesi
Spor Haberleri
Seri İlanlar
İhale İlanları
Foto Galeri
Video Galeri
Dursun Aksoy
Dursun Aksoy
dursunaksoy59@mynet.com
BİR GÜNDE İKİ DAVET VE BUNLARDAN BİRİ OKUMAYI SEVDİRME KAMPANYASI
18 Ocak 2018 11:02
                                           BİR GÜNDE İKİ DAVET VE BUNLARDAN BİRİ
                                                    OKUMAYI SEVDİRME KAMPANYASI
            Zaman öylesine çabuk ve öylesine hızlı geçiyor ki ayak uydurmada zorlanıyor insan desek yeridir. Bu sözümüze birilerinin yanlış söyledin diye karşı çıkacağını düşünmüyoruz doğrusu.
            Sevindirici olan, öylesine çabuk ve öylesine hızlı geçen zaman diliminin birçoğunun gelecek nesle örnek teşkil edecek güzel ve de anlamlı etkinliklerle dolu dolu geçmesidir.
            İnsan bir değerdir, başlı başına bir değer.
            Bir sevgi uğruna yaratılan kainatta en değerli varlıktır, Eşrefül Mahlükat’ tır insan..
            İnsanı tanımayan ve bilmeyen insan gerçek manada insan mıdır diye sorsalar bize elbette ki hayır deriz tüm içtenliğimizle. Bu duygu ve düşüncemizden kaynaklı görüşümüze itiraz edip karşı çıkanlar olacaktır elbet doğal olarak.
Güzelliğin esası da burada yatıyor zaten birilerinin bizden farklı düşünüyor veya bizim birilerinden farklı düşünüyor olmamız ve bu düşüncemize itiraz edilip karşı çıkılıyor olması diye düşünüyoruz.
            İnsanı insan eden, kamil insan sınıfına sokan esas ana unsur sevgi karışımı eğitimdir, bu ister ilahi eğitim olsun isterse beşeri eğitim olsun. Eğitimin ana kaynağı da okumadır, kitap okumaktır, bunu anlayarak hayatında ki yaşam alanına alacak şekilde okumaktır.
Aksi halde nafiledir okumak.
            Zaman dedik…
            Zamanın dolu dolu geçeni ve anlamlı etkinliklerle geçeni dedik…
            İnsan dedik, en değerli varlık insan dedik…
            Eğitim dedik, eğitimin ana unsuru okuma, okumak dedik ancak bir şeyi, yani bir hususu eksik bıraktık ve dillendirmedik.
Nedir O?
Okumayı sevdirmek demedik ve şimdi onu da söylüyoruz.
Evet, işin içerisinde esas ve asıl ana unsur olan sevgi olmazsa hiçbir girişim, çalışma başarıya ulaşmaz ve de sonuç vermez.
Kainatın yaradılış ve insanın eşrefül mahlukat kılınışının sebebi sevgi değil mi?
Öyleyse ne yaparsak yapalım sevgiyle yapalım, işimizde ve de düşünüp gerçekleştirmeyi planladığımız projelerimizi sevgiyle başlatalım.
Yani kısa ve öz olarak oku emrini sevgiyle yerine getirmeli, okumayı sevgiyle geliştirmeliyiz diyoruz.
Zaman dedik, zamanın dolu dolu anlamlı geçeni dediğimiz zaman dilimi içerisinde 10 Ocak 2018 tarihi olan Çarşamba günü bunlardan biriydi. Söz konusu tarihte iki davet ve iki davetin birinde iki etkinliğin bir arada yaşanması, yaşatılmasıydı söz konusu olan.
Bu iki davetin biri Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir diğeri de Elazığ Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen davetti.
Davetlerin konusu ve amacı sevgi, sevginin paylaşılarak çoğalıp pekişmesiydi. Çalışan Gazeteciler yani çalışmalarını büyük bir fedakarlıkla yürüten gazetecilerin gününü yılda bir günde olsa hatırlamak ve paylaşmak, hayatın var oluş kaynağı sevgiyi sunmaktı her ne kadar mükemmel diyebileceğimiz biri bir kahvaltı sunumu bir diğeri de yine enfes bir akşam yemeği ile akabinde takdim ettikleri bir kitap ve yanında adımıza özel düzenlenmiş bir not defteri, bir diğer kurum tarafından da çikolata hediye edilmiş olunsa da.
Ancak iki davetten birinin bir farkı vardı O’da bir etkinlik içinde iki etkinliğin bir arada yaşanmasıydı.
Davetlerden birinin içinde yaşanan bir başka etkinliğin de temelinde sevgi vardı.
Farklı olan iki etkinliği bir arada, bir davette gerçekleştiren kurum Elazığ İl Milli Etiğim Müdürlüğü idi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün basın mensupları olmakla beraber şair ve yazarları davetinde iki amaç vardı. Biri yukarıda da ifade ettiğimiz gibi Çalışan Gazeteciler Gününde gazetecilerin gazeteciler gününü kutlamak bir diğeri de başlatmış oldukları OKUMAYI SEVDİRME KAMPANYASI’ nı tanıtıp zenginleştirilmesini sağlamaktı.
Tabi bu her iki konu da çok önemliydi ana unsur olan sevginin, okuma sevgisinin bilinip esas kılınması adına.
Hanı yukarıda ki ifademizde demiştik ya! İşin içerisinde esas ve asıl ana unsur olan sevgi olmazsa hiçbir girişim ve çalışma başarıya ulaşmaz ve de sonuç vermez diye..
Davetlisi olduğumuz kurum yani İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün çalışmalarında sevgi vardı, sevgiyi esas almışlık vardı.
İnsan sevgisi,
Vatan sevgisi,
Millet sevgisi,
Okuma Sevgisi,
Ve dahası vatan ve milletin geleceğinin teminatı olduğunu gördüğümüz gençliğin geleceğini sevgiyle taçlandırmak vardı.
Yapılan davette sunulan ikram ve günün tebrik edilmesinden öte sunulan proje çok anlamlıydı toplumun, toplumun büyük bir bölümünü oluşturan gençliğin bilinçli yetişmesi adına..
Söz konusu proje gerçekten çok ama çok anlamlıydı. Bunu İl Milli Eğitim Müdürümüz açış konuşması ile projenin uygulayıcısı sorumlu müdür yardımcısının yaptığı sunumla çok daha iyi anlamış olduk.
Okumak, okumak, illa da okumak olmalı insanın ana amaçlarından biri.
İki hafta önce OKU başlıklı yazımızda okumak çok ama çok önemli hele de okuduğunu anlayarak okumak çok daha önemlidir diye ifade etmiştik.  
Gecikmeli hem de çok gecikmeli de olsa bu projenin başlatılmış ve yaygınlaştırılması noktasında yapılan çalışmaların ve tanıtım programlarının yapılıyor olması çok önemli.
Bu projeyi önemsediğimizi ve de samimiyet çerçevesinde devam etmesi halinde destekleyeceğimizi belirtmek istiyoruz Türkiye Kitabi Grubu ve bu grubun Elazığ temsilciliği’ nin geçen yıl başlatmış oldukları kampanyayı desteklediğimiz ve desteklemeye devam edeceğimiz gibi..
Bu etkinlikte yani İl Milli Eğitim Müdürlüğünün tertiplediği iki yönlü etkinlikte gördüğümüz, en azından bizlerin dikkatlerinden kaçmayan bir hususu dile getirmeden geçmek olmaz diye düşündük.
Neydi O?
Birincisi; davet edildiğimiz yer olan Elazığ Öğretmenevi’nin daha önceki yazılarımızda da dile getirdiğimiz üzere Elazığ’a yetersiz gelmesi ve bünyesinde her alanın (Dinlenme, Oyun, Yemek, Bekleme, Namaz Kılma ve gibi alanlar) var olup bulunmasına rağmen insanların kitap okumak istediği zaman bir kitap okuma alanının olmaması,
İkincisi; biz davetliler arasında en az 3-5 Edebiyat öğretmeni ve de birkaç okul Müdürü veya yardımcılarının olmaması,
Üçüncüsü ise; biz davetlilere takdim edilen hediyelerden biri olan kitabın Elazığ’ lı şair ve yazarların (Her hangi birinin) eserinden birinin olmaması idi.
Her şeye rağmen incelik gösterip davet edilerek önem arz eden konu hakkında bilgilendirilmemiz ile söz konusu günümüzün kutlanması çok önemli ve anlamlıydı.
Biz buradan bu anlamlı projeyi düşünüp hayata geçiren ve kampanyaya dönüştüren Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi GÜRTÜRK,  projeyi üstlenip proje hakkında mükemmel bir sunum yapan müdür yardımcısı Metin ÖZGEN Beyler ile ekibini,
Bizleri güler yüzle karşılayıp mükemmel bir kahvaltı sunumunu gerçekleştiren Öğretmenevi Müdürü Atilla YILMAZ Bey ve yardımcıları ile Mustafa TOPÇU Bey ve personeli yürekten tebrik ediyor teşekkürlerimizi sunuyoruz. Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ ve Basın Müdürü Mehmet KARAASLAN Beylere de davet ve ikramları için çok teşekkür ederiz
Netice itibariyle haydi hep birlikte okumaya, anlamlı okumaya, okuyarak ve okuduğunu anlayarak projeler üreten üretici bilgiye sahip olacak okumaya, en az ayda bir kitap okumaya diyoruz..  
 
                                                          AYETLER
*Gaybın anahtarları O’nun yanındadır. Onları O’ndan başka bilen yoktur.Karada ve denizde ne varsa O bilir..O’nun bilgisi dışında bir tek yaprak dahi düşmez.Yerin karanlıkları içindeki tek bir dane yaş, kuru hiçbir şey yoktur ki hepsi Kitab-ı Mübin’de bulunmasın. En’am:59
*Geceleyin sizi öldüren, ölü gibi uyutan gündüzün ne elde ettiğinizi bilen, belirli ecelinize kadar kaldıran ve uyandıran O’dur. Dönüşünüz yine ancak O’ nadır. İstediklerinizi size tek tek haber verecektir. En’am:60
*O, kullarının üzerinde tek tek hakimdir. Siz bekçiler yani melekler yolluyor. Nihayet birinize ölüm gelince elçilerimiz eksik bir şey yapmaksızın onun canını alırlar. En’am:61
 
                                                                 GÜZEL SÖZLER
*Dediler ki gözden ırak olan gönülden de ırak olur dedim ki, gönle giren gözden ırak olsa ne olur. Hz. Mevlana
*Halk Hikayelerimizin çoğunluğunda, insani bir duygu olan aşkla, ilahi bir düzen sayılan ‘’Kader’’in boğuşması görülmektedir. İçlerinde birçok aile ve toplum sorunları ve bir çok insan tipleri yer almaktadır. Ahmet ÖZDEMİR
*Hayatın insana ve insanlığa kazandırdığı zenginliklerden biri ve en önemlisi ilimdir, ilim ve irfan sahibi olmaktır. İlmin kaynağı ise eğitimdir, eğitimde de okumaktır tabii ki anlayarak okumak. M. Dursun AKSOY
 
                 VATANIM
Vatanımın her köşesinde sallanan kırmızı bayrak,
Şehit kanıyla verilmiştir, bu renge bir bak.
Ay-yıldızı göklerden almıştır bu bayrak.
Rengi kırmızı ay-yıldız ak ak.
     Vatanımın her karış toprağında şehit kanı var.
     Her damla yere düşen kanlarında şerefi şanı var.
     Çanakkale, Ardahan, Kars, Sarıkamış'tan
     Kulağa gelen şehidimindir, bu ses.
Ahmet Bedreddin SANAÇ   Harput/ELAZIĞ
 
ALLAH DİYEN HERKES SAHİP BU HANA
Nankör diyarında haya aranmaz
Ağlıyor terörü doğuran ana
Keli olanların saçı taranmaz
Allah diyen herkes sahip bu hana
     Geçmişi unutan gelene karşı
     Baksana dumana yanıyor çarşı
     Filistin'de yasak Bilal' in marşı
     Allah diyen herkes sahip bu hana
Mazlumlar ölüyor masum ağlıyor
Kimi teröriste imkan sağlıyor
Bizde ihanet var yürek dağlıyor
Allah diyen herkes sahip bu hana
     Huzuru bozanın dilinde yalan
     Fetonun serveti şimdiden talan
     İnlerde gizlenmiş ısıran yılan
     Allah diyen herkes sahip bu hana
Tarihi araştır bin yıllık yara
Ülkemde namertler çekemez nara
Dolar aldatıyor yalancı para
Allah diyen herkes sahip bu hana
     Devletimiz damga vuracak çağa
     Kefenini giyen yürüyor dağa
     Ayağımız nasır tırnaklar bağa
     Allah diyen herkes sahip bu hana
Mahmud'i diyordur kurtuluş yakın
Batacaksın Haçlı dönünce çarkın
Ey çarkçı Merkelle var mıdır farkın
Allah diyen herkes sahip bu hana
Mahmut ALDEMİR/Adıyaman-Çelikhan
 
 
 
         SARIKAMIŞ
Vatan sevdası vardı her bakışta
Zamansız bir savaştı karda kışta
Aziz ruhlar yaşıyor Sarıkamışta
Er-i sırtından vurdun Sarıkamış
     Yol vermez fırtınalı zalim dağlar
     Tepende dolaşan bulutlar ağlar
     Anan bacın yarin karalar bağlar
     Zorluğa göğüs gerdin Sarıkamış
 Bayrak dalgalanır tüyler ürperir
Yüreğim soğumaz bu buzlar erir 
Bugün yine yüz binler şehit verir
Vatana canlar verdin Sarıkamış
     Kış şartlarını bilmezdin yanıldın
     Düşmana değil kar kışa yenildin
     Yüz üç senedir rahmetle anıldın
     Canlarla duvar ördün Sarıkamış
 Ahmetin bin ocağını söndürdün
Ay yıldızla al sancağı kondurdun
Mehmeti fırtınan ile dondurdun
Hırsla yüreğim yardın Sarıkamış
Ahmet DEMİR/Elazığ-Keban
 
KEBAN ÇIRÇIR ŞELALESİ 
Yaz-bahar gelende etraf şenlenir
Çağlayıp akar Çırçır Şelalesi.
Seyrine gelenler, bakar eğlenir
Çağlayıp akar Çırçır Şelalesi.
     Gören hayran olur gür akışına
     Şu kır çiçeğinin mor nakışına
     Sevgili misali naz bakışına
     Çağlayıp akar Çırçır Şelalesi.
Şelale başında çadır gerilir
Gelene gidene yemek verilir
Doyasıya soğuk suyu içilir
Çağlayıp akar Çırçır Şelalesi.
     Oradan Ziyaret Dağı gözlenir
      Havuzlarda canlı balık izlenir
      Gör ki yemekleri nasıl özlenir
      Çağlayıp akar Çırçır Şelalesi.
Hüseyin der, düzen vermiş yaradan
Eli, ayağı yok, yürür karadan
Yönelir Fırat’a gider oradan
Çağlayıp akar Çırçır Şelalesi.
 Hüseyin POYRAZ/Tunceli-Nazmiye
 
MANAS GÖNÜL EVİNDE
Her gün bir etkinlik var
Manas gönül evinde
Vakur bir sessizlik var
Manas gönül evinde
Burda dostluk tez olur
Vatan aşkı köz olur
Para pul geçmez olur
Manas gönül evinde
Tevazu ipek halı
Her şey gönül imalı
Yol çıkara kapalı
Manas gönül evinde
Kelamın hülasası
Malazgirt'in havası
YESEVİ nin imzası
Manas gönül evinde
İnsana hevesim var
Anonim bir sesim var
Bu gün çok işim var
MANAS GÖNÜL EVINDE...
İlhami Bulut
BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
Yorum Yaz
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Yorumu Doğrula

Yorumlar
14 Şubat 2018 21:19
550 kez okundu
31 Ocak 2018 16:10
833 kez okundu
25 Ocak 2018 19:26
953 kez okundu
10 Ocak 2018 19:19
820 kez okundu
03 Ocak 2018 19:25
1350 kez okundu
28 Aralık 2017 11:30
808 kez okundu
21 Aralık 2017 13:23
1712 kez okundu
13 Aralık 2017 18:14
1615 kez okundu
06 Aralık 2017 19:34
1323 kez okundu
29 Kasım 2017 13:44
1689 kez okundu
22 Kasım 2017 18:04
1872 kez okundu
Günışığı Android Uygulaması
ELAZIGELAZIG
Ulu Cami’nin eğriliği tescillendi
10213 kez görüntülendi
Elazığ'da bisiklet yarışı
31337 kez görüntülendi
Sivasspor Maçı
58046 kez görüntülendi
Fenerbahçe Maçı
69900 kez görüntülendi
Sıra
Takım
O
G
M
P
1
ÜMRANİYESPOR
19
11
3
38
2
ÇAYKUR RİZESPOR A.Ş
19
11
3
38
3
MKE ANKARAGÜCÜ
19
10
4
35
4
GİRESUNSPOR
19
8
4
31
5
BALIKESİRSPOR BALTOK
19
9
5
29
6
İSTANBULSPOR A.Ş
19
8
6
29
7
BOLUSPOR
19
8
8
27
8
ADANASPOR
19
7
6
27
9
GAZİŞEHİR G.ANTEP
19
6
5
26
10
ALTINORDU
19
7
7
26
Günışığı Gazetesi - Yeni Medya Gazetecilik Basın Yayın Ltd. Şti. Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2018