DÜRÜST OLMANIN BEDELİ BU MU?
26 Aralık 2017 09:09
Bazen öyle haksızlıklar oluyor ki ne yapsanız da adaletin her iki kefesine de koyamazsınız.  Çünkü haktan çok mantığı olmayan bir olay…
Devlet kademelerinde onbinlerce Elazığ çocuğu var. Hepsi de nereli olduklarını bilerek çalışırlar, görev yaparlar. Memleketlerine leke sürmeme konusunda oldukça hassastırlar.
Bunlardan biri de Akçadağ Tapu Müdürü Ali Eren kardeşimiz…
Birlikte bir mahallede büyüdüğümüz ve hayatı haksızlıkla mücadele ile geçen bir arkadaşımız yüzde yüz haklı olduğu halde sürgün edildi.
Üstelik Tapu gibi zor bir kurumda çalışıyor. Kurumda rüşvet ve yolsuzluk olmasın diye mücadele ederken, bazı insanların çarkına çivi sokmasıyla meşhur bir Elazığlı…
Ali Eren anlatacağımız bir olaydan sonra Malatya Akçadağ Nüfus Müdürü iken, Diyarbakır’ın Eğil ilçesine Müdür olarak sürgün ediliyor. Buna sürgün diyorum çünkü olayı anlatınca siz de hak vereceksiniz.
Ali Eren, kendi personelinin (Bu personel daha önce askeriyede atılmış, birçok vukuatı var) rüşvet alıyor duyumu üzerine kendisini ikaz ediyor.
İkazlara kulak asmayan personel zaman zaman müdürüne tehditler ediyor.
İkinci bir ikazdan sonra Personel Ali erenin odasına giriyor ve müdürünü darp ediyor.
Arkadaşımız emniyete gidiyor, olayı anlatıyor ve personel İlçe kaymakamı tarafından açığa alınıyor.
Olay buraya kadar normal seyrinde devam ediyor. İşten atılan personel Ankara’ya giderek bazı çalışmalar yapıyor ve Ali Eren’in aniden tayini Diyarbakır Eğil’e çıkıyor.
Atama zamanı olmadığı halde ataması alelacele çıkarılmasına itiraz ediyor ama kimseye laf anlatamıyor. Akçadağ’da bütün muhtarlar Cumhurbaşkanlığına Ali Erenin gitmemesi için imza yolluyorlar. Yine Bir sonuç çıkmıyor.
Ali Eren kendi bölge müdürlüğüne;”Bari benim istediğim ve boş olan bir yere verin. Mesela Elazığ’ın Maden ilçesi müdürlük boş, Keban var, Sivrice var…” diyor ama kabul edilmiyor.
Ali Eren personelinden hem dayak yiyor, hem de sürgüne yollanıyor.
Şu anda hala direniyor. Elazığ milletvekili Ejder Açıkkapı’dan yardım almak istemiş ulaşamamış.
Şimdi bir yandan tapu müdürlüklerinin yıllardır biriken soru işaretlerini silmek için dürüst insanlar arıyoruz ama bulunca da bu kadar kolay harcıyoruz.
Devlet dürüst olanı koruyamazsa, üstüne üstlük onu cezalandırırsa, bu kurumlar nasıl düzelir?
Ali Eren, Elazığ’ın yetiştirdiği ender şahsiyetlerden biridir.
Yıllardır Tapuda çalışıyor, sorun bakalım nesi var?
Malını mülkünü sorun bakalım. Bir de aynı görevde bulunanların malını kıyaslayın! Göreceksiniz ki Ali Eren geçim derdinde, ayı nasıl bitireceğini hesabederek yaşamaya çalışan bir müdür.
Öyleyse; Lütfen birileri bu dürüst Elazığ çocuğuna, Tapu müdürüne sahip çıksın.
Adı birçok kez rüşvetle anılan bir personelin kalkıp darp etmesiyle sürgün cezası yiyen Ali Eren, Elazığ’ın gururu bir şahsiyettir. Ona bütün siyasilerin ve bürokratların sahip çıkması da Elazığlı olmanın bir görevidir, zaruriyetidir.
Buradan başta Elazığ milletvekillerine ve üst düzey bürokratlara sesleniyorum; Lütfen Ali Eren’e sahip çıkın!
 
Bu köşe yazısı, Elazığ Haber - Günışığı Gazetesi - http://www.gunisigigazetesi.net sitesinden alınmıştır.