Fırıncılara Haksızlık Etmeyin

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son dönemde tartışmalara neden olan un fiyatlarına ilişkin, "Fakirin fukaranın ekmeğini fırsat bilip bunu bir şekilde kullanmaya çalışan fırsatçılara sesleniyorum, vatandaşın ekmeğine göz diktirmeyeceğiz. Yeni yıla kadar ekmekte fiyat artışı yok." dedi.
Haber böyle.
İyi de sayın bakan bir torba un 65 liradan 135 liraya çıktı. Siz “fırsatçıların ekmekle oynamasına müsaade etmeyeceğiz, ekmeğe zam yok” diyorsunuz ya…Bizde soruyoruz, fırsatçı bu unu alıp ekmek yapmaya çalışan fırıncı mı yoksa o unu beş kat zamla satan mı? 
Fırsatçı aslında belli, sizde biliyorsunuz.
Siz popülist ifadelerle vatandaşın gözüne girmek için, ekmeğe zam yok diyeceğinize ‘una zam yok, biz fırıncı esnafımıza en fazla 80 liraya un temin edeceğiz desenize…Hatta demeyin…Çünkü demek kolay, bunu yapsanıza…Fırıncı esnafına uygun fiyata un temin edin hala fırıncı zam diretmesi yaparsa varın o zaman “vatandaşı düşünür” gibi ifadeler kullanın.
Varın ekmeği de ithal edin artık, fırsat bu fırsat. Çok seviyorsunuz sorunlar olunca çözüm yolunu ithalatta bulmayı. Et zamlı dediniz ithal et getirdiniz, hayvancılık bitti…Neyse kalsın, yazmayayım dahasını, konu fırıncılardı değil mi?
Fırıncılar, ekmeğe 25 kuruş zam yapmış. ‘Vay efendim vatandaşın ekmeğiyle oynamayın. Vatandaşın ekmeğiyle oynatmam. Ekmeğe zam yok.’ Neredeyse şu an yaşanan, bütün zamların yükünü fırıncılara yükleyecekler, sanki vatandaşla oynayan fırıncılarmış gibi. 
Unutmayın fırıncı esnafı da vatandaştır. Ve onlar ağır bir yükü taşıyan, hizmet sektörünün en önemli aktörleridir. Biraz da onları düşünün ve eğer illaki vatandaşı düşünüyorsanız, çıkıp unun torbasını sabit fiyata çektik en fazla 80 lira diye ilan edin.
Not: Ne fırınım var, ne herhangi bir fırına ortaklığım. Gördüğümü ve inandığımı yazdım o kadar.

ABD’NİN DURUMU KÖTÜ
Haber spotuna bakalım;‘Dünyaca ünlü Amerikalı yatırımcı ve finans uzmanı Jim Rogers, ABD’nin 21.4 trilyon dolara ulaşan kamu borcunun muhtemel bir finansal krizin fitilini yakabileceğini belirtti. Rogers, ABD’nin Türkiye’ye karşı yaptırım kararı almasının ise çılgınlık olduğunu vurguladı’
Ne diyelim şimdi?
ABD hata üstüne hata yapıyor. Ülke sıkıntıda, yarıştığı ülkeler Rusya ve Çin, Amerika Birleşik Devletlerini hem ekonomik yönden hem teknolojik yönden geçmiş. Dünya pazarını Çin zorluyor. Rusya siyasi hâkimiyeti ele geçirmiş. ABD Başkanı Donald Trump, bu kadar derdini, sıkıntısını bırakıp Türkiye ile uğraşıyor, yada uğraşıyor gibi yapıyor.
Aslında Türkiye ABD’nin bu yaptırımlarına karşı biraz daha samimi olsa, samimi olduğu kadar milli politikalarını sağlam temeller üzerinde devam ettirse, bu milli ve samimi duruşun karşısında diz çöken, vazgeçen ABD olur.
Şunu unutmayalım, tarih boyunca biz değil aslında ABD bize muhtaç olmuştur. Ama onlar o muhtaçlığını sinsi bir perdeyle örtüp, bizi muhtaç gösterip, (ki bu iş Marşal yardımıyla başladı) bize destek olup, elimizi kolumuzu bağlayarak, bizi kendi menfaat dümenlerine sokmaya çalışmışlardır.
Biraz daha samimi, biraz daha milli olmaya devam edelim göreceksiniz neler olacak, neler…Tabi samimi olabilirsek, millilikte.,
Neler olacak dedik ya, bir tahmin; bu Trump bir anda kaybolacak mesela, ölür mü vadeli vadesiz.Yada çekilir mi, el çektirilir mi bilmem de, öyle işte.
Hadi hayırlısı. 

MESNEVİ’DEN HİSSE
Mesnevi’den Mevlana’nın yakarışı var.
Diyor ki:
“Ey Allah!
Feryadımıza yetiş; sen ne güzel yardımcısın! Ey Allah, yüz binlerce tuzak ve yem var, bizler de yemsiz kalmış halis kuşlar gibiyiz. Sen bizi her zaman tuzaktan kurtarmaktasın. Ey gani ve müstağni Allah, biz yine bir tuzağa doğru gitmekteyiz!”
Şimdi yine bir tuzağa doğru gidiyoruz. İnsanız fark etmiyoruz. Bireysel olarak fark etmediğimizi millet olarak da fark etmiyoruz. Dua ediyoruz, bizi tuzaklardan koru, bizi tuzaklardan uzaklaştır, diye…
Dua tamam Bir de beynimiz var ya. İdrakimiz var ya…Biraz da yönelelim buraya doğru. Gönül beyin köprüsü kurup,  dua idrak yolunda ilerlemeyi deneyelim.
Düşünelim, bir tuzaktan kurtulduk.
Dua ediyoruz. Bizi tuzaklardan kurtar diyoruz, yaradana. Ama yoldayız, yürüyoruz, etrafımız dünyalık, yemler, bir yerine üç… Dahasını istiyoruz. Beyin istiyor. Dikensiz gül olmaz, tuzaksız yem olmaz. Yine yem, yine tuzak. Bile bile gidiyoruz yeme doğru, tuzağa doğru.
Dursak ya.
Bir defa düştüğü çamura bir daha düşmezmiş, eşek bile.
Yemse yem. İdrak et. Dua idrak kapsını da aralar. Sana seçiciliği sunar. Düşünme kapasiteni artırır. Dua edip, yeme doğru yönelip tuzağa düşeceğine, dua ile güç alıp, tuzağa yönel, önce tuzağı gör.
Tuzağı gör, tuzağı boz.
Yem kaçmıyor, azalmıyor.
Dua et, idrakle etrafına bak. Tuzağı yemden öne gör. Gerisi huzur işte…

SEÇİM YAKIN MI?
Yerel seçim yakın gibi, gerçi seçim normal zamanında bile yapılsa tarih yakın ama sanki iki üç ay öne çekilecek gibi… Eylül’ün sonuna doğru yada Ekim ayının başında erken seçim haberi gündeme düşer gibi geliyor bana. Yani görüntü bu, diye dedim.

ADAY ADAYLARI
Soruyorlar bazen; 
“Şu aday adayı nasıl? Bu aday adayı nasıl?”
Diyorum vallahi hepsi iyi, boylu poslu, aslan gibiler maşallah.
Soruyorlar yine;
“Hangisi başarılı olur?”
Diyorum, ‘Başarı, cesaretin çocuğudur.’
O ne be, diyorlar.
Bilmem cevap olarak aklıma geldi işte, İngiliz Devlet adamı ve edebiyatçısı olan Benjamin Disraeli’nin sözü… Güzel söz işte, ne diyelim, cevap olarak.

DEDİ DEDİM
Jorneille dedi;  “Dedikodu, basit ruhlu insanların eğlencesidir.”
Dedim, eğlensin onların basit ruhları, hatta toy yapsınlar, bizim ruhumuz temiz kalsın da…
W.Shakespeare dedi, “Felaket, dost sayısını sıfıra indirir.”
Dedim, şükür azda olsa etrafımızda dost var, demek hala felakete girizgah yapmamışız.
Andre Mazerelles dedi; “İşin güç kısmı, adam olmak değil, adam kalmaktır”
Dedim, iyi de kimi ne adam olabiliyor, ne adam kalabiliyor. Demek onlar için ikisi de zor.

YORUM EKLE